SME

Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pád komunizmu a rozdelenie Československa (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

na začiatku si treba uvedomiť

že češi a slováci sa k prvej spoločnej republike dostali ako slepé kura k zrnu.. británia a francia sa celé stáročia snažili o rozvrat našej majestátnej monarchie a ich víťazstvo v prvej svetovej vojne im na to padlo náramne vhod.. pred vojnou a ani počas nej nevyvíjali domáci češi a ani slováci žiadne veľké extra úsilie o založenie nového štátu a už vôbec nie v takých sci - fi hraniciach.. o to väčší šok prišiel keď im takúto republiku dali angláni a francúzi v podstate na tácke.. o dvadsať rokov na to tu už vládli slovenskí nacisti a racisti a v čechách to bolo tiež neveselé..

po roku 1945 sme to ako tak ťahali až do januára 1993.. rok predtým nebolo v čechách a ani u nás žiadne referendum čím nové republiky vznikli proti vôli svojich občanov.. čiže rok 1918, ale naruby.. klaus s mečiarom dobre vedeli, že by im to šialenstvo v plebiscite nikdy neprešlo a preto nechali zbabelo rozhodovať oba parlamenty.. hanba..

našťastie prišiel rok 2004 a náš spoločný vstup do elitnej európskej únie.. na veľkú zlosť putina, ktorý definitívne pochopil, že ruskú okupáciu typu 1968 si tu u nás už nikdy nezopakuje.. češi a slováci sú znova spolu a ich kroky síce neriadi milovaný cisár a kráľ in wien, ale takisto pôvabne multi - kulti brusel.. aj tak sa dá a tak je to aj dobre.. yeah..
 
Hodnoť

Povrchný článok

Vzhľadom na to, že článok vyšiel v sekcii SME+, čakal som, že to bude niečo obsiahlejšie s väčším analytickým obsahom.
Tu je len nejaký sumár udalostí, ktorý by napísal aj stredoškolák.
Mohlo tam byť niečo, ako napríklad rozhovor F. Mikloška v TA3 pred dvomi-tromi týždňami.
 

Stačí téma príčin rozdelenia ČSR,

v čase, kedy si pripomíname 99. výročie vzniku spoločného štátu, za vnik ktorého bojovali pred rokom 1918 aj legionári v cudzine, aj protifašistickí bojovníci v druhej svetovej vojne?

Dnes máme fungujúce samostantné štáty, SR, ČR, občanov oboch krajín teší, že tieto štáty sú akceptované doma i v zahraničí, že sa obe krajiny úspešne rozvíjajú, ale mnohých občanov na Slovensku neteší, že vznik samostatnej spoločnej republiky, ktorej existencia v mnohých smeroch odštartovala úspešný rozvoj aj na Slovensku, nie je štátnym sviatkom.
Máme si pripomínať len tradície založené mečiarovcami?! Oslavy len v podobe "vatier zvrchovanosti" a prejavov vďaky "otcovi vlasti"?
 


Už ste čítali?