SME

Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo ukazujú historické listiny o odsúdení Jánošíka (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

6 protihabsburskych povstani za nieco viac ako 100 rokov, ktore sa vacsinou diali na uzemi sucasneho Slovenska a vy to okomentujete, ze mali vesele pesnicky?
 

 

Cital som asi iny clanok.
Lebo ja som tie pesnicky nasiel pri tej casti, kde sa pisalo, ze slachta chranila svojich sedliakov a zivot nebol iba o prezivani ako z komunistickeho filmu ze ta kazdy den mlatia korbacom.
A ty sem tahas povstania slachty proti cisarovi...
 

 

To bude tym, ze si si to nedal do suvislosti. Ide predsa o to, aky dopad tie povstania mali na poddanych. Ekonomicky, spolocensky atd. Nedal si si do suvislosti ani fakt, ako kvoli Turkom a spominanym povstaniam cisarsky dvor zvysoval dane poddanym, ci v penaznej, alebo v naturalnej forme. Prave tento fakt mal za nasledok rozmach zbojnictva na Hornom Uhorsku. Janosik a jeho druzina neboli jedini zbojnici v Uhorsku.
Tak a teraz tu moju :-)
 

 

Dnes sa slovo sedliak používa pejoratívne, ale v skutočnosti to bola dosť vysoká šarža - mal totiž v držbe pôdu niekedy veľa pôdy a najímal si paholkov.
https://sk.wikipedia.org/wiki/...(poddanstvo)
 

 

Stále je tu snaha dávať Jánošíka dosúvislosti s komunistickou propagandou. Ale ten film s Bielikom bol natočený v roku 1936.
 

 

ale výslrelom začiatku komunistickej éry z Auróry už 25. októbra 1917 o 21. hodine 40 minúte ... :)
 

Tu sa spomína Bielikov film a nie

film s Bielikom.
Bielik, ako režisér, natočil v rokoch 1962-1963 film Jánošík. Čistý komunistický grc, ktorý so skutočným Jánošíkom nemá absolútne nič spoločné.
Je to taká rozprávka pre detičky.
 

 

S realitou nemá nič spoločné ani ten film s Bielikom. A ten film s Bielikom Jánošíka tiež heroizuje. Jednoducho... heroizácia Jánošíka má omnoho hlbšie korene a siahajú až do obdobia krátko po jeho smrti.
 

 

Nesúhlasím. Ten film bol dobre natočený. Samozrejme to že nás bohabojný ľud ešte aj teraz v roku 2109 verí tejtolegende a dobsinskeho rozprávkam kde každý bohatý je tyran a chodby je hrdina nie je problém toho filmu. Každý narod má svojho zidealizovaného hrdinu. Problém je ak takého hrdinu dávame na rovnaku úroveň ako je Štefánik alebo Štúr.
 

 

1935 - ked uz ideme do detailov ... :)
 
Hodnoť

...

Smrť na *****
 

...

Tak v texte to môžete a ja nie? Smrť na zadku???
 

Quod liced Jovi

non liced bovi.
V clanku je to umelecka expresia, v diskusii porusenie kodexu. Ale po pravde, v tomto clanku je to ok, to bol citat historickeho zaznamu, podobne ako slevne “merde” z bitky pri Waterloo.
 
Hodnoť

 

Tie dokumenty musia byť podvrh. Tí istí ľudia, ktorí oslavujú Jánošíka ako národného hrdinu, hovoria o 1000-ročnom (slovom tisícročnom) útlaku Slovákov Maďarmi. A tu máme 300-ročný súdny spis písaný v slovenčine a latinčine. Žiadna maďarčina. Nejako sa mi to nezdá...
 

Skoro slovenčina :-)

Že nám maďari ukradli históriu a my sme im ju dali na podnose je známy fakt. Avšak vtedy to slúžilo účelu - bolo potrebné národne vzbudiť pospolitý nevzdelaný ľud proti maďarizácii slovákov. No jasne že použijete tisícročný útlak namiesto výkladu dejín, pri ktorých by sedliaci vypli mysle po 5tej vete ... Ale čo sa týka použitého jazyka, skôr sa jedná o formu huitskej českoslovemčiny, ktorá sa tu dosť hojne používala po ich anektovaní slovenského územia. Mala už aký taký pravopis a preto bola použiteľná v úradnom styku. Ale osobne si myslím, že hovorová slovenčina znela dosť odlišne.
 

Počas najväčšieho rozkvetu Uhorska

boli Maďari 29% menšinou (aj keď stále najväčšou), úradným jazykom bola latinčina a hlavným mestom dnešná Bratislava.

Za našou nenávisťou k spoločným dejinám je hlavne násilná maďarizácia z konca existencie Uhorska.
 

Tazko povazovat

za obdobie najvacsieho rozkvetu Uhorska casy ked bolo roztrhane na kusy medzi Osmanov, kralovske Uhorsko a Sedmohradsko. Naopak, za najlepsie casy Uhorska sa casto povazuje obdobie panovania Anjuovcov, mimo ine vznik Viszegradskej 3-ky a teda 14. storocie
S druhou castou tvojho prispevku sa neda nesuhlasit.
 

Skús maďarovi povedať že bol turkom

To áno, zlatý vek bol rozhodne pred Moháčom, za vlády silných panovníkov Jána Luxemburského a pod. Potom to bolo už len peklo na zemj tu žiť. Buď ťa plienil turek, husita, bratrík, kuruc či habánec. Celé sa to zakončilo pokusom o tvrdú maďarizáciu. Čo malo nohy utekalo preč odtiaľto. No v každom prípade ak chcete byť ukameňovamí na mieste, tak povedzte v maďarsku, že zatiaľ čo oni boli stáročia budínskym pašalíkom, tak korunovačným mestom bola Bratoslava. Podľa nich ešte aj Sväyopluk bol maďar ....
 

Madari krivia svoju historiu

rovnako ako my. Na nasu skodu sa vyhybame skutocnym dejinam Uhorska a tie su ale uzasne bohate. Mozete odporucit nejaku dobru literaturu o Uhorsku? Aktualne citam od P.Konyu Dejiny Uhorska- velmi tazke citanie...
 

dobrou literaturou

su aj Jegeho prozy, Adam Sangala a ine, pekne vykreslenie doby a zivota. Z odbornej literatury ja mam Dejiny Uhorska a Slovaci od autotov Mrva, Seges
 

1 2 3 > >>

Už ste čítali?