SME

Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vraj sme ich milo prekvapili. Cudzinci berú Slovensko ako školu života (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Doma ich učili, že žijeme na stromoch...boli by prekvapení, že aj mňa este na ZDS učili, že španielsko je chudobná krajina, kde vladne fašistický generál Franco a bol to fakt do 1975
 
Hodnoť

hm

na exotiku sa chodi pozerat na dve miesta, parlament a mlynska dolina, tam jeden vacsi exot ako druhy
 
Hodnoť

Skoda že znovu len Blava a Trnava

Bratislava je v porovnaní so zvyškom Slovenská fakt niečo iné. A Trnava relatívne tiež. Som zvedaví čo by vraveli študenti z Martina (tam je hodne Nórov), Prešova alebo Ružomberka.. To by už nemusel byť taký hurá systém :D .. možno sa milim. Ale bolo by to viac objektívne.
 

rozprávala som sa s jedným

nórskym medikom, ktorý študuje v Košiciach. Jeho brat v Martine. Hovoril, že sa mu v Martine páčilo viac, pretože krajina mu pripomínala viac Nórsko. Majú kde lyžovať, majú kde bývať (nie na internátoch ale v podnájmoch). Ľudia omnoho milší ako v Košiciach.
 
Hodnoť

Európske štúdiá

Čo študuje človek, ktorý ich študuje? A kto skutočne potrebuje ich absolventov?
 

 

študuje diplomaciu, zameranu najme na europu. thats all.
 

A nemáš pravdu

"Cieľom prípravy absolventov programu Európske štúdiá je získať orientáciu a prehľad v základných kategóriách politickej vedy, európskeho práva a ekonómie vo vzťahu k procesom európskej integrácie"

Ja som tušil, že to je "štúdium" pre flákačov, ktorí sa chcú stať profiparazitmi na daňových poplatníkoch.
 
Hodnoť

Prosím ťa

nauč sa písať po slovensky a až potom dávaj príspevky. Je to pod úroveň takto písať...
 
Hodnoť

Sladký život studenta

Ten je fakt dosť iný ako normálny život. V prvom odstavci autor vyspovedal bazantov čo v BA kde je všetko pobudli 1. mesiac. Zažili pár šokov typu internátna sprcha alebo bezdomovec na zastávke. No keď prídu do baru, všetci čašníci kolo nich skáču ako by boli celebrity, lebo hovoria anglicky. A s vreckovým ich rodičov čo zarábajú x-krát viac čo ti Slovenskí môžu fakt dělat machri (hlavne že záchody majú na chodbách intraku :) ) Okrem toho dostanú kopu študentských zliav. Spravia si dáky ten semester či dva, dostuduju doma a tam sa aj uplatnia za normálny plat.

Nech tu dajú študentov, čo študujú celé štúdium na Sk, absolvujú ho a skúsia sa u nás aj zamestnať. To by už tak ružovo nevyzeralo ako žúrovať za polovicnu cenu v lacnom Slovensku...
 

 

Nerozumiem čo ti prekáža? Že Erazmus umožní študentom z iných krajín a kultúr spoznávať iné krajiny a ľudí? Alebo to že niektorí majú bohatých rodičov a aj tak im nevadí internátne bývanie??
 

Čo prekáža tebe?

Mne to, že článok je príliš subjektívny, zameraný len na cez poľných študentov z Bratislavy. Tito vedia povedať prd o tom, ako sa na Slovensku reálne žije. Treba tam aj ich nazory, ale aj takých ako som spomenul. Pretože takto tu autor nevykryva pohľad študentov na Slovensko, iba na Bratislavu.

Tiež som chcel poukázať na to, že študuje sa dobre aj Slovákom,ale keď príde k uplatneniu.........

A s tou finančnou strankou som to myslel tak, že keď sem idú z krajín kde je priemerná výplata je o niekoľko stovák vyššia a aj výdavky, vidia tu väčšinou ekonomické výhody. Hlavne Nori v Martine, ti si spravia celé doktorské štúdium za maximálne 50 % ceny v kraji a potom zarábajú u seba.

Na druhej strane ak ide nás študent na Erasmus do napr. Británie či Nórska, musí byť dobre finančne dotovaný. A po tomto všetkom sa uplatniť u nás by bol zas hlúpy.

Článok síce vraví, že ten dojem zo Slovenska je celkom fajn, ale je to len plytký pohľad na vec.
 

 

Jano ale veď ten článok nič neschováva... Píše sa tam odkiaľ sú ti študenti, že im je tu lacno pretože v domovských a západnych krajinách je život drahší a výplaty väčšie. Kľud, netreba vo všetkom hľadať konflikt. Je to informatívny článok. Ja v tom nevidím nič tendenčne. Netreba veci brat hneď na telo; že prečítam si článok a rozmýšľam ako to ovplyvňuje moju existenciu,..nie všetko musí. Pekný večer ;-)
 

Sorry

Že tu mladým študentom beriem iluzie, že SK je moderný a progresívny EU štát kde sa dá kvalitne študovať a pracovať za slušné prachy. Asi Ti protestujúci študenti budú dáke čierne ovečky....

Možno som reagoval konfliktne, ale nezdá sa Ti že v médiách to niekedy píšu viac ružovo? Veľa sa píše, že chudáci Slováci vynášajú svoje mozgy na západ. Je ich dosť. No omnoho častejšie stretneš vonku skončených inžinierov či magistrov ktorý niekde na západe vynášajú smeti či drhnu podlahy, lebo za to tam dostanú 2-3x viac čo na Sk za vysoko kvalifikovanu činnosť.

Možno sa Ti lepšie číta ako tu plníme plány na 100%????
 

 

Inžinierov a magistrov stretneš na západe vynášať smeti len keď buď nevedia reč alebo nechcú robiť niečo bližšie k svojej profesii. Tie časy keď ľudia museli robiť podradné roboty lebo ich nikde inde nezamestnali sú zväčša preč. A to preto lebo už sa nemusia schovávať kvôli tomu že by nemali pracovne povolenia keďže na západe EU už samozrejme povolenia nepotrebuješ. Ti ľudia o ktorých píšeš ty tu boli tak v 90tych na začiatku roku 2000 keď sme neboli v EU. Veľa takých je v US. Treba za tým hľadať reálne dôvody prečo sú ľudia vonku a čo tam robia. To je veľmi zlahcene keď povieš že všetci profesori sú vonku lebo dostanú viac za vynášanie smeti. Ako keby si povedal že všetci podnikatelia na SK sú zlodeji ako bol všeobecný názor v 90tych.
 

90-te a dnes

Ok, to máš pravdu, odvtedy sme sa kus posunuli. Aj s tými našimi esami vonku čo nevedia a nechcú vedieť jazyk. No koľko je takých napr. učiteľov, ktorý po rokoch platu pod 500 a ešte nižšie, padli na také finančné dno, že nemajú čas a možnosti čakať, kedy ich zamestnajú napr. v Rakúsku na tej istej pozícii. Musia zobrať prvé čo sa ponuka, však finančné sa to aj tak oplatí.

To že už netreba povolenia atd. neznamená, že nás vitaju s otvorenou náručou! Prečo napr. v takom Nemecku absolventku zo SK VS zamestnaju ako praktikantku, za minimalku a titul jej neuznajú? A potom keď si dorobi v Nemecku to isté co vyštudovala na SK, čaká ešte v poradovníku dobrých pár mesiacov na normálnu výplatu?

Toto je stále realita.
 

 

To už je dosť ďaleko od témy. Možno niekedy inokedy v innej diskusii o zosúladený pravidiel a zákonov v celej EU a o akreditáciach diplomov v členských štátov. Platí to tak ale aj naopak, o tých ktorí chcú pracovať na SK. Pekný deň.
 

Práveže k téme

To že nám neuznávajú diplomy, určite svedčí o tom aky maju naše školy nízky rating. Toto v článku nebolo. Sú tam pohľady zahraničných študentov na Slovensko. Väčšina z nich študujú Európske štúdia alebo iné humánne vedy. Takéto školy nepotrebujú veľa nákladov na pomôcky, laboratória a techniku. Sú u nás zahraničný študenti čo robia vedu, výskum či vývoj inovácií? Hodnotil niekto v článku kvalitu studia?
 

 

Hlavne to svedčí o tom že štáty si navzájom nezosuladili uznávanie diplomov v EU. O kvalite asi všetci vieme. Nestíham ta moc sledovať v tvojej konverzácii...,zdá sa mi že raz nadavas na SK, potom na zahraničných študentov, na platy, na okolnosti...ja som len povedal svoj názor a som rad že Erazmus existuje keďže veľa študentov u nás z toho za tie roky profitovalo. Je dobre ísť von a pozrieť sa ako sa veci dajú robiť lepšie a priniesť to domov. Na druhej strane je dobre aby sme nestratili našu identitu a zostali sme stále úprimnými, priamociarimi Slovákmi pretože keď odoberies všetky tie peniaze a ten blahobyt ostane ti to čím si a práve to má hodnotu. Na západe si to človek po zopár rokoch uvedomí. Pekný pracovný deň.
 

Proti Erasmus nemám nic

Neviem prečo si to furt myslis. Ja som len poukázal na druhú stranu mince, ktorý v článku nebolo vidieť. Toť vsjo!

Aj tebe pekný deň ;)
 

Inak

Keby mali naozaj bohatých rodičov, tak idú študovať určite niekde inde. Oni nie sú bohatí, akurát Slovensko je pre nich lacné. To isté čo naši roboši v zahraničí. Tam zarábajú minimum, bývajú v dierach, jedia najväčší odpad a doma sú Páni.
 

1 2 >

Už ste čítali?