SME
Štvrtok, 25. február, 2021 | Meniny má Frederik(a)KrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Odhalené dezinformácie, ktoré sa šírili cez Facebook (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Prečo keď v tej Nitrianskej nemocnici

bol problém s kapacitami prečo nedali jednoducho pacientov do nemocníc z okolitých miest hneď ale až o dva týždne? Keď bola tá Nitrianska nemocnica plná tak mohli dávať pacientov hneď do nemocnic z okolitých miest. To by ale potom nemohli ľudí strašiť a ťažšie by sa im presadzovalo celoplošné testovanie.
 

Plná nemocnica

Máš pocit, že infomácia o plnej nemocnici a nutnosti rozvážaní pacientov do okolitých nemocníc, je menej znepokojujúca, ako informácia o plnej nemocnici ? Zároveň chcem, vidieť teba ako skáčeš od radosti, že tvojho príbuzného vezú vo vážnom stave do inej malej nemocnice, kde napr. chýbajú špecializované oddelenia.
 

 

Myslim, ze VZDY sa da posudit koho a kam mozu previezt. A vzdy je to lepsia moznost ako nechavat ludi na chodbach alebo v sanitkach.
 

 

Nedá, ak by sa dalo tak by sa nebol problém. Prihlás sa ako dobrovolník do akejkoľvek nemocnice s covid odd a potom múdruj.
 

 

Svoje odporucania si nechaj. Mudrovat si mozem kedy chcem. A prevazanie sa uz rozbehlo, takze to riesitelne je. Iba na Slovensku sa vsetko zacina robit az pat minut po dvanastej.
 

Prosím čitaj s porozumením...

1. Moja reakcia je na komentár -... prečo nedali JEDNODUCHO pacientov... -
-... mohli dávať pacientov HNEĎ...- ... potom nemohli ľudí STRAŠIŤ...-

2. Nemyslím si, že VŽDY sa dá posúdiť koho kam odviesť. Pri všetkej úcte k lekárom RZP. Nie sú to super špecialisti na každú oblasť medicíny. Sú skvelí na urgentnú stabilizáciu ale nemajú ani vybavenie, ani čas na diagnostiku, aby za tak krátky čas od prvého kontaktu po naloženie do sanitky vedeli, ako pacienta vyliečiť. Ich úlohou je priniesť pacienta v STABILIZOVANOM stave do NAJBLIŽŠEJ nemocnice. Ak je plná do najbližšej voľnej nemocnice, kde pacienta preberú. A tu nastáva problém. Ideálne je, ak tá druhá v poradí najbližšia nemocnica, je vyššieho typu, ako tá kam smerovali. Ak nie je, je niekedy lepšou voľbou aspoň rýchla diagnostika v preplnenej nemocnici vyššieho typu a následne selekcia a prevoz menej závažných pacientov do aj horšie vybavených nemocníc. Problém je rýchlosť plnenia pacientov. Horší variant je, že stav pacienta sa ale môže aj časom ZHORŠIŤ. A tu je pre tých šťastnejších pacientov výhra, ak ostanú v lepšie vybavenej nemocnici s erudovanejším personálom. Tí menej šťastní...
Takže žiadne strašenie, proste realita dnešných dní. Umývať ruky, zakryť ústa, nechodiť kam nieje treba v nevyhnutnom prípade a dúfať, aby nás zaočkovali čo najskôr.
 

V prvej vlne vláda hovorila

že majú nachystaných 10 tisíc nemocničných lôžok. Obsadené sú tri tisícky. To znamená že určite tých ľudí bolo kde umiestniť. To by sa im ale nehodilo do katastrofického scenára cielom ktorého bolo ľudí vystrašiť tak si odôvodniť ďalšie celoplošné testovanie a tiež zvýšiť záujem ľudí o testovanie.
 

 

Ty si asi ten jednoduchší keď píšeš ešte teraz takéto ptákoviny - tie "ubytovacie" kapacity neboli a nie sú problém ! Problém sú lekári a zdrav. sestry - ťažko sa "rozmnožujú" ...ale toto sa dá ľahko zistiť - teda ak sa chce...
 

pokojne dýchaj zhlboka, nestresuj.

Chápem , že informácia o možnom testovaní je pre teba oveľa stresujúcejšia, ako informácia, že v Nitre nie kde liečiť chorých a mraziť mŕtvych. Preto odporúčam nevychádzať z domu a určite sa ti akékoľvek testovanie vyhne. Pre teba je problém testovanie, a možno aj nosenie rúšok, 2m odstup.. a pre nás si problém ty, nakoľko si možný zdroj infekcie. Ak sa už my bojazliví pre Covid dáme zaočkovať, a pre vás bojazlivých - z očkovania, testovanie, rúšok... vyčleníme špeciálne Covid nemocnice, kde sa môžete v prípade potreby liečiť, môžete fungovať naďalej normálne. Neviem či aj kdekoľvek vo svete, ale to už bude váš problém.
 

Som úplne pokojný len nemám rád keď

sa strašenie ľudí pouźíva ako zámienka na testovanie. Situacia v Nitrianskej nemocnici nebola dobrá ešte vlani lebo ešte 30.12. vydal o tom video prezident špecialistov. Takže aký problém bol zodvihnúť ešte vlani telefón a obvolať nemocnice z okolitých miest že koľko covid pacientov môžu prijať a následne voziť pacientov tam? Ako som už napísal pokiaľ viem tak v prvej vlne bolo nachystaných 10 tisíc nemocničných lôžok pre covid pacientov. Teraz je obsadených tři tisíc. Tak aký tam bol problém? To by ale potom nemohol mať asi pred týždňom Matovič srcerevúcu tlačovku ako v Nitre všetko kolabuje a ako treba spraviť ďalšie celoplošné testovanie.

Aký problém majú mať očkovaní z neočkovaními keď ich bude chrániť vakcína? Vírus môžu rovnako preniesť aj očkovaní na neočkovaných len očkovaní by mali mať miernejší priebeh.

Ty tu píšeš ako keby korona bola ebola aj keď 99 percent ľudí to prežije na rozdiel od eboly kde až 90 percent ľudí to neprežije.
 

strašenie ľudí

1. Stále nerozumiem čo majú fakty niečo spojené so STRAŠENÍM.
- Veľa chorých. Neschopnosť nemocnice v Nitre liečiť všetkých spádových a teda príslušných pacientov. Zhoršujúca sa epidemiologická situácia. atď -
Je to proste FAKT. Rozumný a súdny človek to môže buď vyhodnotiť ako hrozbu, alebo tomu neverí, alebo je taký hlúpy, že to nedokáže spracovať a pochopiť a žiadnu hrozbu nepociťuje.
Tak ako ja pociťujem plné nemocnice ako hrozbu, ty zrejme ako hrozbu pociťuješ paličku do nosa v rámci testovania. Preto tvoj strach nie je z plných nemocníc, ale z toho, čo by mohlo byť "zámienkou" pre testovanie. Preto moja výzva nestresuj, nevychádzaj z domu, testovanie sa ťa nebude týkať. Nemusíš byť strese a strachu.

2. Neočkovaní prestanú byť hrozbou v momente, ak všetci čo zaočkovaní chú byť, nimi aj budú. Nakoľko zvyšní neočkovaní Covid hrozbu nevidia a my ostatní budeme chránení. Preto treba počkať na dostatok vakcín a dovtedy dodržiavať opatrenia.
Ja ako zamestnávateľ však budem naďalej v nezaočovaných vidieť hrozbu, pretože ak ochorejú budem musieť hľadať na ich miesto náhradu a preto budem samozrejme motivovať ľudí aby sa zaočkovali. Zaočkovaný bude mať výhody, nezaočkovaný nie. Jednoduché.

3. neviem koľko ľudí na Slovensku zomrie na ebolu, ale na Covid za posledný rok zomrelo viac ako 3500 a celosvetovo cez 2milióny. Keď v r. 2018 zomrelo na ebolu v KDR 2000 ľudí robila sa v Afrike panika.
 

To že kompetentní nemali snahu

situáciu riešiť tým že by pacientov dávali do menej obsadených nemocníc napríklad v Nových Zámkov, Topolčian... Šak logika hovorí že keď je niečo plné tak to nebudem plniť ešte viac. Obvolať nemocnice z okolitých miest podľa mňa nieje problém tak nerozumiem prečo to nikto nespravil ešte na konci roka.

Až niekto vytápa susedov tak treba v prvom rade zastaviť prívod vody až potom utierať vodu čo je na zemi.

Otázka je či sa tá hrozba nedala riešiť ešte na konci roka aj bez celoplošného testovania? Podľa mňa áno dala. Testovať sa nedám takže testovanie nepociťujem ako osobnú hrozbu. Ale sa mi nezdá v poriadku keď chce Matovič zarábať na probléme ktorý sa ešte na konci roka mohol riešiť ináč.

A keď ochorejú na inú chorobu tak za nich náhradu hladať nebudeš musieť?

A koľko z tých ľudí čo zomreli na koronavírus netrpeli žiadnymi inými chorobami? Pri koronavíruse bola vyhlásená pandémia keď nebolo ani tých 2 tisíc úmrtí na covid19.

2500 ľudí ročne na Slovensku doteraz zomieralo na zápal pľúc. Teraz už úmrtie na zápal pľúc bez covidu ani neexistuje. Veľmi rád by som videl nejakú štatistiku koľko ľudí minulý rok zomrelo na zápal pľúc bez toho aby mali covid a tiež by ma zaujímalo o koľko narástol počet celkových úmrtí keď je to taká strašná choroba.
 

počet obetí

V denníku N vyšiel 12.1. zaujímavý článok, kde porovnávali počty zomrelých so štatistikami za posledných 100 rokov. A výsledok
citácie--
-V minulom roku podľa údajov z registra zomrelo 59 615 ľudí. To je o sedemtisíc viac ako 24-ročný priemer a asi o päťtisíc viac ako v roku 2018, ktorý bol doteraz v počte úmrtí rekordný.
-Analytik Michal Lehuta upozornil, že ZA POSLEDNÝCH STO rokov umrelo na Slovensku viac ľudí ako vlani len v rokoch 1945, 1921 až 1923 a 1926. „Vtedy bola aj bežná úmrtnosť oveľa vyššia (nižšia stredná dĺžka života), ale Slovensko malo aj podstatne nižší počet obyvateľov a mladšiu vekovú štruktúru.“

Už naozaj neviem ako inak argumentovať.

P.S. - ak mi zamestnanec ochorie na akúkoľvek chorobu a musím ho nahradiť, je to pre mňa strata finančná, časová /ak je významnejší post, musím tomu venovať svoj čas a energiu/, emocionálna. Preto som písal, že nezaočkovaný je pre MŇA /zaočkovaného zamestnávateľa/ hrozbou. Ak by som vedel jednoznačne ovplyvniť chorobnosť na na rakovinu, kardiovaskulárne ochorenia, cukrovku.. s veľkou radosťou do urobím /hoc sa o to teraz iba snažím/. Ale ak by som mal jednoduchý nastroj - zaočkovať proti rakovine, infarktu... Ale to by sa ľudia trhali sami, či ?
 

To akože vážne niekto chce porovnávať

počty úmrtí pri 5,5 milionoch obyvateľov z tromi? Šak až by sa to dalo na percentá tak by muselo zomrieť vyše 100 tisíc ľudí aby sme mali rovnako úmrtí ako po vojne. Navyše posledných 5 rokov okrem roka 2018 zomrelo menej ľudí. Čo je to za nezmysel robiť 24 ročný priemer?

Áno je to strata a vedel si o tom že ochorenie dýchacích ciest môže podľa virologičky Hany Zelenej spôsobiť až 30 vírusov? Prečo by si chcel aby sa dali tvoji zamestnanci zaočkovať práve proti koronavírusu covid19?
 

vzdávam sa

*** a tiež by ma zaujímalo o koľko narástol počet celkových úmrtí keď je to taká strašná choroba. **
posledných 5 rokov. - teraz sarkazmus, aj keď ho nemám rád - asi je to strašná náhoda. o 10% nám narástlo mŕtvych na vymyslené choroby. Asi to tých 10% nevedelo, že sú vymyslené.
2020 59 615
2019 53 234 +12%
2018 54 293 +9%
2017 53 914 +9%
2016 52 351 +13%
Ja ale rozumiem. Kto chce vidieť vidí, kto môže pochopiť isto pochopí. Kto nechce vidieť, verí v náhodu a konšpirácie.
Tvoja predošlá reakcia na tieto čísla bola presne ako reakcia môjho dieťaťa - Ja: nechytaj sa toho hrnčeka, lebo sa popáliš. Dieťa: nepopálim /a chytilo sa. Ja: popálilo ťa to ? Dieťa: Aj tam ma to neboliií.

Mojich zamestnancov odmeňujem aj za to, ze sú zdraví a chodia do práce. Zdravý musí totiž urobiť prácu aj za toho, kto je práve chorý.Je aj na nich aby sa zdravo stravovali, športovali, chodili na zdravotné prehliadky a dali sa OČKOVAŤ. Keď vedia že je chrípkové obdobie, zaočkujú sa a neabsentujú v práci, sú odmenení. Ak vedia že je covid a zaočkujú sa, budú odmenení. Ak sa o seba nestarajú a sú chorí, poľutujem ale neodmením v horšom prípade neperspektívnych nahradím. Čo je na tom nepochopiteľné ?
 

Otázka tiež je

koľko ľudí zomrelo na zanedbanú zdravotnú starostlivosť, samovraždy ak už tu niekto chce vyčítať vysokú smrtnosť tak by mal pozerať aj na tieto faktory. V roku 90 zomrelo 55 tisíc ľudí a v roku 91 zomrelo tiež 55 tisíc ľudí. Až sa to preráta na počet obyvateľov bude to percento vyššie teraz alebo bolo vyššie v týchto dvoch rokoch? Ináč Švédsko kde sa nenosili rúška, boli otvorené reštaurácie malo 10 percentný nárast úmrtí oproti priemeru predošlých 5 rokov tiež.

Je dobré že svojich zamestnancov odmeňuješ za to že sú zdraví a chodia do práce. Zdravá strava, športovanie to sú všetko dobré veci. Čo sa týka očkovania tam je výsledok neistý nielen čo sa týka nežiadúcich účinkov ale je možné že keď tvoji zamestnanci v dobrej viere zaočkujú že ochorejú na koronavírus aj tak a možno sa budú musieť liečiť ešte dlhšie ako keby zaočkovaní neboli. Hovoril mi jeden známy ináč zdravý chlap že sa dal zaočkovať proti chrípke keď mal 25 rokov. Predtým nikdy chrípku nemával a potom očkovaní proti chrípke mal veľmi silnú chrípku. Samozrejme že tá vakcína nebola ani otestovaná na dlhodobé nežiadúce účinky. Až sa niečo stane budeš to svojim zamestnancom kompenzovať?
 
Hodnoť

 

'Keď vyhodnotí príspevok na Facebooku ako dezinformačný, všetkým ľuďom, ktorí ho zdieľali, príde notifikácia, že ide o niečo nepravdivé a odkaz na článok, v ktorom sú tvrdenia uvedené na pravú mieru.'
To je smiesne. Tych ludi to aj tak nepresvedci a navyse, nech si kazdy zdiela somariny ake chce. Vsak o slobode sirenia nazorov bol predsa November 89. Kym neporusuju platne zakony, co koho do toho co tam siria ?
 

 

November 89 bol myslim o tom, ze za svoje nazory nemozes byt pravne postihnuty statom a mozes slobodne vyjadrit svoj nazor.. O tom, ako sukromna spolocnost riesi sirenie hoaxov to urcite nebolo.. To, ze klamstva a zavadzanie sa dostalo vdaka socialnym mediam na rovnaku uroven ako fakty a zacina znemoznovat statu ucinne fungovat je problem a treba ho zacat nejako riesit. Kym sa pride na to ako, urcite bude par preslapov, ale riesit to treba a cim skor sa zacne, tym lepsie.

Sloboda slova spociva v tom, ze mojes povedat sefovi ze je chruno, a nezavru ta za to. Ale nemozes byt prekvapeny ak ta na druhy den vyhodia z prace..

Sloboda musi byt pevne previazana so zodpovednostou, inak je to anarchia.
 

 

Sloboda je sloboda a jedine s cim by mala byt previazana su zakony demokratickej krajiny. Sloboda cloveka je byt aj nezodpovedny a hlupy a sirit taketo hluposti verejne. Aj tam spada sloboda.
Tento urputny boj proti hoaxom je podla mna nielen zbytocny ale aj kontraproduktivny. Jedine k comu vedie je, ze sa ti co hlupostiam veria este viac utvrdia vo svojom nazore a maju vyssiu sancu presvedcit inych o svojej 'pravde'. Pripomina coraz viac bezvyslednu snahu komunistov branit v sireni nazorov zo Zapadu, ako bolo habanie casopisov a knih na hraniciach ci rusicky Slobodnej Europy.
Ja verim tomu, ze ludom treba dat slobodu sirit hoc aj nezmysly ako im v tom branit. Je to jedna z mala veci, v ktorych ma dnes demokracia naviac oproti diktature. Dnes ked coraz viac diktatur ekonomicky prosperuje a je na tom lepsie ako demokracie je snaha chovat sa k dospelym ludom ako k nesvojpravnym detom, ktore musi niekto poucovat co je spravne a co nie podla mna hlupa.
System, ktory sa obava nazorov vlastnych obcanov a preto ich chce zakazovat ci vysvetlovat je zrely na uterak. A ja verim, ze demokracia na tom tak zle nie je.
 

 

lenze sloboda je aj o tom, ako sa sukromna spolocnost rozhodne riesit to co povazuje za problem. Ak sa rozhodne vymazat to alebo vysvetlovat to, tak ak si za slobodu, treba to akceptovat.. Pokial tym neporuzuju zakon, tak si mozu robit co chcu. Vypisovat kraviny na socialnych mediach nie je zakladne ludske pravo. Hlupaci sa stale vyjadrovat mozu - v krcme, na rodinnej oslave, pri taboraku, v rade na alobal... nikto ich za to nebude zatvarat, ale nikto nie je povinny ich hluposti sirit, a je na kazdom ako s tym bude jednat - teda ak si naozaj za slobodu..
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME