SME

Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V škole sa nudila, dnes zbiera úspechy na olympiádach. V informatike (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Odkaz pre Paulinu

Nielen v UK su dobre skoly. Ak nevyjde UK, pozri sa po inych statoch EU - len maly priklad - Holandsko (myslim, ze nie je problem studovat v anglictine) - Twente, Utrecht, Eindhoven
 

 

To nie. Je to iná liga.

V Európe ešte ETH.
 

 

Presne s tým sem idem, že na kontinente je ETH asi najlepšia voľba.
 
Hodnoť

 

Drzim palce! Kiezby sme mali takych viac.
 
Hodnoť

no neviem

Podľa mňa, každý by mal pracovať na zlepšovaní svojich slabých, nie silných stránok. Ako jej pomôže, že vyhráva súťaže v programovaní, keď je asociálna? Inými slovami - je správne podporovať autizmus u autistických detí?
 

 

A kto ti urci, ktore stranky treba zlepsovat? Moje slabe stranky napriklad su: tenis, vyroba bambusoveho nabytku, futbal, udrzba gumenych clnov, francuzska poezia, osetrovanie sobich kopyt, znalost cinskych miest do 1 miliona obyvatelov, etiketa konzumacie morskych plodov, .... chapes kam tym mierim? Su miliony veci, v ktorych moze byt clovek slaby. A pre roznych ludi su dolezite rozne veci.
 

 

Keď sama priznáva asociálne správanie a diagnostikovali jej ľahšiu formu autizmu, tak to možno považovať za slabú stránku, nemyslíš? Silná stránka to asi nebude. Aj keď "pre roznych ludi su dolezite rozne veci".
 

 

Nie, nemyslim. Poznam viacero ludi s podobnymi vlastnostami a nevidim v tom nejaky problem. Ty to preco povazujes za dolezitu vec?
 

 

Ako som napísal - podporu autizmu u autistických detí nepokladám za dobrú vec. Podľa mňa jej okolie jej tým robí medvediu službu.
 

 

Mozem sa spytat, co vies o autistoch alebo o aspergerovom syndrome a ako si predstavujes take "nepodporovanie autizmu" ? Lebo ono to nie je take, ze posles cloveka na kurz a cary mary fuk vrati sa ti charizmaticky vyrecny a spolocensky.
 

 

Naozaj o autizme neviem nič (hoci viem z vlastnej skúsenosti o iných problémoch, ktoré komplikujú spoločenské zaradenie a sú neliečiteľné). Ale vo všeobecnosti si myslím, že aj neliečiteľné veci a znich vyplývajúce problémy treba vedomým úsilím zmierňovať, nie zvýrazňovať.
 

Podporovanie autizmu u autist. detí ?!

Tak v prvom rade, ak má ktosi diagnostikovaný autizmus znamená to, že v istých formách sa daný jedinec vždy bude prejavovať akosi "asociálne", nech by sa akokoľvek ktokoľvek snažil odstrániť to. Bola by to predovšetkým strata času a energie a úplne zbytočná pre všetkých zainteresovaných.

Prečo by si ju preúčal, keď pre ňu zjavne vôbec nemusí byť nejaká sociálna interakcia kľúčom ku šťastiu? Však je dobre, že sme rôzni a každý máme iné kvality, pokiaľ nie sú nebezpečné pre spoločnosť.
Mňa napríklad kedysi dávno preúčali, aby som nebol ľavák ale pravák...

Ďalej sa mi zdá zvláštne, že mnoho ľudí odporúča iným pracovať na slabých stránkach. Tá logika za tým mi uniká. Každý by mal zdokonalovať svoje najsilnejšie stránky a potom tie, ktoré s najsilnejšími úzko súvisia. Načo by nejaký vrcholový športovec, povedzme Sagan, pracoval na lepšom ústnom prejave alebo matematike, keď to absolútne ale že absolútne nie je preňho dôležité...

Dievča to má fantastické, matematicky jej to zrejme úžasne myslí, môže urobiť perfektnú kariéru či už akademickú alebo v nejakej svetovej firme a bude robiť, čo ju baví medzi podobne nadanými ľuďmi.

Ja nemám na nič taký potenciál, čiže ja ani neviem čo je mojou silnou stránkou poriadne. Takže ani tie najlepšie neviem rozvíjať.

Nech sa dievčaťu darí, ide správnym smerom!
 

 

Pre uplatnenie sa v spoločnosti, vlastne vôbec pre úspešné zaradenie sa do spoločnosti je dôležité sociálne správanie. To je môj názor.
Samozrejme, pokiaľ chceme mať z detí špecializované roboty, či už na programovanie alebo vrcholovú cyklistiku, tak socializovanie musí ísť bokom a toho nadaného jedinca treba tvrdo jednostranne trénovať v danej oblasti. Do takých tridsiatich rokov potom môže podávať v tej oblasti vrcholové výkony a prinášať okoliu uspokojenie - národu športovú hrdosť, rodičom peniaze atď.
Potom, po tridsiatke, keď už špecializované schopnosti začnú upadať, môže ísť do dôchodku.

Ak je toto cieľom blízkych toho dievčaťa, tak nepochybne robia správne, že ju v tom podporujú. Ja si však to dievča predstavujem ako človeka a je mi jej veľmi ľúto. Keby som ja bol jej rodič či pedagóg, tak ju beriem na lyžiarsky výlet, zorganizujem party, chodil by som s ňou do kina, proste snažil by som sa ju naučiť socializovať. Lebo to robí človeka človekom. Byť človekom je podľa mňa omnoho dôležitejšie ako byť strojom na programovanie. (A to hovorím ako celoživotný programátor.)
 

samoorganizujúci sa princíp

Ja som za čo najmenšie zásahy takmer v čomkoľvek. Aj spoločnosť sa predsa mení a vyvíja v slobodnom svete akosi samoorganizovane.

Dievča je človekom v každom prípade!
A niekto je skôr extrovert a potrebuje max kontakt s inými, iný je skôr introvert, ktorému vyhovuje samota a vlastné myšlienky, niekto nevie čítať emócie iných, ďalší ich zasa až príliš citlivo vníma atď.
Nepreúčajme to, čo je prirodzene dané, nechajme to na každom jedincovi.

Podľa mňa na to nahliadaš príliš binárne, ani to dievča predsa nebude a isto ani nie je žiadny robot, má svojich priateľov, ...
 

 

Dúfam, že má priateľov. Sám som silný introvert a najlepšie je mi samému. Ale aj tak si nemyslím, že pre introverta nie je dobré, keď ho okolie podporuje v "introvertnosti". Práve naopak, malo by naňho pôsobiť v opačnom smere, aby vyšiel zo svojej ulity.
 

nemaj obavy :-)

Sám z vlastnej skúsenosti viem, že napr. na matfyze je viacero vysokointeligentných ľudí s Aspergerom. Neviem, či sú lepšie kruhy na to ako tie, kde sú si ľudia podobní s rovnakými záujmami (tam sa poznajú ľudia často už od strednej, riešia rôzne súťaže mat-fyz-inf a združujú sa...). Čo som počul, tak napr na Oxforde vládne v matematických kruhoch a pod.veľmi priateľská atmosféra. Čajovanie, stretávanie sa s profesormi u nich a tak ďalej.

Tak isto si myslím, že aj veľké firmy ako google na toto myslia. Problém by nastal, keby pracuje v kolektíve "bwžných" ľudí, kde im to ani logicky prudko nemyslí a navyše by nemali pochopenie pre isté zvláštnosti...Ale to podľa mňa tomuto dievčaťu s takým potenciálom nehrozí.

Inak som tiež veľký introvert, ale táto moja črta sa stráca pri ľuďoch, ktorí sú akosi "podobne nastavení". Inak mi nepomôže ani keď sa iní snažia začleniť ma, lebobtémy a spôsob uvažovania o nich ma skrátka nebaví...
 

 

Simple, pozri si film Účtovník s Benom Afleckom. Uvidíš čo dokáže autista. Kiež by to stále dopadalo tak, ako s Benom. Ľahší asperger je prechádzka ružovým sadom. Škoda že u mňa ho nediagnostikovali skôr. Asperger má byť samostatný špecialista. Nesmie ašpirovať na vedúcu funkciu. Vedúci sú pošahanci iného typu. Pozri wiki - ešte aj JFK vraj bol psychopat. Väčšina vedúcich korporácií sú dajako pošahaní. Napríklad Sulík je bipolárny narcistický egomaniak.
 
Hodnoť

 

Paulínka, delí nás takmer 50 rokov, ale sme rovnaká krvná skupina. Programátori s aspergerom. To znamená vysoké IQ a izolácia od spoločnosti. Ale nie je to zlé, dá sa s tým žiť. Mal som syna v tvojom veku, keď som sa zamiešal do jeho vývoja. Urobil som dva kroky:

Prvý bol, že som ho prinútil, aby sa učil nemecky a maturoval z neho. AJ vie každý a pre prácu v Európe je NJ dôležitejší. Mladému pánovi sa to nepáčilo. Za mojim chrbtom vykrikoval mamke, že nech sa po nemecky učí ten, kto si to vymyslel. Ešte som ho dokopal k súkromným hodinám, ktoré si ocenil o niekoľko rokov neskôr, keď sa uchádzal o prácu v Rakúsku.

Personálny manažér mu dal dotazník, kde bol bod "Ohodnoťte svoju znalosť nemčiny od 1 po 4 , 4 je najlepšie". Syn napísal 3. Manažér ho dusil vyše hodiny a na záver si pozrel dotazník. Usmial sa a povedal: Niečo vám tu musím opraviť. Škrtol 3 a napísal 4. Prijali ho na miesto, kde nástupný plat bol o 100 eur nižší ako oficiálny plat nášho predsedu vlády. A to ešte nemal vysokú školu.

Druhý môj zásah bol týkajúci sa vysokej školy. To som začul syna ako debatuje s mamkou (načo debatiť s pripečený otcom), že ide do Prahy a tam si bude užívať študenstkého života, ale bude na to potrebovať dosť peňazí. Mamka mu pritakával, choď synček, chod do Prahy, my ti pošleme všetky naše peniaze, aj keby sme nemali čo jesť.

Vtedy som sa opäť zamiešal. Povedal som, to teda nie. Žiadna Praha, žiadny študenstký život, ba ani riadna vysoká škola. Urobíš si prijímačky na techniku, dáš si rok odklad a budeš študovať popri zamestnaní. Za ten rok po maturite si nájdeš prácu programátora a budeš vyhliadať dobrú ponuku práce v zahraničí.

Paulínka, ak máš možnosť študovať na Oxforde alebo inej slovutnej inštitúcii, choď. Ale keď to nepôjde napríklad z finančných dôvodov, uváž zamestnať sa po maturite a vysokú robiť pri zamestnaní. Polovica vecí, ktoré sa naučíš v praxi, sa ti zíde v škole. A skús sa vyhnúť konfliktu na štátniciach, aký vyvolal môj namyslený syn. Jeden oponent vrtal do jeho programu, že prečo to riešil tak a nie dajako úplne ináč. Syn ho zotrel, Povedal: Riešil som to preto tak, lebo už 6 rokov programujem vo Viedni. Nakoniec mu dali červený diplom, zrejme jeden z mála v štúdiu pri zamestnaní.
 

 

BRW, a prepáč mi na túto príležitosť môj nevhodný nick. Je z pesničky Benzín od Rammsteinu. Ináč som strašný obávaný diskutér Kolt a Meirová.
 

1 2 >

Už ste čítali?