SME

Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Babi, oco povedal, že mamu zabije (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

aj mňa zarazila tá osobná hrdosť

to čo robil tyran Zuzane sa na osobnú hrdosť nepodobá. Ale nemáš pravdu, že na vine sú iba ženy, chlap, čo sa takto správa nie je normálny a jeho rodičia, ktorí pristúpili na hru a sledovali nevestu a deti majú tiež svoje maslo na hlave. Neviem si predstaviť, že by sa môj syn takto správal k neveste, a ja by som ho v tom podporovala.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Vraj každý je skvelý odborník na riešenie problémov toho druhého.
 

toto je super,

to si zapamätám ;)
 

 

No, žijem teraz so skvelou ženou ktorú predtým manžel psychicky týral, zakazoval jej tie najsamozrejmejšie veci a ona vinu pripisovala sebe. Teraz je to jedna zdravo sebavedomá vzdelaná žena, máme dlhoročný vyrovnaný vzťah, stačilo, aby stretla človeka, ktorý jej prednosti - i slabosti - berie normálne a má ju rád. Bodka.
 

 

Som rád, že to takto dopadlo. Ale ona správne pripisovala vinu sebe, ak s tým tyranom dobrovoľne ostávala. Za to predsa nikto iný nemohol, ani ten tyran. Iba ona.
 

Fúha, čiže

ak ťa v noci okradnú, tak vlastne je to tvoja vina, lebo nemáš chodiť v noci po vonku. Ak násilník znásilní ženu, tak jej povieš, že to je jej vina, lebo mala niečo oblečené....hmm zaujímavá logika.
 

???

ved nic take netvrdil
 

Je to koncept prenášania viny na obeť

áno, žena by mala tyrana opustiť, ale povedal, že ona správne pripisovala vinu sebe? To je prenášanie fokusu z vinníka na obeť.

Ako napísal niekto vyššie: Vraj každý je skvelý odborník na riešenie problémov toho druhého.
 
Hodnoť

Vyrovnaný článok

Chcelo by to teraz vyrovnaný článok o týraných mužoch, krivo obvynených mužoch z týrania, šikany, sexuálnom zneužívaní. Ak sa žena rozhodne o ukončenie manželstva, resp. pre jej zlé správanie sa o rozvod pokúsi muž, tak stačí tak málo. Žalovať muža z psychického, fyzického a sexuálneho týrania za zatvorenými dverami. Veď sa všade o tom píše, hovorí. Teda je iba jedna z mnohých. Ak má muž šťastie a vyviazne z toho, žena nie je potrestaná. Preto si to môže dovoliť každá. Bez rizika. Win win. Ak dostane muža do basy - víťazstvo. Ak nie, nič sa jej nestane. Ďalšie win. Píšem o konkrétnych dvoch prípadoch. Jeden po 1/2 roku vo väzbe bol uznaný nevinným, druhý sa dva roky súdil a vyviazol s toho iba bez majetku. Tiež nevinný. Obe štetky však nemajú z toho problém. Lebo označiť muža za tyrana je teraz v móde. Odkedy poznám tieto dva príbehy verím takýmto článkom tak na 20%.
 

 

Prípadne ešte obvinenie zo sexuálneho zneužitia dieťaťa. Takej škvrny na povesti sa už muž nezbaví.
No nechápem prečo neveríš článkom o týraní žien. Však aj prieskumy hovoria že je to oveľa častejšie ako opačné prípady.
 
Hodnoť

Smutný príbeh so šťastným koncom

Na rozdiel od prvých 2 reakcií si myslím, že článok veľmi výstižne pomenováva problémy dnešnej doby, ktoré súvisia s domácim násilím. Nenáleží mi komentovať všetky odborné postuláty, o ktorých sa už popísali tisíce strán publikácií. Čo by som chcel dodať, je fakt, že táto téma je v slovenskej spoločnosti podceňovaná a jedinou cestou zo začarovaného kruhu tyranie je osobná odvaha týraného človeka.

Ako možno vidieť už s publikovaných príspevkov, neexistuje spoločenský konsenzus, nieto ešte systematické nástroje rodinnej politiky zo strany štátu, ktoré by vedeli danému stavu zabrániť. A neexistuje ani systematická výučba o tejto problematike pre deti a dospievajúcich (slovenské školy sa viacmenej nevedia vyrovnať ani so šikanou a mobbingom).

Spoločenské nastavenie na Slovensku nevysiela žiadne pozitívne signály daný stav veci riešiť aj napriek alarmujúcim číslam. Veď ktokoľvek, kto ide po ulici a vie rátať do päť, si vie spraviť o skutkovom stave vlastnú predstavu. Každá piata žena!

A sprievodné javy daný stav len potvrdzujú, rovnosť príležitostí, (nielen) platová diskriminácia v práci, podceňovanie žien. A predstavitelia moci túto tému obchádzajú s bohorovným kľudom, ich sa to netýka, oni (áno, väčšinou muži) si riešia mimomanželské avantúry, prípadne si nájdeme v chúlostivých situáciach bez logického vysvetlenia (tisíce EUR a viagra v saku ministra sociálnych vecí a rodiny). Verte mi, som veľmi rád, že nie som súčasťou tejto arogantnej, egoistickej, xenofóbnej spoločnosti. Na druhej strane je mi tých na druhej strane rieky veľmi ľúto. Ale každý si je strojcom svojho vlastného šťastia.
 
Hodnoť

A kde je nasilie pachane na muzoch?

Domace nasielie je vazny problem. No o tom ze sa pacha na zenach pocuvame denne, Srdcervuce pribehy. Samozrejme, stat zlyhava. ALE. Jedno velke ALE. Stale viac sa stupnujucu osvetu vo veci nasilia na zenach zneuzivaju aj zeny, ktore pouzivaju lzive obvinenia z tyrania len na to, aby muza pripravili o majetok, o deti. Deje sa to denno-denne. Postih? Ziadny. Znicene zivoty muzov? Nikde sa o tom nedocitate.
Ak by sa autor venoval objektivne problemu, zistil by ze 9 z 10tich muzov je na Slovensku po rozchode pripravenych o rovnocennu starostlivost o deti. 9 z 10(!!) Aby sme boli konkretnejsi - ide o 12 000 otcov rovne. Nekonecne sudy, lzi, podvody, beztrestne marenia styku, schovavanie deti, manipulacie... Len s jedinym cielom - pomsta, boj, pripravit deti o otca.
V objektivnych statistikach o domacom nasili vo vyspelych krajinach, ktore u nas samozrejme nevedieme, je miera nasilia zien a muzov rovnaka. Kazda piata zena... 20% zien je bitych? Nemozne. Kolko? 2-3%. Pachatelov odsudit. A ten zvysok - psychicke nasilie. Kolko muzov ho zaziva? Po kolych muzoch zena hodila zehlicku, tanier... kolki museli prespat u kamosa ci rodiny? kolke sa vyhrazaju ze "deti nikdy neuvidis?". Hystericke sceny, rozbijanie veci, branie penazi, vydieranie... to denne zazivaju takisto muzi. Denne. Tisicky. Kde su ich pribehy? Ako by reagovala spolocnost? Ze je slaboch? Ako policia? Vysmech? Nebodaj by zenu stihali ak pride s modrinou? Zabudnite. A nejake krizove centra pre muzov? Kde sa moze schovat s detmi ked zena vyvadza? Nenajdete ANI JEDNO.
Zamyslite sa prosim nad tym a informujte prosim objektivne. Dakujem.
PS: dobry clanok na tuto temu: Kdo kašle na zavržené muže?
http://www.ceskatelevize.cz/ct...
 


Už ste čítali?