Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ľuboš Kosík: Chcem sa brániť a chcem povedať pravdu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Aj by som suhlasil keby:
1. by neboli vyplacane dochdky policajtom a STB akom, sudcom, prokuratorom, komunistom z cias socializmu vo vyske v akej sa im vyplacaju. 2. zhabal sa cely majetok tymto osobam 3. zakazali sa podnikat ich potomkom, ktori mali alebo mohli mat prospech z posobenia ich predkov vratane vzdelania 4. nesmeli by pracovat vo verejnych funkciach 5. nesmeli by byt voleni Vtedy by si mozno to co pises, vedel moralne oddovodnit. Ale riesite vsetci veci v polovici. Trestat odkial pokial? Vojak ma sluzit! Nechcel by som vojaka, co zacne diskutovat o rozkaze a jeho moralnosti. To je praca politikov.
vox lex
V ozbrojených zložkách neriadiš, ale velíš. Rozdiel je v tom, že rešpekt Ti je daný funkciou a hodnosťou. Chápem a dúfam , že aj ostatní, že to v civile takto byť nemôže. Lebo je to pre civilná 99% časť nášho žitia a to je super, že je to tak. Existuje ale to 1%, pre ktoré boli práve tieto zložky zriadené. Jednotlivci do služby vstupujú dobrovoľne, vedia do čoho idú. Prisahajú vernosť. Akceptujú tým absolútnu podriadenosť. Idú slúžiť. Preto sa to volá služba. A k obave o poslušnosť. Byť slobodný v myslení,prejave a konaní je správne, prirodzené aj právne a morálne ľudské. Rešpekt a poslušnosť sú rozdielne pojmy s rôznym obsahom. Vojak nemusí mať rešpekt, ale musí poslúchať rozkazy. To je rozdiel od civilu. A ako správne píšeš, ide o zradu. A za zradu, je smrť prirodzeným trestom. Viem, že sú to tvrdé slová a ešte horšie by bolo trest vykonať. Ale ak akceptujeme morálne existenciu tajných služieb spravujúcich informácie, ktoré nepatria všetkým, ich zverejnenie je nevratný proces. Rovnako ako smrť. Hrozné, že?
vox lex
<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Trest

Trest smrti na Slovensku nemame. Ulohou SIS ani nie je trestat akukolvek zradu, ba ani ju vysetrovat. Ak maju pocit, ze niekto prezradil utajovane skutocnosti, nech sa paci, na to tu mame OCTK, mozu potat TO pre podozrenie zo spachania trestneho cinu ohrozovania utajovanych skutocnosti, prip. inych trestnych cinov. Ziaden prislusnik SIS sa nemoze hrat na policajta, prokuratora, sudcu a kata v jednej osobe. Rozkazy sa sice plnit musia, ale ak je rozkaz nezakonny, podriadeny ma pravo namietat a vyziadat si explicitne vydanie rozkazu v pisomnej forme. Ak by vykonanim rozkazu mal spachat trestny cin, je prislusnik povinny odopriet splnenie rozkazu a bezodkladne to oznamit vyssiemu nadriadenemu. Spravil to Kosik? Ak nie, tak porusil sluzobnu prisahu a je spoluvinnikom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A ešte - myslíš si, že sa dá rešpekt získať vyhrážkami. Aj keď si policajt či vojak, predsa nie si veliteľov majetok. Máš svoj život a hodnoty. Ideš slúžiť za nejakú vec, v ktorej vidíš hodnoty a zmysel.

Aký zmysel je, ak sa ti veliteľ vyhráža, že ťa zakillujú, ak nebudeš mlčať o zločinneckej veci. O veci, v ktorej sa porušuje ústava štátu pre ktorý slúžiš? Potom ty nie si vojak, si len bábka tohto veliteľa, kreténa. A tým chceš byť? To je tvoj zmysel života?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Lenze v tvojom modeli sa stava tajna sluzba nastrojom nekontrolovanej moci.
Vojak nediskutujuci o akomkolvek rozkaze a mlciaci politik ktory ho vydal je smrtelna kombinacia. Taka kombinacia sa moze akceptovat aj ked s odretymi usami vo vojovom stave ale nie v demokratickej spolocnosti. SIS nie je sukromna armada ale tajna sluzba s pravidlami ktore by sa nemali prekracovat. Ak k nim dojde tak je uplne prirodzene ze k uniku dochadza podla toho ako si jej clen mieru moralky nastavi.
Laicky povedane - ak ma sef posle vyvrazdit rodinu a najdem dostatok moralky na vykon rozkazu, po case ak vyjde najavo ze to bol nelegalny kriminalny cin urcite o tom vypoviem ak najdem odvahu.
Daval by som tym najavo buducim sefom ze tajna sluzba nie je sukromna armada bez pravidiel a hranic.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ano a presne to má byť. Je to inštitúcia, ktorá má riešiť práve to promile vecí, ktoré nemajú s bežným - všeobecne záväzným právom a morálkou nič spoločné. Preto je nevyhnutné, aby funkcie a výkon tejto činnosti vykonávali výlučne morálne a ľudsky najvyspelejší jednotlivci, vzdelaní, všeskúsení, rozvážni, pokojní, vyrovnaní, múdri, citliví, citoví, s postrehom, vernosťou, ale aj krutosťou, agresivitou,verbálnou zručnosťou , rýchlym myslením, rýchlou reakciou, exekútívnosťou, odvahou a inými cca 1600 povahovými vlastnosťami.
A nie "nedorobení" (rozumej nedovzdelávaní) policajti. Ako tomu dnes je. A o dievčatách a ženách ani nehovorím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V danom prípade

Spomenul si vyjde na javo , že to bol nelegálny kriminálny čin. To všetko je "post rest". Rozhodnutie konať sa ale vykonáva v reálnom čase a nie po 15 rokoch, keď si mohol niekto robiť rozbory tak dlho. Mimochodom sa koná v rozpore s morálnym a právnym pravidlom o amnestiách a ich konečnou platnosťou. Milosť sa zrušiť nedá.

A trba povedať, že zrušenie amnestií, je väčší zločin, ako opitie a zavlečenie - odvezenie jedného chlapca, čo s cigáňom kradol a vyhýbal sa vyšetrovaniu do krajiny, ktorá mala podľa práva osobu vydať Nemcom na stíhanie. Inak to, že to riešila SIS je v zásade blbosť a bolo to zlé rozhodnutie , nech ho vydal ktokoľvek. Ešte že sa nikomu nič vážne nestalo. A to to nechcem vôbec zľahčovať!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a tí traja

náhodní pokusní králici to je morálne? Veď si to mali vyskúšať na svojich, keď už im išlo o riešenie kriminálnika. Celé sú to spôsoby mafie a hrubé porušovanie ústavy. Aj kriminálnik má svoje práva a bol to jednoznačne štátny teror. Ako dnes súdia mafiánov, niektorých aj viacnásobných vrahov? Tí majú väčšie práva ako bežní občania? Čo keď niekto z tých troch by bol umrel? To sa má akceptovať ako colateral damage? Veď sme neboli vo vojnovom stave. Čo sa vlastne tým únosom vyriešilo? Bol to legitímny cieľ, aby sa zabránilo väčším škodám?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Za to by som ich zavrel. to je bez komentara !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Niekolko poznamok

Zjavne ste vo veci zorientovany a teda mozno uspesne predpokladat, ze viete o veci dost a teda niektore vase vyjadrenia nemozno brat ako dezorientovanost, ale vedomu manipulaciu. Takze:

Pisete o nezrusitelnosti milosti a davate ju na jednu roven s amnestiou - ale velmi dobre viete, ze ide o dva odlisne instituty, ich ucelovym spajanim podsuvate suvislost tam, kde ziadna nie je. Amnestovat mozno vec, v ktorejkolvek faze jej vysetrovania a aj predtym. Milost mozno udelit osobe, ktora uz bola pravoplatne odsudena - vo veci zavlecenia k ziadnemu zruseniu milosti nikdy nedoslo, zavadzate. Doslo k amnestovaniu skutku este v case, ked nebol nik pravoplatne odsudeny.

Dalej pisete, ze za zradu je smrt prirodzenym trestom, ak moralne akceptujeme existenciu tajnych sluzieb - opat, a tentoraz uplne drsne, zavadzate. Cinnost tajnej sluzby ako statneho organu sa smie a musi riadit zakonom, kedze ide o instituciu zriadenu zakonom a financovanu statom, jej status nemozno spochybnit. A tu klamete rovno dvakrat; jednak ak takato institucia kona nad ramec, alebo mimo ramca striktne vymedzeneho zakonom, nemozno neuposluchnutie rozkazu, alebo vyzradenie nelegalne ziskanej a zadrziavanej informacie povazovat za zradu. Naopak, je povinnostou toho, kto o nej ma vedomost informovat o veci organy cinne v trestnom konani. To urobil oskar a neurobil lubos - ten sa po 22 rokoch "spamatal" a namiesto organov cinnych v trestnom konani posiela odkazy cez media. Kde v zakone o tajnej sluzbe mozno najst podklad pre vase tupe tvrdenie, ze smrt za zradu je prirodzenym trestom? Kecate, ale uznavam, manipulovat viete skutocne kvalitne.

Lubos kosik nie je clovekom, ktory by nevedel, co robi alebo ktory by podlahol tlakom, ktore nan niekto vyvija. Doplnil len dalsi criepok do mozaiky, ktoru so zrusenim amnestii zacali usilovne budovat lexa, toth a spol., a sice ze vsetko spachali mrtve osoby (svechota) a ze lexa a meciar o tychto veciach vobec nevedeli a boli spachane za ich chrbtom.

V porovnani so stavom pred zrusenim amnestii ide o slusny posun; dve desiatky rokov lexa a meciar popierali uz samotny fakt, ze sa na unose podielala aj tajna sluzba, dnes uz to pripustaju a hraju oklamanych a podvedenych. Lexa skutocne o tajnej sluzbe vedel v case nastupu do kresla jej riaditela len malo, ale neznamena to, ze ten unos niekto vyrobil za jeho chrbtom; znamena to len, ze ho neskutocnym sposobom zbabrali, lebo mu ego nedovolilo nepodielat sa na riadeni osobne.

Lubos kosik vozil mojho syna po karpatoch na pickupe navarra, s jeho synom chodili s tym mojim k jednemu trenerovi karate, moj byvaly svagor sa mu staral ako veterinar o psy, bol to sympatak a velmi sikovny profesional. Co hovori dnes, mohol hovorit 22 rokov a mohol urobit to iste, co oskar. Nerobil to, lebo cely ten cas skutocne hrozilo riziko, ze schyta, on naopak za drzhubne cely ten cas budoval male ale vynosne imperium. Ze dnes zacal hovorit znamena jedine - nebezpecenstvo pominulo. Problemy ktore ma so zakonom s unosom nesuvisia. Porovnavat jeho pripad s cernakom je hlupost, pretoze sa oba tie pripady podobaju len zvonka.

Za remiasovou mamou mohol zajst kedykolvek. Nezasiel. Zastal sa oskara? Nie. Namiesto seba tam posiela gaspara.

V podstate jedine novum v celom pripade je, ze sa rozhodli obetovat hrbacka a ze ide cez palubu. Zrejme to vyhodnotili ako najmenej rizikove, uprimnosti v celom tom rozhovore niet, hoci je takmer cely pravdivy. Diabol sa ukryva v detailoch - a sice tam, kde tvrdi, ze meciar o tom nevedel. Nuz ak mal take minimum info, ako popisuje, nemal to odkial vediet.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Cekom slusna analyza. Odkial ale viete, ze Pitner,ktory tomu cez Cibulu a Totha velil, to mal v ramci KDH dohodnute so Sviechotom?
O tom vedia ( vedeli, dvaja su mrtvi) len 5 ludia. A ani jeden sa v clanku nespomina okrem Sviechotu , lebo to vojaci nevedeli a vediet nemali.

Inak nemanipulujem. Je mi to v zasade ako pripad fuk. A nechcelo sa mi odborne hrat s rozdielny v amnestii a milosti. To ste mal jedine pravdu. A Kosik bol ten posledny co daco vedel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ked

Ked si to precitate opat zistite, ze som pittnera - schvalne - nikde medzi mrtvymi osobami nespominal, z dvoch dovodov; jednak preto, ze to cez cibulu a totha neriadil, hoci sa to lexa snazi za kazdu cenu ucelovo pospajat a bol som zvedavy, ci si tu ten narativ doplnite sam. Nesklamali ste. Zjavne sa do diskusie zapojil insider, ktoreho skutocnu identitu si mozno len domyslat, ale okruh “podozrivych” nie je zas taky velky.

A mate pravdu v tom, ze o vedomosti a pasivnom zapojeni niektorych vojakov - teda nie samotnej sluzby, ale jej prislusnikov - sa za celych viac ako 20 rokov nikde nehovorilo a nepisalo, co je prinajmensom zvlastne, ale ide o radovo mensi problem ako o civilnu sluzbu - kedze ta unos zrealizovala takpovediac v sluzobnom rezime. V poznatkovych evidenciach vojenskych tajnych su informacie, o ktorych odtajnenie pre ucely vysetrovania zatial nik nepoziadal. Aspon pokial je mi zname.

A este jedna vec sa potichu obchadza cely ten cas a nepytaju sa na nu ani media a dokonca v rozhodnuti rakuskeho sudu sa neobjavila ani zmienka o niecom, co pritom doslova bolestivo bije do oci, a sice mena a sluzobne zaradenie osob z rakuskej pohranicnej policie a colnej sluzby, ktore umoznili vjazd vozidla s unesenou osobou v aute na rakuske uzemie. Pricom ludia, o ktorych pisete ako o piatich zasvatenych - v skutocnosti ich bolo o troch viac - vedeli aj to, kto z prislusnikov rakuskych bezpecnostnych zloziek vedome spolupracoval a za akych podmienok s tajnou sluzbou cudzieho statu. Predpokladam, ze si rakuska spolkova tajna sluzba tento bezpecnostny problem vyriesila vo vlastnej rezii a nezatazovala tym organy cinne v trestnom konani.

Uvedomujem si ze ziadne medium by tak atraktivnej ponuke, akou je vypoved lubosa kosika o podiele na unose neodolalo. Ale zverejnenie toho rozhovoru bez osvetlenia kontextu, za akeho sa nahle rozhodol vypovedat a bez poukazania na jeho skutocnu motivaciu formou sprievodnej fundovanej analyzy zial napomaha sirit toxicky narativ o nevedomom meciarovi a oklamanom a podvedenom neskusenom lexovi, co je vyslovene nestastne; inak povedane, peter toth este aj viac ako 20 rokov po prevaleni jeho paralelnej sluzby v sis uz pocas posobenia v redakcii sme dokaze ovplyvnovat redakcny obsah a vyuzivat medialny priestor tohto media. Kvoli tomuto incidentu bol dokonca zmeneny zakon ktoreho ulohou bolo zabezpecit, aby prislusnici sis nemohli ako legalizanti posobit v ulohe novinarov, ale zjavne sa takyto zakon da “elegantne” obist.

Zvlast to zamrzi, ked medzi kosikovymi tvrdeniami a medzi vysledkami vysetrovania zhromazdenymi v serbinovej sprave su niektore do oci bijuce rozpory, s ktorymi nebol v otazkach redaktora konfrontovany. K skutocnemu odovzdaniu vozidla s kovacom doslo na dolnozemskej pri porsche inter auto, pricom jedno dalsie auto sledky (v serbinovej sprave sa neobjavilo vobec) stalo na zjazde z pristavneho mosta oproti ekonomickej univerzite, kosik vsak uvadza, ze odovzdavka sa odohrala v blizkosti danoveho uradu za zjazdom z mosta snp.

Otazka, preco napriek velmi presnemu opisu vacsiny udalosti niektore kosik popisuje explicitne odlisne je skor otazkou nanho. Zial, ani na to sa ho nik nespytal. Tento rozhovor vsak nie je ojedinelym incidentom, ale malou sucastou velkej komunikacnej strategie, na ktorej konci ma byt nevinny lexa s meciarom a vinny pittner a tiez vinny svechota, tak sa to hadam casom predsa len verejnost dozvie.

A s trochou zlmyselnosti som zvedavy, ci hrbacek siel cez palubu dobrovolne, alebo ho obetovali proti jeho voli. Ak plati verzia cislo 2, bude to este slusna zabava.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tesi ma , ze sme sa nakoniec zhodli

na rakuskej " tajnej" sluzbe a aj s jej poslanim, ktore , tak ako to ma byt, bolo zhodne ,a u nich este aj je, s ulohami , ktore ma tana sluzba plnit.
Informacnu nech plni NBS aj so svojim oddelenim Nato, ktore v podstate rozhoduje o obsadeni verejnych funkcii v SR bez ohladu vysledky demokratickych volieb.
Nedame si spolu kavu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kludne

dajte cas a miesto, ktore na poslednu chvilu zmenim a namiesto kavy radsej colu. Vcelku rad sa stretavam s ludmi ktorych identita je mi znama, ale kludne staci aj krycia legenda. Clovek sa vzdy dozvie nieco nove.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak tam, kde chodím na kávu vždy. A termín si dajte Vy sám, ja sa prispôsobím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pozdravujeme Gašpara...

Celé Slovensko, aj takí jednoduchší Smeráci, by si mali uvedomiť, že WHO IS WHO. A prečo generálny prokurátor SPOLUŽIAK, prečo KALI, prečo GAŠPAR, prečo PRSTOVAČKA a Mamojka čoby smerácke nominácie na najvýznamnejšie silové a súdne funkcie...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tiež si myslím,že...

..."pán"Mečiar o tom veľmi dobre vedel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pánkova vypoved klesne do suterenu ak z nej nevyjme cast o nevedomosti Meciara o celej akcii. Akoze chapem ze slovac je krmena inymi bludmi ale tato informacia prekonala asi vsetko co som dodnes cital a to som pri citani dufal ze sa dozviem nieco nove.
Dozvedel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pankova vypoved je v suterene

a nikdy z neho nepostupi vyssie.

Skutocnost, ze dotycny po vyneseni rozsudku mohol utiect do Mali a mal tam prostriedky na zivobytie (Afrika je znacne draha destinacia pre bielych, ak tam chcu zit tak ako boli zvyknuti doma) poukazuje na to, ze niekto ocividne chcel aby Kosik vypadol a nedostal sa do situacie kedy dostane chut spievat a zariadil pre to vsetko potrebne...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Svedomie je jedina vec, ktore dozenie kazdeho.
Kosik sa brani, ze bol len prislusnik a plnil rozkazy.
Nuz, to aj dozorcovia v koncentrakoch.

Mam rad toto motto:
Nikto nevie co nam prinesie buducnost, ale mali by sme vediet, ako sa zachovame.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Presne tak!

K+
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

hmm, ako hovorila moja babka - synku, ty si bol asi curat v krovi, ked sa rozum rozdaval ..
 

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Už ste čítali?