SME

Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Scenáristka Tajných životov: Najnenápadnejšie násilie páchajú bohatí muži na svojich ženách (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Skutočne veľmi

dobré dielko. Ale na to asi musí byť aj vyzretý divák, aby to vedel oceniť. Len tak ďalej v našej tvorbe.
 
Hodnoť

v žiadnom prípade nechcem

ospravedlňovať svinstvá, kt. primitívni muži páchajú na svojich manželkách...priateľkách...

ale verte tomu...je to aj naopak...aj ženy vedia páchať zlo na svojich partneroch...nie je to len zlo fyzické...ale aj to druhé...ak žena vidí, že ten muž je fyzicky vlastne bezbranný...

lebo...stále sa v médiách hovorí iba o zle páchanom na ženách (nenávidím to, že o muži robia!!!)...ale ak ženy páchajú zlo na mužoch, je ticho...akési tabu...

asi tak...
 
Hodnoť

a inak...chcem pochváliť seriál...

pozeral som každú časť...veľké ďakujem...

ale skúste prosím dať aj ten môj pohľad...lebo to sa deje...že aj ženy terorizujú mužov ...v podstate ich deptajú...
 

máš pravdu

je o tom celá teória - násilie (týranie) vzniká z nerovnováhy moci - kto má viac moci skúša ňou druhého ovládať

A moc má veľa podôb a zdrojov. To nie zďaleka len fyzická prevaha. Ani ekonomická, ktorá sa doteraz pripisovala skôr mužom - že ženy toľko nezarábali alebo boli doma s deťmi odkázané na mužov príjem. Ale ženy majú veľkú moc - dnes už aj finančnú mnohé a majú moc, ktorej zdrojom sú deti (majú možnosť odstrihnúť muža od detí) a to im dáva moc. Napríklad.

Týraní sú často aj starí ľudia a ľudia zdravotne alebo mentálne postihnutí. Sú odkázaní a nevedia sa brániť.

Nehovoriac o tom, že muž ťažšie prizná a ťažšie mu niekto uverí, že je obeťou. Starí ľudia nechcú zhodiť svoje deti. Ale násilie sa deje vo vzťahoch všetkými smermi. Len feministky z toho urobili čisto ženskú záležitosť.
 

každý teror je odsúdeniahodný

a vyzretosť spoločnosti sa pozná podľa toho, že ubližovanie nekategorizuje.

Týranie mužov ženami nie je nový problém, sem-tam registrujem nesmelé pokusy upozorniť na tento stav.
Bude to ale beh na dlhú trať.
Ženám sa už podarilo problém týrania doviesť do stavu, keď je spoločnosťou (takmer) neakceptovateľný a dokonca trestný. To bol pred pár rokmi nonsens.

Bohužiaľ najviac rezonovali prípady, keď týranie skončilo vraždou. Asi si všetci pamätáme streľbu muža, ktorý zavraždil svoju ženu a deti. Tá žena dlhodobo upozorňovala na násilníckeho manžela - polícia to dlhodobo neriešila.
A potom sa zrazu pohli ľady.

Alebo spomeniem týranie dôchodcov šmejdami. Ako sme krútili hlavami, že sú schopní oplieskať celoročný dôchodok na trápny hrniec. (Narážky na nízky intelekt a hlúposť - ale ruku na srdce, ako na tom budeme v 80?)
Až po dokumente, ktorý odhalil praktiky pri predaji sa zrazu začali diať veci.

Muži majú smolu v tom, že ich týranie sa deje zväčša na psychickej úrovni. Nie je o nič menej ničivejšie, ako to fyzické - bohužiaľ dokázať ho, je veľmi ťažké.

Od manipulátoriek, hysteriek a sadistiek sa treba držať čo najďalej, oplatí sa nechať všetko tak a začať nový život. Ak sú však v hre deti, je to katastrofa.

Predstavte si ale deti a ženy v rómskych osadách - tam musí byť peklo. A tými sa už naozaj nikto nebude zaoberať.

Takže súhlasím, treba bojovať za všetkých - lebo je to stále o tom istom.
Či ide o ženy, o mužov, deti, starých ľudí alebo postihnutých.

A dávať to za úlohu obetiam je neľudské. Obete majú dosť problémov aj bez toho.
Bojovať by sa mali tí, ktorým je dobre a nepáči sa im to.
 

všetko dobré je na aj na niečo zlé

podľa súdnych štatistík významne viac podaní za domáce násilie podávajú ženy ....

Sama som sa stretla s dvomi prípadmi, keď vyslovene advokát ženy radil takéto oznámenie podať (aj keď o týranie nešlo) pretože z toho plynú pre ňu výhody pri rozvode:
a) Získanie výhody v konaní o zverenie dieťaťa do starostlivosti jednému z rodičov tým, že sa úmyselne kriminalizuje správanie druhého partnera.
b) Snaha o obmedzenie užívacieho práva, alebo úplné vylúčenie z užívacieho práva k nehnuteľnosti v spoločnom vlastníctve.

Nie je veľa znalcov (a sudcov už vôbec nie), ktorí by spoľahlivo vedeli odlíšiť týranie od bežných partnerských hádok (svedkovia sa vždy nájdu). Psychické násilie sa navyše ťažko dokazuje, lebo má rafinované podoby.

A muž zostane po rozvode bez detí, bez strechy nad hlavou, s vyživovacou povinnosťou a povesťou, ktorá je bariérou kariéry.
 

takže

ja by som videla cestu, aby sa spolu s osvetou, ktorá má pomáhať skutočným obetiam násilia .... pomáhalo aj obetiam krivého obvinenia z týrania

A to je možné tým, že sa o podobách týrania bude čo najviac písať a hovoriť, aby čo najviac ľudí vedelo, že facka v hádke nie je týranie.
 
Hodnoť

Treba si všimnúť

ako si kopla do Cirkvi. To už patrí k folklóru týchto zakomplexovaných úbožiačiek.
 
Hodnoť

z mojich skúseností

s týranými ženami som nadobudla názor, že ešte ťažšie ako zbaviť sa fyzicky tyrana je oslobodiť sa od neho aj mentálne. Niektorí ľudia (muži i ženy) sú akoby nastavení byť obeťami a je jedno akí sú inteligentní. Určite je potrebné takýmto ľuďom pomáhať, i keď recidíva je veľmi častá a vyzerá to tak, že aj väčšinou beznádejná.
 


Už ste čítali?