Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Predala sa najväčšia perla na svete. Je na nej krv Márie Antoinetty (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

prosim opravte text - nie svorny, ale dvorny: V petrohradskej dielni ich vytvoril klenotnícky majster a svorný klenotník cára Peter Carl Fabergé.

Čítajte viac: https://plus.sme.sk/c/22021119...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vďaka za upozornenie na preklep.
Peter Getting
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mnoho chýb v článku

Bohužiaľ veľa vecí v článku je nesprávne interpretovaných a založených na vynechaných faktoch a naopak vymyslených veciach. Napríklad všetci, čo trochu vieme niečo o histórii vieme, že príhoda s koláčom je legenda a nie fakt: https://en.m.wikipedia.org/wik...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To je presne vzorový príklad na to, že netreba pravde dovoliť, aby pokazila dobrý príbeh. Práve tak, ako teraz začali šprtať do Jánošíka, že vraj bol obyčajný zločinec.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

článok nie je historiografiou, ani si nerobí na to nárok (autor cituje z životopisnej knihy o Márii Antoinetty od spisovateľ Stefana Zweiga, nie z vedeckých prác!). Jeho cieľom je zaujať, vyvolať záujem o históriu a potom nech čitateľ, ktorý chce poznať historické fakty, siahne po odbornej literatúre, niekedy stačí aj wikipedia.
Tento cieľ článok splnil, ľahko sa číta a zaujme.

Frázu s koláčmi, fr. "Qu’ils mangent de la brioche", ktorá sa stala symbolom odtrhnutia života šľachty od života ľudu vraj ako prvý použil J.J. Roussesau.
https://en.wikipedia.org/wiki/...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pobavila aj veta, ze ona v

Trianone a kral vo Versailles...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hlavne je na nej krv jej syna, ktorého ako 8-ročného zavreli do väzenia, presnejšie zamurovali do cely, a nechali ho utrápiť sa na smrť. Skúste si predstaviť, čo muselo chlapča zažívať. A potom oslavujte sviatok Bastilly.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Už ste čítali?