SME

Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Veľká Morava nebola len o sláve a Svätoplukovi, ale aj o zástupoch otrokov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

Takže predsa len

je teda “prepojenie” medzi

“slavish” a “Slavic”.
 
Hodnoť

 

Je nie len prepojenie medzi Slav a "slave", ale aj taktiez nie prave lichotivym "sloven" (spinavy)
 

A tiež s čisto iracionálnymi príčinami

latentného antisemitizmu, ktorý v slovanských krajinách nemá žiadne historické opodstatnenie.
 
Hodnoť

Nič sa nedeje.

Nechápem prečo to podávate ako senzáciu. Otroci vždy boli, tí novodobí sú aj dnes a kresťanstvo sa šírilo ohňom a mečom a nie láskou k blížnemu. Len naša Rada pre rozhlasové vysielanie si stále myslí že cirkev je dobrá a nedotknuteľná. Osobne sa mi žije lepšie s vedomím, že moji predkovia boli otrokmi či otrokármi pred tisíc rokmi a nechcel by som byť v koži Belgičana, Brita či Francúza ktorého starí a prastarí rodičia ešte celkom nedávno krágľovali milióny ľudí po celom svete. Tuším len Belgičania ich len v Kongu odpravili 10 -15 miliónov, a teraz sa tvária že problémy súčasnej Afriky sú problémami celej EÚ. A prepáčte aj keď viem v ktorej historickej dobe sa prvýkrát použilo pomenovanie Slovák, pre mňa boli a aj zostanú Svatoplukovi súčasníci mojimi predkami - teda starými Slovákmi. Viem že je to idealizovanie, ale ktorý národ si svoje dejiny neidealizuje! Verím, že mi to prepáčite.
 

teda,

však je to skoro toľko, ako si rusi odpravili vlastných ľudí .
 

 

Kludne si idealizuj, pokial si si vedomy toho, ze sa jedna len o idealizaciu, nepresviedcas o tom ako o fakte ostatnych a nesnazis sa to zaviest do skol, tak nevidim problem.
 

 

Ciastocne suhlasim. Dejiny nemusia byt pekne a automaticky zidealizovane, len preto ze sa jednalo o nasich predkov. Co taki Nori alebo Dani, ktorych predkovia vikingovia plundrovali europu len taky fukot. A dnes su to jedni znajcivilizovanejsich krajin celej Europy. Takze ma nesokuje, ze aj stari slovania robili vyboje a kseftovali s otrokmi.
Apropo napriklad ina postava z nasich dejin. Matus Cak Trenciansky. Staci si o nom nieco precitat a mohli by ste ho kludne porovnat s nejakym dnesnym oligarchom alebo spinavcom typu Kocner.
 

Starí Slováci

nič také nikdy neexistovalo.
To je iba blud z pera posttotalitnych fabrikatorov dejín.
 

Jeden z popieračov

"starých Slovákov" historik Dušan Kováč vo svojom (+kol.) diele Kronika Slovenska diel prvý, na str. 111 v článku Prvý uhorský kráľ píše: ... Kráľ Štefan sa pri svojom budovateľskom úsilí často opieral o Nemaďarov. Jeho veľkej priazni sa tešili najmä spomínaní slovenskí veľmoži Poznan a Hunt, ktorých za verné služby obdaroval ďalšími rozsiahlymi majetkami. ... V tom istom diele, str. 108, v článku Svätoplukovi dedičia píše: ... Už r. 895 sa od ich panstva (synov Svätopluka) odtrhli české kmene a poddali sa radšej kráľovi Arnulfovi. Knieža Spytihněv...
Tzv. "Moravania" neboli nikto iní, ako predkovia dnešných Slovákov a Moravákov. Kto iný to mohol byť?
 

Krcovity pokus naroda

vyfabrikovat dejiny, ktore by boli iba jeho a nie aj susedov.
Ked si pozries mapu Europy v roku 900-1000 prides na to, ze Velka Morava existovala na uzemi takmer celych dnesnych Ciech/Moravy a casti Slovenska (od Zapadu az do polovice stredneho Slovenska).
S ohladom na tento fakt ludia zijuci vtedy na danom uzemi su predkami Ceskoslovenskeho naroda (Cesi, Moravania a Slovaci).
Dnesni Slovaci (berme to od roku 1918 kedy sa Slovaci po prvy krat stali satotvornym narodom) su potomkami ludi zijucich v Hornom Uhorsku po pade Svatopluka, co bola zmes Slovakov, Rusinov, Madarov, Ciganov a sem tam aj nejakych Turkov a Tatarov.
 

Kopec nezmyslov

Veľká Morava po r. 894 neexistovala a ak tak obmedzene, po r. 910-915 vôbec.
Každý historik rozlišuje medzi Moravanmi, Nitrianskom a českými kmeňmi (ktoré si Svätopluk podmanil, a ktoré prešli po jeho smrti, za jeho synov pod Arnulfa, syna Ludovita Nemca). Ak existovali Česi a Bavori, prečo by nemohli existovať Slováci? Kto boli Hunt a Poznan?
Tatari prišli v r. 1241, Cigáni až po nich. Za života Svätopluka I. Maďari ešte bojovali s kmeňami Pečenehov niekde pri Volge.

Ja súhlasím, že súčasne obyvateľstvo rovnako ako maďarské je mix všetkého, čo cez toto územie prešlo ale hovorím o základe (Česi, Moravania, Slováci, Vislania, Chorváti atď), ktorý tu bol po veľkom sťahovaní národov. Ja neriešim, komu VM patrila ale kedy vznikli Slováci ako národ, bez ohľadu na nejakú štátotvornosť. Rusíni existujú ako národ a nikdy žiadnu štátnosť nemali. Dtto Estónci alebo Kurdi.
 

 

Je to presne tak, ako píšete.
Zmysel tohto článku nie je hľadanie nejakej pravdy o minulosti, ale podsúvanie dnešným Slovákom, že sú nič, maximálne tak potomkovia otrokov. A viete čo? Je mi to jedno! Budúcnosť je dôležitá, nie minulosť.
 

potomkovia otrokov?

ja som myslel, ze clanok pise o potomkoch otrokov a otrokarov
 

 

Áno. A zle v každom prípade.
 

Skôr potomkovia otrokárov

Potomkovia otrokov možno žijú kdesi v Španielsku a arabských krajinách.
 

a v severnom Taliansku a Izraeli

Hodnoť

 

Vyborny clanok! 👍
 
Hodnoť

Svätopluk

aj Morava bola pekná banda a tej ešte hejslováci stavajú sochu Svätopluka no hanba. SNS do dej8n je 21 storočie.
 

A čo teraz? Už aj za Veľkú Moravu

sa máme hanbiť? :)
Je to viac než úsmevné. Veľká Morava je súčasť histórie tohoto územia a tou aj ostane. Keby sa autor lepšie učil dejepis, tak by vtedajšie otroctvo ako senzáciu nepodával. Vtedy to bolo úplne normálne. A mimochodom otroctvo a kupčenie s ľuďmi funguje doteraz. Žiaľ. Na to by sme sa mali upriamiť. To je vec, ktorú treba riešiť, nie Svätopluka :)
 

Vedieť a lísať o tom je potrebné,

vebiť to a ***** sa je vec povahy a intelektu.
 

1 2 3 4 > >>

Už ste čítali?