SME

Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Spomienky na atómové peklo. Ľudia zmizli bez stopy, ďalší zhoreli na popol (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

ano velmi smutne svedectvo

o tom co sa dialo bezprostredne po vybuchu a ako obyvatelstvo trpelo, vdaka ich vlastnej vlade, ktora z nich urobila opravneny terc americkeho zasahu.
Redaktor, by vsak mohol spomenut citatelom aku obrovsku financnu a hospodarsku pomoc poskytli USA svojmu "nepriatelovi" Japonsku vzsprti po ukonceni 2. Svetovej Vojny.
Vie mi tu niekto uviest a vysvetlit mi ako naprikad Sovietsky Zvaz niekedy odskodnil a hodpodarsky pomahol, statom ktore napadol.
 
Hodnoť

 

Milá Kazue, rád by som vedel, či aspoň jeden z tých miliónov japonských vojakov, čo páchali zverstvá na civilnom obyvateľstve po celej Ázii, mal aspoň mikroskopické výčitky svedomia.
 
Hodnoť

 

Takze tie bomby bol taky akt humanity. Humanitarne bombardovanie. Americania nemali inu volbu. Vlastne by sa im mali Japonci podakovat.
 

 

Za to na páchali japonskí vojaci v Ázii si to aj trochu zaslúžili.
 

tak hlavne

by sa mali vlastnej vlade podakovat statisice americkych vojakov, ze nemuseli dobyvat ostrov po ostrove...
Japonci nech si to "riesia" sami...
 
Hodnoť

 

Japonsko pocas WW2 povrazdilo najviac civilistov a zajatcov zo vsetkych narodov. To co sa im stalo v Hirosime a Nagasaki bola iba slaba pripomienka zlocinov, ktore sami spachali.
 

 

Jedinou vecou, čím sa toto celé dá ospravedlniť je to,že to skrátilo vojnu a ušetrila sa väčšia hromada životov, ktoré by sa stratili americkou inváziou na japonské ostrovy na oboch stranách konfliktu.
Ale tvrdiť, že japonskí civilisti spáchali tie zločiny, čo ich vojaci je dosť od veci...
To je rovnaké, ako tvrdiť, že za všetky zločiny slovenského štátu môžu všetci Slováci(vrátane Slovákov - obetí) ...
 

 

Japonski civilisti podporovali vladu. Bolo by absurdne, aby ich armada najprv pozabijala 15 milionov civilistov po svete a potom by sa vzdali, odsudili 10 veducich predstavitelov a narod by nepostihol za strasne zlociny ziaden trest.
Hirosima a Nagasaki (Tokio) boli nutne, aby aj Japonci na vlastne kozi pocitili aka strasna je vojna, ktoru rozputali, najma ta totalna vojna, kde su civilisti legitimnym vojenskym cielom.
 

 

Tak nám vysvetli, kedy platí kolektívna vina, a kedy nie...
 

 

Pri totalnej vojne urcite plati. Totalna vojna na rozdiel od 'beznej' vojny je typicka tym, ze sa nerozlisuju civilisti a beru sa ako legitimne vojenske ciele. https://en.wikipedia.org/wiki/...
 

 

Takže taká Sačiko Macuová,môže za to, čo robili Japonci v Ázii...
Mimochodom, ako by dopadol Japonec, ktorý by nesúhlasil s postupom japonských vojsk v Ázii?
 

 

Ani ti cinski civilisti, ktorych Japonci povrazdili boli nevinni. Ale tu plati princip kolektivnej viny. Japonsko z vybojov dlhe roky profitovalo a profit z toho mali vsetky Japonci. Za svoju vladu beru plnu zodpovednost. To je princip totalnej vojny, ktoru rozputalo prave Japonsko. Japonsko bolo prve, ktore z WW2 spravilo totalnu vojnu, takze zodpovednost pada uplne na vsetkych.
 

 

I na tých Japoncov, čo boli zavretí v koncentračných táboroch v USA? Alebo i na tých, čo ich jeden rodič bol Japonec a druhý napr. Číňan? I na Tomia Okamuru?
....
 

 

Pitomio Okamura stelesňuje svojim vystupovaním a rétorikou presne ten druh Japoncov, ktorí páchali zverstvá za 2. Svetovej vojny. A že sa od neho dištancujú aj jeho dvaja bratia...
 

 

Tomio je xuy o tom žiadna, ale je vinný za to,čo robila armáda jJsponska v časoch druhej svetovej vojny???

Áno/Nie?
 

 

Hovorí sa tomu historická skúsenosť.
Pozri sa do histórie, koľko útokov - dnes pre to máme pomenovanie teroristické útoky - páchalo nemecké obyvateľstvo na území USA počas 1. svetovej vojny.
Týka sa to len obyvateľstva na západnom pobreží - z dôvodu strachu napomáhania pri prípadnom vylodení japonskej armády na západnom pobreží - cca 110000 obyvateľov.
Áno, samotné USA na toto nie sú hrdé, ale v kontexte tej doby je to pochopiteľné. Svoju historickú chybu si uznali a poškodeným vyplatili cez 1 mld. dolárov.
 

 

Svojho času dávali na ČT japonský dokument o tom, ako boli japonský civilisti, vrátane detí inštruovaní ako zabíjať nepriateľa. Sú zachované výukové videá s tom, ako sa majú deti s výbušninou skákať pod nepriateľské autá, ako majú ženy s nožmi útočiť na nepriateľa atď.
O tom Sačiko taktne pomlčí.
Stačí si zobrať aké peklo bolo obsadenie ostrovov v Pacifiku, kde po boku armády bojovali aj civilisti (žena so skrytým granátom sa vzdala a potom ho v blízkosti vojakov odpálila a pod.) - a teraz si to vynásob počtom obyvateľov Japonských ostrovov.
Neexistoval absolútne žiadny dôvod riskovať inváziu a obrovské straty na životoch vojakov po rokoch vojny. Keby mala hoc ktorá strana v 2. svetovej atómovú bombu tak by ju použila - bola to totiž totálne vojna, kde sa na pacifistické maniere redakcie Sme neberú ohľady.
 

 

Ale však toto ja nijako nerosporujem. Práve naopak. Ešte som písal niekde hore,že jedinou dobrou vecou na tom je to, že to zachránilo viac životov, práve kvôli tomu, čo píšeš.
Problém však je,že T-A obhajoval kolektívnu vinu. A ak začneme prijímať kolektívnu vinu,tak sa dávame na úroveň nacistického Nemecka alebo práve Japonska z tej doby...
 
Hodnoť

 

v každom prípade to bolo niečo strašného ...
 
Hodnoť

Dufam

Ze ta svina hirohito hori vo vecnom pekle. Ta svina zdochla az v 89tom
 

1 2 >

Už ste čítali?