SME

Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mária Terézia pretancovala celé noci, ľudí dojímala aj plačom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

 

Myslím, že cisárovnou nebola, cisárom Svätej rímskej ríše bol jej manžel, František Lotrinský. Tretí bod v poslednom prehľade odporuje prvému.
 

 

Mýliš sa.
Bola aj cisárovná Rímskej ríše.....
https://sk.m.wikipedia.org/wik...
 

 

Nemýlim. Ten údaj nie je správny, ani wikipedia nevie všetko. Žena sa cisárom Svätej rímskej ríše stať nemohla, preto ním bol jej manžel, František Lotrinský. A po ňom zdedil titul jeho syn, Jozef, ale aj on oň musel bojovať s inými. Rakúska monarchia titul cisár nemala až do r. 1804, kedy Jozefov synovec František, ako kráľ s číslom IV., zaviedol titul cisára Rakúskej monarchie a stal sa cisárom Františkom I. Mária Terézia bola rakúska arcivojvodkyňa, kráľovná Českého kráľovstva a kráľovná Uhorského kráľovstva. Vo svojej ríši teda bola postavená vyššie než jej manžel, ľud ju síce nazýval cisárovnou, ale tento titul oficiálne nemala. Vznikla tam aj kuriózna situácia, keď cisárom SRR bol jej syn Jozef, ale ona bola stále hlavou monarchie, a teda postavená nad ním. Až po jej smrti Jozef zdedil všetky jej tituly a zároveň bol cisárom SRR.
 

 

prepac, mas pravdu!

pozrel som angl, nem wiki - tam sa pise o nej ako manzelke rimskeho cisara....
 

 

asi ako v rozprávke: cisárovná lebo manželka cisara.... tu sa to myslím nedá vyriešiť ako regina (manželka kráľa) a rex femina ( korunovaná kráľovna). Podstatne asi je, ze bola skutočným vládcom, tak ci onak:)
 


Už ste čítali?