SME

Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V mene boha, proti moslimom. Ako sa bojovalo proti Maurom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

isabel a fernando II

v podstate urobili brexit a zo svojej krajiny následne vyhnali státisíce občanov v štýle "buď konvertuješ na katolícku vieru alebo dovi - dopo".. smutne o tom rozpráva aj film miloša formana "goya's ghosts" s vynikajúcou natalie portman..

súžitie mohamedánov, židov a kresťanov počas tzv. zlatej éry nemá v európskej histórii obdobu.. pokroky a vynálezy vo filozofii, architektúre, astronómii, matematike či medicíne boli zopakované až koncom 19. storočia po liberalizácii zákonov po celom kontinente (teda okrem ruskej ríše)..

maimonides, najväčší stredoveký génius tvoril práve v zlatom období a svoje diela písal i po arabsky..
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Moslimovia nielen v tomto obdobi boli vzdelanejsi ako europania. Co sa tyka vedy europa trpela od sameho pociatku nastupu temneho stredoveku. Vsetka starovrka vzdelanost a poznatky zacinajuc greckom a konciac rimom bola ako kacirska, barbarska potlacovana po nastupe krestanskej hegemonie v europe. Po dobyti Jeruzalema Roku 1099 samotni krali a bohaci vyhladavali skor zidovskych a arabskych lekarovskor ako europskych sarlatanov tipu " ver v boha a uzdravis sa". O ostatnych odvetviachako napr. Matematika astrologia zemepis pociatky chemie a fyziky ani nevravim. Napriklad aj zaklady hygieny priniesli do europy az kriziaci ktori to odkukali od vtedajsich moslimov. Preto nechapem reco sa vtedy tak vzdelani a pokrokovi moslimovia v dnesnej dobe vratili spat do stredoveku.
 

A ked toho Maimonida spominas

tak tu mas jeden jeho vyrok vo vzthau k moslimom
...však víte, bratři moji, že kvůli našim hříchům nás Bůh umístil mezi všechny tyto lidi z národa Ismaele, kteří nás neúprosně pronásledují a vymýšlejí způsoby, jak nám ubližovat a znevažovat nás... žádný národ nikdy tolik neublížil Izraeli, žádný jiný než tento ve způsobu, jak nás ponížit a pokořit, žádný jiný nás nebyl schopen oslabit tak, jak to udělali oni... “
— Maimonides (v dopise jemenským Židům
 

 

no jasne.. buď taký láskavý a daj mi link na web, na ktorom je uvedený tento tvoj citát..

film miloša formana opisuje paranoidnú spoločnosť ovládanú fanatickou skupinou ľudí, ktorá pre najmenšie prehrešky prenasleduje iných svojich spoluobčanov.. viď slovenský štát v rokoch 1938 až 1945.. espaňa za tristo rokov od vlády isabely a ferdinanda II postupne degradovala na najnižšie morálne dno, k čomu je s radosťou pomáhala inkvizícia.. krajina sa z tohto pekla dostala až po páde diktátora franca.. po dlhých desaťročiach reforiem a blahodárneho vplyvu európskej únie je z espaňe krásna, moderná krajina, kde sú si občania konečne rovní bez ohľadu na svoj pôvod, rasu, vierovyznanie či orientáciu..

dobro vyhralo nad zlom aj keď mu to trvalo skoro päťsto rokov..
 

..

MAGDA, Rosa María Rodríguez. Neexistující al-Andalus. Jak intelektuálové znovu vymýšlejí islám. Brno : L. Marek, 2010. ISBN 978-80-86263-24-7. S. 38.
 

Je to z tej

knihy
 

 

skvelé, fakt. tetuška, o ktorej je na wikipedii info len v španielčine a katalánčine.. to musí byť fakt veľká hviezda, keď o nej na google nie sú články v žiadnom inom svetovom jazyku..

klamstvá a paškvily sa najlepšie vyvracajú citáciou z medzinárodne overených zdrojov a nie linkom na knihu lokálne známej ženy, ktorá v nej napísala hocičo a tak to nakoniec aj dopadlo..

ak by bol maimonides s arabmi nespokojný tak by z andalúzie dávno odišiel.. o lekára a filozofa jeho významu by sa iné krajiny tej doby iste potrhali.. ale on zostal, pretože mu zlatá éra vyhovovala a nikde inde v európe by mu nebolo lepšie..
 

...

Maimonides

Moses ben-Maimon called Maimonides (1135 – 1204) was a preeminent medieval Jewish philosopher and one of the greatest Torah scholars and physicians of the Middle Ages.
After arose the Madman [Muhammad] who emulated his precursor [Jesus], since he paved the way for him. But he added the further objective of procuring rule and submission and he invented what is well known [Islam].[77]
Let Ye understand, my brothers, the Holy One Blessed HE through the trap created by our iniquities cast us amongst this nation, the people of Ishmael [Muslim Arabs] whose oppressiveness is firmly upon us and they connive to do us wrong and despicably downgrade us as the Almighty decreed against us (Deuteronomy 32:31, “Your enemies shall judge you”).

There never came against Israel a more antagonistic nation. They oppress us with the most oppressive measures to lessen our number, reduce us, and make us as despicable as they themselves are. King David, may he rest in peace, saw through Divine Inspiration all the calamities that were destined to come upon Israel. Nevertheless [even though he saw all the other troubles], he still began to shout out and lament in the name of the whole nation against the oppression that would be occasioned by the Ishmaelites. David said, “Woe is me, that I sojourn in Mesech, that I dwell in the tents of Kedar!” [Psalms 120:5].
Notice how David emphasizes “Kedar” out of all the other Children of Ishmael. This is because that Mad Man [Muhammad] came from Kedar according to what has been published concerning his geneaology.[78]
 

...

Maimonides, “Letter to Yemen” 1:4.
 

 

bludy na bludy.. čím viac sa snažíš, tým sa viac zamotávaš..

na území čiech, moravy a slovenska pôsobili i pôsobia minimálne tri medzinárodne uznané inštitúcie judaistiky.. myslíš, že maimonidovo dielo neprečítali odpredu i odzadu už veľakrát ? prečo sa o tvojom objave ešte nikdy nezmienili ?? prečo nedáš link na ich vedecké bádanie a odvolávaš sa na tetu lokálneho významu ???

len sa pekne hýb, zavádzať si tu začal ty, tak pokračuj a argumentuj..
 

Sak ti

davam linky i citacie...a nebudem predsa argumentovat xenofobnymi nackovskymi slovanskymi pracami a autormi

inak teta asi lokalneho vyznamu tak uplne nebude, minimalne v spanielsky hovoriacom svete, a v problematike islamu a celkovej situacie v obdobi reconquisty sa asi vyzna lepsie ako putinofilski slovania...ci nie?
dati de bille
 

 

týmto výbuchom nezmyslov a urážok si sa znova odhalil.. s tebou a tebe podobnými by aj bola zábava, ale vaše argumentačné výkony sú skôr dôvodom na plač..

prečo by mali judaistiku v našich končinách študovať len slovania ? to tu žijú len oni a žiadna iná etnická skupina ?? prečo na tetu v angličtine nie ani jeden článok na google ak je taká úžasná ??? fakt úžas toto tu od teba dnes..
 
Hodnoť

slovenčina

iba podtrhuje dobové vnímanie situácie má podčiarknúť. Podtrh po slovensky by mohol byť trh pod trhom alebo podraz.
 
Hodnoť

 

To video nie je celkom v poriadku. Moslimovia často aj vyhrali a kresťania sa museli stiahnuť z dobytých území. Ale na videu vidíme len ako kresťania krok za krokom zaberali moslimské územia. Ale článok je fajn. Iba ma tak napadá, kúpila Penta aj Historickú revue?
 
Hodnoť

Ďakujem

Veľká chvála za pútavý článok a výborné zpracovanie.
Užíval som si každé slovo.
Ešte raz vďaka.
 


Už ste čítali?