SME

Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Psychologička: Rodičia robia chybu, ak nechajú dieťa plakať až do vyčerpania (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

na urazku treba reagovat

len treba vediet ako
zavisi to od situacie a od kolektivu okolo
aj zdanlive nereagovanie musi mat svoju kvalitu a chytrost
videl som situacie kde urazeny spacifikoval urazatela bez pouzitia agresie a nasledne nehrozila ani odveta
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

“na urážku treba reagovať, len treba vedieť ako”... ani v náboženstve nevieme to ako, často reagujeme: “vaše príspevky sú v rovine JPP, vážená pani ste zjavne frustrovaná,”.... boli aj horšie reakcie.
 
Hodnoť

 

jednoducho sa clovek musi "otukat".
 
Hodnoť

EQ je šarlatánska volovina

Neviem sa zbaviť pocitu, že celá veda okolo "EQ" dosť zaváňa šarlatánstvom.
IQ = inteligenčný kvocient a teda spôsob ako testovať a merať intelektuálnu výkonnosť jedinca a vyjadriť ju číslom.
EQ = vláčne rozprávanie o tom aké to je keď má niekto vysoké "EQ" - môžeme si ho kľudne zameniť s otvorenými čakrami, stavom osvietenosti, alebo čímkoľvek, prísľuby sú rovnaké (popularita, úspech, emociálna vyrovnanosť etc.). Inými slovami, žite podľa mojich zásad a budete úspešní, dokonca úspešnejší ako ľudia s vyšším IQ, ktorí nemajú tieto zázračné EQ schopnosti (ako sa píše v článku). To, že ide o základné spoločenské a medziľudské zru%cnosti, ktoré nadobudne časom ktokoľvek kto nie je psychicky obmedzený je už druhoradé. Rovnako ako to, že emočný "kvocient" neobsahuje žiadnu metodiku na testovanie a meranie týchto zručností, nieto v číselnej podobe (a teda kvocientom), ale len je pomenovaný tak aby evokoval príbuznosť až rovnosť s IQ, ktoré na rozdiel od neho, nie je šarlatánska bublina.
 

Ty si si prave zmeral

A cez sto si sa nedostal ;)
 

uvažuješ veľmi presne

to, čo nevieš zmerať sebe dostupnou metodikou, neexistuje.

Meranie efektivity komunikácie (nemusíš veriť, že má to niečo spoločné aj s EQ, veď načo) je už veľmi exaktne prepracované. Ináč, psychológia si kompletnú štrukturálnu schému komunikácie stiahla z elektroniky (kedysi "spojovacia technika"). "Bez spojenia niet velenie" znamená, že teóriou komunikácie sa veľmi dôkladné zaoberajú aj vojenské výskumy - zrozumiteľnosť, jednoznačnosť, efektivita a kvalita výmeny informácií a ich percepcie je aj pre boj kľúčová. No a marketing - ten zase preberá poznatky z vojenských stratégií.

Najdôležitejšie vedecké poznatky už dávno nie sú masovo publikované vo vedeckých časopisoch, ale sú buď vysoko tajné, alebo sa k nim čiastočne dostaneš len za drahé peniaze. Napr. tie z univerzity St.Cruz.

Medzi informatikou, matematikou, psychológiou a marketingom nie sú hranice.

Pretože zisky netvorí technológia, to je len nevyhnutná podmienka, ale marketingová komunikácia.

V marketingovej komunikácii sa nachádza kombinácia matematiky a psychológie v oveľa väčšej miere, než sa ti sníva. Vlastne, tebe sa už dávno nesníva. Ty vidíš len to, čo si už videl. A čo si nevidel, neexistuje. Tvoja strata, tí čo vidia, nad tebou vyhrajú. Ale neboj sa, ty tiež ešte niečo nečakané uvidíš: ich zadky.
 
Hodnoť

Ďalšie bludy

Mladá dáma nám tu prezentuje svoju prácu, ako keby boli vidieť v našej spoločnosti výsledky....akoby okolo nás chodili samí vyzretí jedinci...akoby naša mládež bola vďaka takýmto pokrokovým metódam jedna úžasná generácia...a ja sa pýtam: kde sa stratili tí ľudia, čo ma vždy pristavili, pozdravili, zaželali " panboh pomáhaj"??? Kde je ta mládež, čo si vážila starších, ktorá aj keď vedela čo sú vylomeniny, vedela prejaviť rešpekt k starším...?..už je to všetko na cintorínoch...a rastie nám tu niečo, čo ani neviem pomenovať...budeme dvíhať ploty, alebo spravíme my "osvietení" prvý krok....???
 

 

Angažovaní kresťania, mládež či dospelí veriaci, by mali svoje rozlišovacie schopnosti získavať prostredníctvom usilovného štúdia, keď nepoznajú Boží zákon, nemôžu ho plniť.
 

 

Niektorí aj tak hovoria, že Boha niet.
 

svet sa šokujúcim spôsobom mení

a niektorí romantici veria, že ak budú uvažovať a konať rovnako ako pred 70 rokmi, aj medziľudské vzťahy budú rovnaké ako pred 70 rokmi.

No nebudú. Nie len technológie, ale s nimi celý život, všetky našej vonkajšie determinanty sa neustále menia. Môžme a máme si zachovať svoje hodnoty, ale musíme pritom vnímať totálnu zmenu paradigmy a nájsť primerané prostriedky reakcie na zmenené prostredie..

Moji starí rodičia vyrastali ešte vo vidieckej, roľníckej spoločnosti, najvyššou komunikačnou technológiou bol vlak, telegraf a analógové rádio. Svet sa za posledných 70 rokov zmenil viac, ako predtým za 10.000 rokov.

Nič už nebude tak, ako bolo predtým, môžeme lamentovať alebo rezignovať - to je úplne jedno. Alebo môžeme vnímať vývoj, prijať všetko pozitívne a správne pomenovať všetko negatívne a bojovať proti tomu.

Avšak boj proti zlu musí byť efektívny a zmysluplný, ináč je to nielen kontraproduktívne míňanie energie, ale aj strata dôvery v dobro, čo môže byť ešte horšie ako nerobiť nič.
 

 

"Moji starí rodičia vyrastali ešte vo vidieckej, roľníckej spoločnosti, najvyššou komunikačnou technológiou bol vlak, telegraf a analógové rádio. Svet sa za posledných 70 rokov zmenil viac, ako predtým za 10.000 rokov.

S tim suhlas, ale treba napisat, ze dnes ti starsi uplne odmietaju vsetko nove.
 
Hodnoť

 

Koľko má tá pani/slečna detí? Však inak pekne hovorí, len či už si to mala možnosť všetko otestovať v praxi.
 

Nie všetko naši starí rodičia vedeli

Napríklad nedokázali exaktne zmerať pôsobenie stresového hormónu na vývoj mozgu novorodenca. Nemali na to prostriedky, nástroje, vedomosti, zdroje.

Múdrosť znamená konfrontovať historickú skúsenosť s aktuálnymi skúsenosťami. Ani najskúsenejší odborníci z pedagogickej poradne alebo matka 6 detí nemusí mať tie najnovšie poznatky, ako čerstvá absolventka.

Múdrosť vyžaduje neustále vnímať spätnú väzbu, ktoré reflektuje zmenu podmienok.
Múdrosť je spojiť skúsenosť s čerstvými poznatkami. Stavať to do protikladu je hlúpe. A je jedno, na ktorej strane stojíte.
 


Už ste čítali?