SME

Streda, 30. september, 2020 | Meniny má JarolímKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Keď sa komunisti báli jednej nevinnej rozprávky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

< 1 2

Hodnoť

Plati to aj dnes

pchat politiku do detskej knihy je podla mna take, hmm, sucasne, ako Non-gender policy vo svedskych skolkach. Autorky predbehli dobu.
 

aká politika?

je to detská kniha a deti v tom politiku nevidia, len pokakaní bolševickí funkcionári
 

 

A čo ten tank? Alebo máme brať ruské tanky z roku 1968 iba ako rozprávkové bytosti?
 

dnes by to bol

trebárs traktor (Kirovec :) zvážajúci drevo a pomáhajúci odlesňovať národné parky
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

No a po dube a malych dubcekoch

nastupili zadubenci...
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

 

To je teda fakt dobré. Namiesto jednorožca či trojhlavého šarkana kreslili tank T-34, natretý dokonca na červeno.
 
Hodnoť

 

vidím, že blablahovi poskoci majú orgazmus :D
 

 

kdo maže, ten jede:))
 
Hodnoť

Ten nadpis je mätúci

Nie, komunisti sa nebáli jednej nevinnej rozprávky. To, čoho sa báli bolo slobodné myslenie. A jeho prejavov v slobodnej tvorbe. Báli sa nákazy slobody. Preto sa snažili zadúšať jej prejavy už v zárodku. Potláčali jej viditeľné ale aj skryté náznaky. Tá rozprávka nebola náznakom. Tá rozprávka bola jasným vyjadrením postoja. To súdruhovia nemohli ""nechať tak".
"Napísali rozprávku pre malé deti a vytvorili k nej veselé ilustrácie. Namiesto uznania nasledoval výsluch na polícii, hnali ich pred súd, zničili celý náklad knihy."
Znie to absurdne? Nie. Nám, čo sme tú dobu zažili, nie. To bola realita. Nebola to knižka "jedna z mála", čo boli zošrotované. Bola jednou z mnohých. Mnohé neboli ani vytlačené.
Absurdné to možno môže pripadať generácii pre ktorú je sloboda tak samozrejmá ako mobil.
 

 

No dobre, ale potom ako to je? Bola to len nevinná rozprávka, ako sa píše v napise článku, alebo pokus o politickú manipuláciu detí?
 

 

Preco by to mala byt manipulacia?
 

Význam slova

Manipulovat znamená ovlivňovat a je úplně jedno jakým směrem. Vpravo vlevo nahoru dolů v můj prospěch nebo v cizí. Ber to slovo jako význam, bez emocí.
 

 

Nesuhlasim. Manipulacia je snaha o vnutenie cieľovej osobe myšlienky, názory, či konania, ktoré nie sú obeti vlastné a ktoré by dobrovoľne neprijala a získava výhodu voči nej bez toho, aby mala voľbu, či mu vyhovie, alebo nie. To je definicia. Ak sa teda niekto snazi udalosti roku 1968 v Ceskoslovensku podat ako kontrarevoluciu a vstup vojsk Varsavskej zmluvy ako bratsku pomoc, toto je manipulacia.
 

 

Áno, Bello, je to manipulácia, a to z tých najodpornejších a najhnusnejších, lebo niekto ide zatiahnuť do politického boja deti.
 

 

Bello, to je otázka, ako keby tebe niekto vrazil vtáka do zadku a ak by sa ti to nepáčilo, spýtal by sa prečo, why, počemu, miért.
 

 

trošku odveci nie? Komunistom akože touto knižkou "niekto vrazil vtáka do zadku"? paranoidni ludia vytvoria paranoidný zvrátený režim a potom robia zo seba debilov ked zakážu detskú knižku. Ktoréže dieťa by v rozprávke o tanku a dubovom lese videlo podobenstvo s tým čo sa dialo na politickej scéne?
 

 

Že rozprávate o komunistickej paranoji, keď už 2 roky v USA vyšetrujú ruský zásah do volieb, ktorý si v aktuálnom čase nikto nevšimol. Sorry, ostávam pri svojom názore, že červený tank je zákerná politická provokácia. Viete, fanatikom každého druhu nie je nič sväté, ani citlivá detská duša.

Len jeden príklad, čo som zažil so svojími deťmi. Moja manželka sa veľmi stará o zdravú výživu, kým ja uprednostňujem guláše. A tak ma raz poslala s deťmi, ktoré ešte nechodili do školy, na ochutnávku vegenariánsky jedál, ktorú usporiadala Ochrana zvierat.

Pri vchode nás vítala dievčina a hovorí, detičky poďte so mnou, práve začíname premietať film o zvieratkách. Fajn, deti s úsmevom šli s ňou, kým ja som sa šiel pozreť na tie sójové blivazy.

O dve minúty deti zdesene vybehli zo sály. Ja som sa prihnal, že čo sa deje. Musel som vyzerať akčne, lebo dievčina sa pratala. Aktivisti z Ochrany zvierať totiž malým deťom chceli premietať drastické zábery z testovania kozmetiky na zvieratkách. To bol ten ich film o zvieratkách, ktorými chceli oblažovať myseľ mojich detí.
 

< 1 2

Už ste čítali?