SME

Štvrtok, 9. júl, 2020 | Meniny má LujzaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo Slováci mlčali, keď im brali susedov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

„kto židov akýmkoľvek spôsobom podporuje alebo chráni - toho trest Boží neminie“, celkom je tomu podobné vyjadrenie nejakého súčasného slovenského arcibiskupa Oroscha o "ťažkom hriechu" R. Bezáka za podporu Z. Čaputovej. Mentálne je značná časť tohoto národa v dobách, ktorý opisuje tento článok.
 

Z nijakeho svinstvá sme sa nemuseli

zodpovedať.
Lebo všetci boli vinný a my sme boli obete.
Takto to v tých našich mozgoch funguje.
Nikto nikoho neudával.
Nikto nikoho nenakladal do vagónov
Nikto nikoho nedeportoval.
A za pár šperkov, kobercov oblečenia sme spoločne vraždili.
Toto je naše slovenské od čias kedy sme svojstojny. :(
 

 

Sorry za i/y nedá sa opravovať.
 

Trochu doplním

Naše slovenské je nepoužívať rozum, nevytvárať si názor a počúvať. Preberať názor iných. Takto to bolo stovky rokov. Slováci boli podrobený národ, niet sa čo čudovať.
A dnes? O čo je lepší volič tzv. demokratickej pravice, ktorý neváha želať smrť tomu, kto volí niekoho, kto je demokratickému voličovi odporný?
Viac krát som písal; že moja babka so svojou mamou ukrývali židov v pivnici. Po ulici sa prechádzali esesaci a kontrolovali. Našli sa susedia, ktorí nacistom ale pošepkali.
Pýtať sa preto, prečo Slováci mlčali je primitívne, veci neznalé a hlúpe!
Pardon, nevyrastali na americkom filme, kde hrdý nebojacny občan s vlajkou vo vetre v pozadí výstupy a obetuje svoj život. A zbytočne. Lebo nič nezmenil. Realita bola úplne iná. Nacisticke Nemecko sa rozhodlo a či by by im zopár porobkov stalo v ceste alebo nie, nemalo význam.
Mnoho Slovákov riskovalo svoje životy a nemuseli. Pomáhali ako vedeli. Plakali, keď susedov odvážali. A dnes si prečítam takýto hlúpy titulok a hanbím sa, kde to žijeme.
 

Ja som presvedčený že za určitých

Okolnosti by sa ľudia dnes zachovali rovnako ako vtedy keď nie ešte horšie
 

 

Hocikto hocikedy a nie za určitých okolností.

Možno 20% nie ale 80% by svinstvá robili aj zadarmo.
 

 

porobeny národ ? To je naozaj hovadina.
kto želá smrť ? Ako to súvisí s demokratickou pravicou? Nijako iba rypnutie,.
Filmy si si splietol produkciu, hovoríš o sovietskych že?
Každý kto neriskoval život bol zbabelec a nie že nemuseli. A stavím sa že to schovavanie u tvojej babky bolo inak, vždy keď niekto tvrdí že schovaval židov sa z toho vykľuje niečo iné.
A presne o Tom hovorím, žiadna sebareflexia, všetci schovávali a pomáhali a riskovali ešte aj ten Tiso vlastne chránil židov.
Je také ťažké si povedať : Sme svine?
Sorry ale tvoj príspevok je presne to o čom sme my.
Porobeny chudák, obeť.
Hanbím sa že mám niečo s týmto územím..
Tiež by si neriskoval život lebo by si nemusel a výhovorku by si si našiel.
Howk
 

Nezvyknem to napísať

Pretože si vážim diskutujúcich a rešpektujem ich názor. Ale niektorých nie. Lebo hlupák vždy zostane hlupakom.
 

 

ale vždy mas šancu že zmudries.
Držím ti palce.
Dobré je že si si uvedomil že máš problém.
Ale možno nie sú úplne hlupy, len zle vychovaný.
 

 

Neviem, či ty si bol vychovaný dobre, alebo zle. Nepoznám teba ani tvojich rodičov. V každom prípade v týchto diskusiách sa správaš ako arogantný narcis, ktorý pojedol všetku múdrosť a pasoval sa do pozície samozvaného sudcu. Všetkých a všetkého. Skús viac skromnosti.
 

 

Slovaci? podrobeny narod? Stovky rokov? Preco sa stale staviame do podradnej pozicie? Tak ako vsetky ostatne narody sme boli rovnocenni... az do vyrovnania ...
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

 

Prečo sa mlčalo? Už Svetozár Hurban Vajanský, ktorý určite Slovákov dokonale poznal , charakterizoval seba a rodákov krátko pred smrťou následovne: Ja som prototyp dobrého, nečinného, nesmelého , slabého, holubäcieho Slováka.
 

 

a hlavne antisemitizmus bol medzi slovákmi pestovaný po stáročia a v 19.storočí, počas emancipačných štúrovských čias, sa vystupňoval...práve S.H.Vajanský je príkladom vzorového antisemitu...nemal problém ich plošne nazvať tchormi...som presvedčený, že aj v dnešnej dobe by sme sa mnohí správali podobne, ako sa správali naši predkovia vtedy...stačí zameniť židov za cigánov a obávam sa, že mnoho z nás by nemalo problém zaujať podobné postoje...
 

 

Slováci mlčali, Nemci mlčali - samozrejme tí uvedomelí, Europa mlčala a svet mlčal. Keď sa to celé rodilo málokto mohol tušiť kam to dospeje. Keď sa narodíš a vyrastáš v nejakom prostredí nevieš dlho posúdiť, že čo je zlo a dobro, ktoré ťa obkolesuje. Uvedomme si, že oni neboli v 21. storočí, kde informácia, aj dobrá aj zlá, sa šíri rýchlosťou "svetla".
Avšak my sme v 21. storočí, máme informácie, aj keď neúplné, nechápem dnešný svet, dnešné Slovensko, kde svinstvo niektorých politických strán presahuje všetky medze demokracie, že majú tieto strany 10%-20% voličskú podporu. Prečo mlčíme a chceme to dovoliť a dať moc sviniam?
 
Hodnoť

 

To že vedeli že konali nesprávne potvrdzujú povojnové pogromy , kde radšej obesili vrativsieho suseda ako uznať, že pochybili.
 
Hodnoť

Kto si bez viny, hoď kameňom prvý...

Sme dnes iní? Dnes, keď aj tí dnešní spravodliví osemdesiatnici boli malými deťmi? Dnes, keď tí dnešní sedemdesiatnici, sa účastnili rôznych "akcií" v "akčných výboroch" za lepšie zajtrajšky, kde "socializovali" majetky, súdili ľudí, ničili životy susedov, občanov len preto, že ktosi mal väčšie políčko, ako iný a nechceli odovzdať pôdu, koňa, kravu, mláťačku, traktor družstvu a pracovať v JRD, nie za podiel na výsledkoch, ale za "jednotky" - slovensky povedané zadarmo? A netýkalo sa to len sedliakov, pardón, farmárov. Každý, kto bol schopný a ochotný zarábať si na živobytie sám, bol podozrivý. Nie, takí sme boli a takí ostávame aj dnes. Vidno to aj na množstve hlúpych až nenávistných komentárov k dianiu u nás. Potomkovia týchto nositeľov šťastnej budúcnosti sa snažia aj dnes vnucovať svoje fantazmagórie všetkým ľudom a za hocakú cenu. Veď sľuby sú zadarmo. K tomu sa títo pohrobkovia neštítia využiť a zneužiť všetko, čo ľudí robí ľuďmi, aj s ich chybami a omylmi. Obávam sa, že ak by nedajbože došlo opäť k nejakému zlomyseľnému lámaniu chleba vo svete a okolí, budeme rovnakí. Svojstojníci nikdy nespia a sú vždy v strehu.
 
Hodnoť

Myslim, ze ludia vedeli,

Ze ti Zidia nejdu na ziadne prace, lebo pobrali aj stare babky, dokonca poznam z pocutia pripad, kedy nalozili do voza k transportu babku na smrtelnej posteli. Znacna cast ludi s tym urcite nesuhlasila, ale bali sa. A ini sa celkom bezostysne napakovali - domom, nabytkom, porcelanom, alebo aspon kozou a par sliepkami. Nie je ale pravdou, ze sa nedalo transportom zabranit. Finsky vodca Mannerheim /Finsko bolo spojencom Nemecka rovnako ako Slovensko/ vyhlasil, ze vydanie Zidov je v rozpore s finskou ctou, ked Nemci zatkli niekolkych finskych Zidov, tak ziadal o ich vratenie, a Hitlerovi odkazal, ze na vydanie finskych Zidov si bude musiet pockat do jeho smrti. Takze ak sa vedenie statu, alebo ina autorita postavila na zadne, tak to Nemcom nestalo za to a Zidov nechali na pokoji. Problem bol v tom, ze tu bol nedostatok takejto autority.
 
Hodnoť

Ak Kotleba vyhrá ...

"to, čo sa deje, už prekročilo akúkoľvek hranicu akceptovateľnosti"

Zlo treba potačiť kým nie je v prevahe, pani prezidentka.
 

1 2 >

Už ste čítali?