SME

Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Odsúdili ho za rituálnu vraždu, ktorú nespáchal (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

„Antisemitské názory mali pevné korene a vyrastali z ruského nacionalizmu, z viery v ruskú jedinečnosť a narastajúceho pocitu ohrozenia západnými ideológiami ako liberalizmus a socializmus. Tento strach dosahoval až patologické rysy a prejavoval sa zúrivou nenávisťou.“

Na tom sa až tak veľa nezmenilo. Len ten strach pred socializmom vystriedal strach pred kapitalizmom a nostalgia za "velikym magučim".
 

 

Touto cestou by som chcela úprimne pozdraviť pána profesora Teodora Münza.
Potešila by ma krátka pripomienka tohto významného slovenského spisovateľa na stránkach Sme, ale možno som nejakú prehliadla, nakoľko 1. jan. sme si pripomenuli jeho 93. narodeniny.
 

 

oprava,
významného slovenského filozofa.
 

Ten strach zo socializmu

bol celkom logický. Ešte keby pán Malamud napísal román o Holodomore a o jeho hlavných protagonistoch. Alebo o zakladateľoch Soloviek. Alebo o komande ktoré zavraždilo cárové dcéry. Alebo o revolučnej Leninovej vláde Námetov by bolo dosť.
 

 

Zas pre objektivitu treba podotknúť, že v tej dobe (19. a zač. 20. storočia) bol antisemitizmus pevnou súčasťou aj poľského a hlavne ukrajinského nacionalizmu (v podstate všade vo východnej Európe). Najviac pogromov mali na svedomí práve bojovníci za ukrajinskú národnú republiku (Petljura) počas ruskej občianskej vojny. (nie že by Rusi boli výrazne lepší)
 

 

poliaci doteraz vidia za vsetkym zlym co sa dialo zidov. ciastocne maju pravdu, mnoho clenov NKVD a stalinistov bolo zidovskeho povodu. zmenili si neskor mena na polske.
zaujimave je, ze aj dnesny sef strany PiS v polsku ma asi zidovske korene, ale priznat sa k tomu nemoze, nechce.
historia zidov v europe vobec nie je jednoducha, len mnoho ludi to nevie alebo nechce pochopit.
 

!!!

Keď si to dáme do súvislostí tak je to pochopiteľné pretože panslavizmus ako názorový smer bol atraktívny hlavne u národne orientovaných predstaviteľov v krajinách strednej Európy nevnímajúc tzv najväčších Slovenských národovcov štúrovcov. Nacionalizmus bol živnou pôdou všetkých svojstojných aktivít.
 

 

"Pripad celej Europe odhaloval zaostalost Ruska" podla pretrvavajucej nenavisti proti vsem by som povedal, ze sa vela nezmenilo....
 
Hodnoť

Harabín

a fialový Harabínismus teraz.
 


Už ste čítali?