SME

Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Misionár, čo medzi Indiánmi stratil vieru: V džungli sme všetci takmer zomreli, celá moja rodina (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

škoda, že sme sa nedozvedeli

ako dopadol "konflikt" s Chomského školou. V tom dokumente bolo niečo v tom zmysle, že tú (ne)existenciu rekurzie niekto overoval metódami počítačovej lingvistiky. Nepamätám si, že by to bolo v tom dokumente doriešené. Celkom by ma zaujímalo, ako to dopadlo.
 

 

Konflikt dopadol tak ako mnoho vedeckých sporov :-)
https://www.scientificamerican...
 

 

A aby som bol osobnejší - na to aby som stratil tú tradičnú kresťanskú vieru, som nemusel ísť do džungle. Stačilo aby v r. 1975 prišli moje 16 narodeniny, pobyt na intráku, Pacem in terris, rádio Slobodná Európa a Karel Kryl ...
 

No vidíš

a na druhej strane - môj spolužiak ju našiel až počas vysokej školy a je z neho uznávaný kňaz. Tak čo teraz?
 

vie dakdo povedat

co je rekurzia v lingvistike?

preco sa koli jednemu vyroku na neho hnevaju kolegovia? to tam snad muselo byt toho viacej.
 

neviem, len som pogooglil

Hodnoť

 

Zaujímavý príbeh. Keď príde západniar medzi ľudí inej kultúry, vždy musí opravovať svoje dovtedajšie predstavy o nich i o živote. Ale nesúvisí to s vierou - mám na mysli s kresťanskou vierou - pokiaľ ju skutočne má. Všetko nasvedčuje tomu, že tento pán ju nemal ani vtedy, keď tam išiel. Už len spôsob jeho vyjadrovania hovorí o tom, že v mladosti v skutočnosti nekonvertoval...iba načas prijal kresťanskú ideu, teóriu, ktorú u Pirahov opustil. Kresťanská viera nie je o prijatí teórie či myšlienky, ktorá sa človeku (možno iba na chvíľu) zapáči. Je to osobná viera v osobného Boha, je to vzťah k Bohu - nie k myšlienkam či ideám.

Toto nepíšem ako kritiku autora. Rešpektujem jeho príbeh i jeho rozhodnutia. Píšem to ako poznámku, komentár. A iba na okraj...s takouto "vierou" nemohol Pirahom ukázať, čo je kresťanská viera a tak ani nemohol byť úspešným misionárom.

Ale jeho rozhodnutie odísť tam si zaslúži rešpekt. Ako aj mnoho vecí a námah, ktoré tam vykonal.
 

 

Vlastne je dobre ze to nechal tak. Ich predstava o zivote a smrti je dospelejsia ako ta krestanska.
 

 

keby som bol Indian, tak sa celkom nastvem ze mi o krestanstve vobec hovoril. Nemal som tusaka, ze nejake peklo existuje a teraz aby som sa bal, ze tam skoncim.
 

 

Tak to je veľmi zúžený pohľad na kresťanskú predstavu o živote a smrti...
 

 

to bol skor vtip, no ale aka je teda aktualna situacia? Existuje este peklo a posmrtny zivot? Kvalifikuje sa nan aj nekrestan? Ak nie, je to trochu nefer voci tym co vobec nevedeli, ze krestanstvo existuje. Ak hej, tak naco vobec konvertovat?
 

 

Z čoho tak usudzuješ? Že smrť neberú tak "vážne"? Aká je, podľa Teba, kresťanská predstava o živote a smrti?
Situácia u nás je už taká, že hoci žijeme v "kresťanskej" krajine, mnoho ľudí kresťanskú vieru a z nej plynúce postoje k životu a smrti nepoznajú...predstavy, ktoré o tom majú sú iba predstavy vzniknuté na báze rôznych nepodložených názorov, ktoré sa šíria medzi ľuďmi i médiami.
 

 

Usudzujem z toho, ze beru zivot a smrt take ako skutocne su. Nepotrebuju si okolo nich vymyslat rozpravky.
 
Hodnoť

ten clovek asi ani nebol krestanom

tak ani nemohol stratit vieru, ak ju ani nemal ako hlasa titulok

staci si precitat len uvod:

"bol som rebel, bral som drogy. Stretol som vtedy mladú ženu, ktorá vyrastala v Amazónii medzi Indiánmi, jej rodičia boli misionári a zdalo sa mi, že majú veľmi zaujímavý život. Povedali mi, že aj ja môžem mať veľmi zaujímavý život, ak budem nasledovať Ježiša. Tak som sa stal kresťanom."

Stal sa krestanom aby mal zaujimavy zivot? Lebo jeho vtedajsia laska mala rodicov tiez misionarov a tiez boli nejaki krestania..?

V tom je rozdiel medzi krestanmi a krestanmi!
 

 

teoreticka otazka:

Mohol existovat niekedy pocas poslednych 2000 rokov niekde skutocny krestan, ktory by splnal kriteria krestanov tu v tejto diskusii, a nasledne stratil vieru?

Alebo kazdy, kto strati vieru v skutocnosti nebol ozajstnym krestanom nikdy (i ked si to to sebe sam myslel)?
 


Už ste čítali?