SME

Štvrtok, 9. júl, 2020 | Meniny má LujzaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sprevádza po socialistických zákutiach: Najväčšia atrakcia? Dámy tlačiace škodovku (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Dosť povrchné ukazovanie pozostatkov socializmu. Mladým ľuďom sa nevysvetľuje, že zmyslom tejto ideológie bolo odstrániť vykorisťovanie človeka človekom, zaviesť rovnosť medzi ľuďmi (hovorili si súdruh, súdružka), spolocne pracovať na dobrom živote pre všetkých. Heslom bolo "Kazdý podľa svojich schopností a kazdému podľa jeho zásluh. Zdrojom vykorisťovania sa zdalo byť vlastníctvo výrobných prostriedkov (stroje,továrne) preto bolo spoločné. Tu sa ukázal utopizmus tejto predstavy, lebo bola bližšia košeľa ako kabát a ľudia zo spolocného brali a nosili domov. Platilo heslo, kto nekradne, lkrada svoju rodinu. S týmto súvisí nízka produktivita práce, lebo ľudia v praci pracovali málo, celý tyždeň mysleli na to ako si cez víkend budú stavať chalupu z nakradnutého. Keďze malo pracovali, nevyrobili dostatok spotrebných statkov a nemali naplnené svoje potreby. Tovar zo západu bol vzdy modernejší a lákavejší.
 
Hodnoť

 

Aby komunisti "zrovnoprávnili" vsetkých ľudí, pobrali bohatým majetky. A to nielen fabrikantom, ale aj živnostníkom, ktorí sa živili vlastnou prácou. Toto sa týmto ľuďom nepácilo, preto proti socializmu bojovali. Aj robotnici a rolnici, pre ktorých bol takyto system vytvoreny konali proti nemu. Neboli spokojní s nedostatkom tovarov a služieb, napriek tomu, že zdravotnictvo a skolstvo bolo zadarmo, byty sa prideľovali buď zadarmo (štátne) alebo za lacne pôžičky od štátu (družstevne). Pre nizku produktivitu stavby trvali veľmi dlho a na byty sa čakalo. Pri materialnom nedostatku bujnela korupcia, (z dnesného pohľadu drobná). Auta a technika boli na poradovníky. Strava bola lacná lebo bola dotovaná. Ceny boli v celej ČŠSR rovnaké bez ohľadu na náklady. Celý systém tvorila a kontrolovala komunistická strana, ktorá rozhodovala o vsetkom. Systém chránila postihovaním kritikov a ututlávaním problémov. Najzrúdnejsie boli tábory pre politických väzňov a oplotenie krajiny, aby ľudia nemohli odisť. Utečencov súdili a na hraniciach strieľali. V ustave bola zakotvena veduca úloha KSČ v spolocnosti ale aj právo na prácu. Vsetci ľudia boli povinní pracovať, aj tí ktorí pracovať nechceli. Nepracujúci boli považovaní za príživníkov. V uliciach neboli žiadni žobráci ani bezdomovci. Kazdý dostal plat, aj ked riadne nepracoval. Tým, ze bola nizka produktivita, bol neustály nedostatok pracovných síl a ľudia preskakovali zo zamestnania do iného vzdy keď sa im nieco znepačilo. Ľudia nesmeli cestovat do zahranicia aby nemohli porovnávať a zostať tam. Bolo málo zahranicnej meny, preto turistom prideľovali smiesne čiastky, preto naši ľudia chodili po svete ako žobráci. K moru si brali domáce lacné potraviny zavarali mäso do fliaš a brali uplne vsetko so sebou. Pomáhali si šmelinou.
 
Hodnoť

 

Práca bola považovaná za tvorkyňu vsetkých hodnôt a pracujúci (hlavne manualne) boli vážení. Robotníci boli v strane a hovorili aj do vecí ktorym nerozumeli. Do medziľudskych vzťahov sa vkradala hrubost a neúcta vyplývajúce z nedostatku, keď mäsiar rozhodoval kto mäso dostane a kto nie a upratovacka tresla metlou a druhý deň neprisla do práce.
No a už sa mi nechce ďalej vypisovať klady a zápory socializmu. Akurat sa mi nepači také povrchne uskŕňanie sa bez vysvetlenia podstaty. Socializmus bol pokus o zlepsenie života tych najbjednejsích ľudí, ktorý sa nevydaril. Zasluzili sa o to aj tí, pre ktorých bol vytvoreny, aj tí ktorým bral výhody. Nebol životaschopný, ale ĺudia budú musieť niečo vymysliet, lebo tá kumulácia svetového majetku a moci k ničomu dobrému nepovedie.
 

 

Ale práca, či už fyzická, alebo duševná je naozaj tvorkyňou všetkých hodnôt. Bez práce ti vyrastie maximálne tak burina v záhrade, alebo v trávniku.
Neviem, či existuje vo svete krajina, ktorá má vo svojej histórii len svetlé stránky. Ale nikde v žiadnej krajine, a precestoval som toho dosť, som sa nestretol s tým, aby ma niekto upozorňoval práve na tie negatíva z histórie. Sedeli sme napríklad v NY v reštaurácii, kde boli zastúpené asi všetky rasy, ale môjho hostiteľa nenapadlo, aby začal hovoriť o tom, že tam ešte v polovici minulého storočia šarapatil Ku Klux Klan. Že predkovia niektorých tých, ktorí dnes sedia v dobrej reštaurácii, možno ani vôbec nepoužívali toaletný papier /termínus technikus/, alebo, že v reštaurácii bude sedieť o pár rokov menej hispáncov, lebo sa stavia plot na hranici s Mexikom.
Vôbec nechápem, aký význam má vodiť k nám turistov, aby sme im ukazovali, ako sme žili pred 3O-imi rokmi, naviac, ak je v prezentácii viac nadsádzky, ako reality. Tie staré 60 ročné škodovky, ktoré vyhrabali kdesi zo šrotoviska, alebo od nejakého dedka zo šopy, určite neboli v prezentovanom stave štandardom na našich cestách. Škoda, ako značka oslovuje aj dnes zákazníkov, a modely - ani mercedesy a iné zvučné značky sa tiež pred 50-70-imi rokmi nepredávali v dnešnej podobe a výbave.
Keď som pred 13 rokmi prišiel služobne do Londýna a prenajal som si byt, tak mi majiteľ ukazoval automatickú práčku a umývačku riadu ako hi-tech. Vôbec sa nebudem tomu čudovať, ak sa budú takto k nám správať na západe ešte aj o pár rokov, lebo sami robíme zo seba hlupákov. A to len preto, lebo chceme byť zaujímaví práve aj tou hlúposťou.
A na záver uvediem ešte jednu ilustráciu - tiež z pobytu v Anglicku pred pár rokmi: v TV dávali nejaký dokument o krajinách EÚ. Zo Slovenska tam bola ukázaná zabíjačka v nejakej Hornej Dolnej, z Česka ukázali ples šľachty v Karlových Varoch. Ani prvý, ani druhý “príbeh” nie je typickým príkladom života v našich krajinách, ale dojem o krajine dokáže urobiť. Ktorý príbeh poskytol ľúbivejší obraz - o tom už netreba hovoriť.
 


Už ste čítali?