SME

Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Lovec šarlatánov: Covid predstavuje hrozbu, ale inú, ako sme si predstavovali (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

Autorovi dávam za pravdu vo všetkom

Je potrebné dodať ešte pár postrehov aby takéto dlhé články nemuseli vznikať. Iste aj autorovi by sa lepšie písalo o príjemnejších témach.
1. Úplne zlyháva kritické myslenie. Pre pochopenie ešte starším z nás: Zdravý sedliackym rozum. Treba to pomenovať a nebude treba opisovať dokola.
2. Zlyháva organizácia ľudskej spoločnosti a logistika. Sanli (prevažne túto značku používajú za účelom testovania PCR testami u nás) VTM Kit stojí menej ako 3€, roztoky, laboratórium, logistika pri riadnej infrastructure stojí menej ako 15€, po zabehnutí systému menej ako 10€. Napriek tomu robíme CELOPLOŠNE antigénové testy s konečnou cenou okolo 20€, totiž logistika je cez 15€/test a k tomu cena testu 4€/test- v skutočnosti stojí asi polovicu). Nezazlievam to vláde, každá vláda uvažuje podobne a koná takmer rovnako, česť výnimkám, ale o tom sa mlčí.
3. Spomínané výnimky. Nie sú na dosah. Aj keď existujú, kým sa to dostane k nám na verejnosť, informácia je skreslená až sa stáva z nej dezinformácia.
To len k testovaniu. To isté platí aj pre informovanosť. Dnes som si všimol krásne infomateriály od MZ SR. Pýtam sa prečo neboli k dispozícii 22.10.2020 o 19. hod. v čase keď vyhlásili od soboty zákaz vychádzania?
Prevencia. Zdravotníci nám chýbajú, ich testovanie bolo nie zanedbané ale ignorované. Triáž v nemocniciach, ako je možné že v hlavnom meste to zrušili?
Zodpovedný prístup zdrav manažmentu. Ako je možné že testy za 4€ s výsledkom do 15 min. sú k dispozícii a chodí sa bez nich k lekárovi.
Mohol by som pokračovať, ale bolo by to podobne dlhé písanie, ale oveľa ostrejšie písané ako napísal autor.
Jednoducho zlyháva celá spoločnosť budovaná v domnení zdravého sedliackeho rozumu.
 

T porovnanie ceny testov Vám nevychádza.

PCR test 3€ + logistika 10-15€
Antigénový test 4€ + 15€ logistika.
.
Pri PCR teste nemáte zarátané náklady laboratória.
Za 5€ to žiadne laboratórium robiť nebude a 5€ za logistiku tiež kríva.
 

Nie celkom

Logistika v rámci mesta a laboratória treba vnímať komplexne, kde je vôla tam je cesta.
Po včerajších informáciách ale každý z nás (aj riaditelia nemocníc!!!) mohli pochopiť, že bez Ag testu do nemocníc vylúčená vec. Som zvedavý čo spravia...
 

Ad sedliacky rozum

Pekne ste to napísali. Dlhé roky sa amatérsky venujem štúdiu kritického myslenia a manipulácie, takže dovolím si dodať:
V súčasnej dobe je veľmi ťažké právne vyhodnotiť informácie k prijatiu správneho rozhodnutia. Častokrát nemáme možnosti,schopnosti, vôľu či čas zhromaždiť ich a usporiadať ich v súvislostiach. Toto delegujeme na expertné systémy (môžeme takto nazvať akýkoľvek subjekt, ktorého výstupom sa ľudia riadia pri svojom rozhodovaní) s cieľom získať odporúčaný spôsob nášho konania.
Keďže väčšina týchto expertných systémov sleduje aj vlastné či iba partikulárne benefity (často v rozpore s celospoločenskými), ich odporúčania či zákonné prinútenia sú orientované týmto smerom. To však len zvyšuje informačnú paralýzu, pretože sme konfrontovaní s množstvom často nekonzistentných či priam protichodných informácií. V tomto momente sa takmer vždy pri rozhodovaní vypína kritické myslenie (z dôvodu únavy a preťaženia) a rozhodujeme sa na základe emócií. Preto je v reklame a politickom marketingu toľko emócií. Takže nakoniec sa rozhodujeme na základe emócií a dôvery.
Voči tomuto sa vieme brániť len dostatočnými vedomosťami a vybudovaným kritickým myslením. K zdravému sedliackemu rozumu potrebujeme aj vedomosti.
 

Oprava - nie právne

V súčasnej dobe je veľmi ťažké správne vyhodnotiť informácie k prijatiu správneho
 

 

K bodu 2 - niekde som zachytil informaciu, ze drahsimi testami sa netestuje plosne nie len kvoli cene ale aj kvoli kapacite labakov. Vraj by trvalo cca 5 mesiacov pretestovat vsetkych.
 

 

Mame 24 labov a co som posledne pocul asi dva tyzdne dozadu, odhad je zhruba 15 tisic testov denne... aj keby isli cestou zdruzeneho PCR testovania, s desiatimi vzorkami v jednej skupine by to bolo ~150 tisic vyhodnotenych vzoriek denne. Takze by to trvalo nieco cez cez pat tyzdnov, otestovat vsetkych...
 
Hodnoť

Skvelý článok!

Bohužiaľ asi zbytočný, pretože konšpirátori ho okamžite vyhlásia za konšpiráciu.

Ja som si kedysi myslel, že keď sa už internet stane široko dostupným, že ľudia sa vďaka neobmedzenému prístupu k informáciám stanú múdrejšími, rozhľadenejšími, kritickejšími.
Presný opak je pravdou.

Celé zlé.

.
 

V histórii ľudstva

nikdy nemala hlúposť toľko príležitosti na sebaprezentáciu, ako rozvojom internetu a sietí...
 

 

Presne tak, pred tým bola viacmenej skrytá, alebo pôsobiaca na relatívne úzky okruh ľudí. Ale určite existovala. Bohužiaľ.
 

Tak.

V minulosti išlo o tzv. "krčmové reči" (na ktoré sa vzápätí spravidla zabudlo), alebo jedna babka povedal druhej.... (Susedka, počuli ste čo je nového? - Nie, nepočula. - Ale ja som počula, že ste už počuli...)
 

okrem krčmových rečí

existovali aj reťazové listy

pamätám si zoznam Éčok z konca 90.rokov, kde kyselina askorbová bola označená za silno karcinogénnu :-)

inak, internet zrejme naozaj ponúka ľuďom možnosť byť čo najhorší

bohužiaľ, či už ide o hoaxerov alebo žabo-myší battle vedenia STU, je to sklamanie

a kritické myslenie je základ, no nie celý dom....je dokázané, že hoaxy najviac šíria ľudia buď silno zamindrákovaní, alebo samoľúbi chrobákovia Truhlíkovia, čo si myslia, že zožrali múdrosť sveta

zázračná strela proti hoaxom jednoducho nie je......treba ich rozkladať pomaly a systematicky
 

Suhlas

Velky podiel na tom, ze doveryhodnost sprav je nizka ma sucasna legislativa.
V realnom svete existuje pojem podvod. To je take konanie, kedy niekto vedome a umyselne uvedie nepravdu, ktora je sposobila sposobit skodu.
Co je ale pravda? A co je nazor na nejaky vyrok?
Podla mna, by sa mal zaviest “ novy” obnoveny” pojem neoverena sprava.
Ten by jasne poskytoval kazdemu informaciu o tom, ze autor tejto spravy, ju sice oznamuje, ale neruci za jej pravdivost.
Preco to pisem.
Lebo pri konspiratoroch nie je problem v tom, ze by sme my ostatni nevedeli ze je to sprava nepravdiva. Problem je v tom, ze aj seriozne media, vypustaju neoverene spravy.
Za overenu spravu by podla legislativy mala byt povazovana iba ta, ktoru autor zo svojimi zmyslami priamo overil. A zakazal by som preberanie sprav, bez zodpovednosti preberajuceho.
To znamena, ze Sprava “ podla dennika xy sa stalo toto.....” by priamo trestnopravne a obcianskopravne zavazovalo autora preberanej spravy k zodpovednosti, ak by sa preukazalo, ze sprava nie je podlozena alebo priamo dokazatelna autorom ( preberanej spravy).
Takyto postup by sa tykal nie len novin a medii ale aj prispievatelov do internetu. Znamena, ze kazdy autor verejnej spravy, komentara, prispevku, blogu, by musel byt presne identifikovatelny.
Zodpovednost by niesol sam, tak ako autori clankov v novinach, a vydavatel by bol rucitelom.
Zo zakona.
Konania o tychto sporoch by sa riesili v lehote 90 dni od ich uverejnenia.
Ak nepreukaze sudu ze to co napisal je pravda, rovno trest a financna sankcia, ktora by ale nesmerovala cela do statneho rozpoctu, ale v 2/3 by sa rozratala medzi tych, ktorym bola sprava priamo poskytnuta. 1/3 by bola na naklady. Ak su naklady velke, je to fajn. Viac by sa rozdelilo citatelom.

Co by to prinieslo? Len pravdive spravy.
Bol by koniec hoaxov.
 

to by bol koniec

aj Smeny :))
 

 

no ale potom by si sem nemusel chodit vypisovat :))
 

to by som sa

tesil...
 

 

vyvlec sa spod jarma utlacatela a bud volny
 
Hodnoť

Skvely clanok

Skvely clanok ! A good job, pokracujte v bojii .

Co ma mrzi je, ze konspiratori dokazu bez mihnutia oka odignorovat aj jasne fakty. Toto mi hlava neberie. Kde konci rozum, tam uz niet pomoci, tam zacina "sektarstvo".
 
Hodnoť

 

> Covid-19 predstavuje hrozbu, ale inú, ako sme si predstavovali. [...] u mnohých ľudí sa neprejavuje takmer nijako

Takže vlastne pre mnohých ľudí je Covid ako hrozba v takmer taká... taká iná! Taká... no... takmer nijaká.

A ja ako de*il poctivo doma lockdownujem, aj takto v sobotňajšie noci, a keď niekam výnimočne idem tak úzkostlivo dodržujem odstup a mám so sebou rúška dve, že ak by som to jedno náhodou stratil.

Inak na túto nákazu umrie celosvetovo menej ako 5% nakazených a na Slovensku je hlboko pod 1%. Z toho väčšinou sú to ľudia starí a chorí. To sa chorím a starím ľudom stáva častejšie, či nie? Opravte ma prosím ak sa mýlim. Mohol by som aj napísať, že "Mnoho kriku (takmer) pre nič", napíšem radšej, že situácia je vážna: Nemci sú v Berlíne.

Je však pravdepodobné, že vysokého veku sa naozaj nedožijem. Patrím totiž do rizikovej skupiny. Ak je to čo len trochu možné, tak namiesto - a to už roky - namiesto verejnej dopravy chodím po meste...

Bicyklom.


PS: Kotlíka nevolím, telku nemám, noviny čítam len mainstreamové a facebook ani žiadne iné sociálne ***** už vyše 5 rokov, nepoužívam.
 

1 2 3 > >>

Už ste čítali?