SME

Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Psy na Aljaške vyhrali preteky so smrťou. A deti prežili (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Uzasne

Je to obdivuhodný príbeh ľudskej odvahy a psej vytrvalosti. Jeden fakt má upútal- pes Togo zvládol vo svojich 12 rokoch náročnú trasu v strašných podmienkach a zil este ďalšie 4 roky. Neviem si predstaviť, že by takéto niečo zvládli v tomto veku dnešné psy kŕmené granulami. Vtedy psy na Aljaške boli kŕmené surovým mäsom a očividne im to spolu s dostatkom pohybu nesmierne prospievalo, keď sa v zdraví dožívali tak vysokého veku. Ako bizarne potom vyznievajú rady dnešných veterinarovi, keď radia kŕmenie výlučne granulami ("obsahujúcim všetko potrebné pre psa") a odrádzajú aj tých pár uvedomelých chovateľov od kŕmenia pre psy jedinou prirodzenou a zdravou stravou surovým mäsom a kosťami. Nuž biznis je biznis a zdravý pes biznisom nie je.
 
Hodnoť

 

Aké šťastie pre rusov, že Aliašku stihli predať. Nedokážem si predstaviť, ako by tento článok vyzeral, leby ešte Ajlaška patrila rusom a článok by písala pani Procházková.
 

 

Keby patrila rusom tak by žiadne lieky neboli
 

Rusi by urobili živú reťaz

dlhú niekľoko tisíc kilometrov. Balík by si predávali z ruky do ruky.
 

husky

No vidis, a oni pokracovali aj napriek tomu, ze stafeta vypadla. A nakoniec predsa zdolali aj nad limit.
 
Hodnoť

Hrdina pes Togo, vďaka stovkám,tisíckam

ďalších psích hrdinov, ktorí pomáhali človeku - aj za cenu svojich životov... Zostali ste však nesmrteľnými, vďaka Vašej statočnosti, húževnatosti, vytrvalosti - aj oddanosti svojim mascherom...
 

 

Povolanie mašéra je najviac paradoxné zo všetkých povolaní. Možno nie každý vie, že psy v záprahu vykonávajú veľkú potrebu v behu. Preto mašéri musia mať šatky cez ústa a podľa možnosti aj okuliare. Skrátka, čím je mašér lepší, tým je viac poosieraný.
 
Hodnoť

Sláva a česť týmto hrdinom!!!

Toto sú skutočné celebrity. Bez ich odvahy a obetavosti by mnohí iní zahynuli! Nie nadarmo sa každoročne robia tie preteky na pripomenutie si tejto výnimočnej udalosti.

K tej psej strave - nehádž všetkých veterinárov do jedného vreca. Práve som nakŕmil svojho psa bravčovým plieckom na guláš a morčacím krídlom. Granule sú pre lenivcov, ktorým sa nechce variť. Podobne ako mikrovlnka.
Ináč BARF poznáte? Avšak niet nad domácu pripravenú stravu. Videl som dokument o týchto pretekoch na Spektre a len príprava stravy pre tých psov je skoro pre niektorých tu vysoká škola. Stojí za to si to pozrieť.
 

 

Obetavosť psov podtrhnime. Aj keď ich obeť nemusela byť vždy dobrovoľná. Amundsen dokázal dobyť Južný pól iba s pomocou psov. Jeho konkurent Robert Scott, ktorý sa spoľahol na kone a traktory, zahynul. Amundsen sa spoľahol výlučne na psie záprahy, pričom psov na ceste späť jedol.

Nechcel by som počuť tie reči, keby Amundsen bol rus. Nelenže na využil (zneužil?) psov na objavné misie ako rusi Lajku, ale ešte ich aj zožral. Možno by sa mu prepieklo, keby do saní zapriahol opice. Američania vystreľovali do kozmu opice a ešte som nepočul, že by ich niekto za to pranieroval.
 


Už ste čítali?