SME

Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kokaín, korupcia aj škandály. Prvá republika nebola dokonalá, ale otvorila nám okná do Európy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Veľmi výstižný a poučný

pohľad historika neblúdiaceho ani červenou, ani hnedou hmlou... radosť prečítať si.
 

súhlas

súhlas, najmä som z článku dokázal precítiť atmosféru prvej republiky. Možno ma nakopol na ďalšiu kapitolu.
 
Hodnoť

Niekoľko poznámok k článku

Čechy zachytili nástup priemyselnej revolúcie a Uhorsko nie ... preto zaostalé celé Uhorsko s národnosťami, ... paradoxne v zákone kráľa Vladislava II. Jagelovského v 15. storočí vypočítava 10 najvýznamnejších miest v Uhorsku, z ktorých 6 bolo na území terajšieho Slovenska: Košice, Bratislava, Bardejov, Prešov, Trnava a Levoča. ... nepodceňoval by som význam starobylej histórie Slovenov čiže teraz už Slovákov ... donedávna písanej očami našich susedov či opisovanú od susedov ev. pod politickým vplyvom režimov, ... no napriek zaostalosti v danej dobe, Sloveni - Slováci mali svojich vzdelancov, odborníkov, učiteľov, lekárov, konštruktérov, umelcov, politikov atď ... ďalej ... nepochybne ,
Česko-Slovensko, až neskôr Československo, ČSR, ČSSR, ČSFR. pozdvihlo životnú úroveň aj Slovákov do dnešnej podoby ... no je smutné, že ešte aj v roku 2020 napíšete ... " netreba nám hľadať kráľa Svätopluka, fabulovať si dejiny a trpieť komplexmi " ...vari potvrdzujete, že máme ešte stále fabulované dejiny aj v učebniciach, .čo to má znamenať ? ... potrebujeme vedieť kde máme korene, nie ich ignorovať ! ... nie je táto situácia ideálnym priestorom na zmenu, ako aj pravidelný podporný seriál o histórii, ako napr. v Čechách prebehol nedávno ? ... a nie len jediným znalcom a nie iba formou príbehov ale ... fakty, argumenty, výskumy, artefakty, diskusia nezaujatými odborníkmi ... :)
 
Hodnoť

Veľmi dôležitá tema

... preto jej najskôr potrebné venovať náležitú pozornost zo strany akadémii, historických ústavov, archívov, médií, vzdelávania, publikácií, konferencii, vystav. Až potom možno položiť občanom otázku o 28. októbri. Mame možnosť to urobiť poriadne, mame možnosť začleniť túto tému do precesu reformy štátu, ta je potrebná v ekonomike aj v spoločnosti, v hlavách ľudí. Je to šanca zmeniť myslenie ľudí a osvojiť si mechanizmus hodnotenia spoločenských javov, ktorý bude univerzálny a použiteľný v akejkoľvek spoločenskej téme.
 


Už ste čítali?