SME

Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ani vojna nezničila toľko miest ako komunistickí plánovači. Pozrite si obete demolácií (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Pekne to sudruhovia vybavili...ani Mao by sa za takuto likvidaciu kult.dedicstva nemusel hanbit....
Zaujimave, ze taki tupci boli len slovenski sudruhovia. V Cechach si historiu ctili, mali k nej blizsi vztah a chranili si ju.
Asi to sposobil fakt, ze Cesi mali svoje kralovstvo a svoju slachtu a my sme boli len poddani. Darmo malost mame v DNA. Az dodnes.
 

 

Za Bratislavu by som si dovolil súdruhom ideológom zo SME pripomenúť, že nielen komunisti tu kadečo rušili. Áno, zbúranie časti historickej Bratislavy bolo barbarstvo, ale povedať, že toto boli tí najväčší barbari je trocha silné. A súčasní developeri a demokratickí plánovači mesta, ktorí sa podpísali pod pochovaním technických pamiatok bývalých priemyselných objektov, zelených plôch v meste, kde narástli nové developerské projekty (často byty ani nie na bývanie ale "investičné byty", holoruby na Železnej studničke, ktoré sa začali robiť tak posledných 20 rokov, rozdelenie ústredného námestia (SNP) na dve menšie (pri všetkej úcte k Nežnej, ktorá mohla dostať čestné miesto inde a nie na úkor niečoho, cirkusy s premiestňovaním historických sôch, kde symbol čs. štátnosti nakoniec skončil vedľa nákupného strediska atď atď, to je akože OK, alebo ako to je?
 

Nie, nie je

to ok. Ale je to zavinené aj laxným prístupom verejnosti v kombinácii s dlhodobo podcenovaným postom hlavného architekta a pamiatkárov. Samozrejme v spojení s dolozenou korupciou Ďurkovského ale aj iných.
 

 

Ja by som tieto veci nestaval do protikladu. Súčasná necitlivosť k pamiatkam vlastne plynule nadväzuje na bezohľadný prístup komunistov.
 

A doplním

že laxná verejnosť je tiež len dedičstvo zastrašovania verejnosti "vrchnosťou"-v tom čase sadistickými komunistami.
 

Zastrašovanie komunistami

Väčšinou ani nikoho nemuseli komunisti zastrašovať. V 70-tych rokoch už bývalý režim nebol až taký "ostrý" ako v 50-tych rokoch a išlo väčšinou o iniciatívnych snaživcov, čo radi konali nadprácu (rovnako "za misu šošovice" ako dnes).

Dnes kritizovaná ľahostajnosť vtedajšej verejnosti k pamiatkám sa dá zdôvodniť aj trochu racionálne. Poznám ľudí, bývajúcich začiatkom 70-tych rokov v pavlačových bytoch v "smradľavom dvore" starého mesta v byte 4. kategórie (spoločný záchod na pavlači, aspoň vodovodný kohútik na liatinovom umývadle so studenou vodou na pavlači, nosenie uhlia po schodoch na poschodie a rovnako popola do smetiaka pod bránou ...), čo sa tešili ako malé deti, keď dostali byt v paneláku v Ružínove. Celý "genius loci" starého mesta radi nechali tam v Starom meste. Vtedy ani pamiatkári ešte "nebláznili" a pre nedostatok stavebných "kapacít" sa prakticky všetky bytové domy v centrách nachádzali v katastrofálnom stave. Prakticky aj v Bratislave sa až v druhej polovici 80-tych rokov začalo s domami v Starom meste niečo robiť aby sa tam dalo žiť na úrovni 20. storočia.

Osobne som vnímal ako dieťa "skazu" Lichnerovej ulice v Senci, podľa mojich informácií však mnoho škody neurobili len iniciatívni straníci ale paradoxne vtedajší urbanisti a architekti, ktorí sa predháňali vo svojich nápadoch ako "sprzniť" svojimi bombastickými umeleckými výtvormi "historické centrum (tu aspoň synagógu nezbúrali i keď ju nechali úplne schátrať a paradoxne začiatku svojej záchrany sa dočkala až skoro 30 rokov po roku 1989, no a za toto určite už komunisti nemôžu).
 
Hodnoť

 

Proste implementacia marxizmu a socialistickej internacionaly, "rozborime sveta stary zaklad".
 
Hodnoť

 

Nezáujem o historické pamiatky bola v tom čase príslovečná. Nie je to iba vybavenie komunistov, lebo to by starostlivosť o pamiatky v súčasnosti musela vyzerať ináč. Ak chcete vedieť ako, tak sa choďte pozrieť do Česka.
 
Hodnoť

 

Kolega zdedil podobne romanticke zakutie ako na obr.13, v BS.Od r.1995 do 2015 podal pamiatkarom na schvalenie mnozstvo projektov, ked vsak spoznal, ze mu nepovolia ani splachovacie WC, posunul byty na vybyvanie spoluobcanom.V tych dvojmetrových kamenných muroch sa aj tak neda byvat.
 
Hodnoť

 

Len tak som prechádzal na ceste popri zámku v Rusovciach. Dávnejšie sa mi páčil,ale teraz,ako po bombardovaní. Asi komunisti,však?
 

 

Problem s udrzbou pamiatok je vo svete bezny. Cielena plosna likvidacia pamiak a historickych jadier je specifikom komunistickych diktatur. Ale da sa aj horsie. V Albansku sudruh Hodja zlikvidoval uplne vsetky historicke mesta, okrem svojho rodiska Gjirokasteru a este Beratu. Kam slapla noha bolsevika, tam uz pomaly ani trava nerastie. S hrejivim pocitom slavim 17.11.
 


Už ste čítali?