SME

Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako vznikal štátny znak. Pozrite si doteraz skryté socialistické návrhy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Ti komunisticky majstri teda navrhovaliriadne nechutnosti.
Mali tam dat ako sa rusky tank T-28 prediere lesom a pod neho dva prekrizene (do X aby to nebolo krestanske) samopale VZ-58.

Pekne na cervene pozadie. Ficove a jeho vojenska junta by doteraz nad tym znakom slintali.
 
Hodnoť

 

Najreprezentatívnejší znak pre súčasnú modernú Slovenskú republiku je tento: http://www.vodicak.sk/files/si...
 
Hodnoť

 

"A môžu sa tam objaviť aj osoby stelesňujúce úspech či ovenčujúce úspechom celú krajinu ako Peter Sagan,“

Teda, ako ten chlapec to dokáže, keď pol roka musí povinne tráviť v Monaku a zvyšok času musí behať po celom svete po pretekoch. Nehovoriac o to, že tu na Slovensku si nemôže ani vystrčiť nos, aby ho fanúšikovia nezadlávili.
 

 

Musíte mať krásnu nedeľu!
Kopli ste si do sagana....
A zajtra s úsmevom do roboty, odvádzať dane zlodejom!
Pekný deň.
 

 

Teraz som v tom celkom nevinne. Článok je o štátnom znaku a hop! je tu Sagan. Aj minule som v tom bol nevinne. Na SME zazneli slávnotné fanfáry na Petrovu počesť, ale práve vtedy v Nku vyšiel článok, kde uviedli všetky tie moje táranice o zašívaní dane v Monaku. Ešte to pridali info, že Peťo musí byť v Monaku pol roka. Ináč mu knieža Albert zatrhne pobyt. Pýtal som sa veci znalých diskutérov, že ako člen Bory môže pol roka pobývať v Monaku a individuálne trénovať na preplnených cestách bez tímovej podpory. Nedostal som žiadu odpoveď. Predpokladám, že ani vy okrem kopanca do mňa nič nepoviete.

BTW, minulý týždeň som kúpil vnučke DVDčko Smejko a Tanculienka. Úporne som dopozeral dve hodiny rozprávok a čo bolo na koniec? Smejko s Tanculienkou namáhavo šlapali na trojkolke, keď tu uvidia asi 12-ročného chlapca sediaceho pri ceste, ako upravuje galuskáč. Prihovoria sa mu:
- Ó, aký máš ty dobrý bicykel! Akože sa voláš, chlapče?
- Peťko Sagan!

Bum bác tresk! Už sa bojím otvoriť konzervu.
 

 

Ste v tom nevinne!
Kopnete do sagana, a ste v tom nevinne :-))
A nevinne odvedetie dane zlodejom.
A nevinne sa tu prezentujete.
A nevinne žijete.....
 

 

Za čem bukvy dľa takogo hujá.
 
Hodnoť

Na jednej strane

úporne hľadáme prastaré korene Starých Slovákov, sme ochotní aj históriu nahnúť na správnu stranu, pritom skutočne najstaršie erbové znaky Slovenska sa nachádzajú aj napr. v maďarskom št. znaku, aj v prvom št. znaku ČSR. My sme však natoľko exkluzívni, že potrebujeme vytvárať novú históriu a nové erby pri, s prepáčením, takmer každom pr***tí momentálnych papalášov.
 
Hodnoť

Nemal náhodou slovenský

znak znak na tom československo socialistickom levovi namiesto dvojkríža partizánsky ohník...mám to stále pred očami:-))
 

Mal, ale až do

posocializovania republiky, niekedy v začiatku 60-tych rokov lev mal v hrudi štít so slovenským krížom na trojvrší. Dovtedy sme boli ľudovodemokratická republika, potom socialistická republika. V 60-tom som na ZVS nastupoval ešte s pôvodnými československými znakmi a mali sme ich ešte aj pri odchode do civilu.
 
Hodnoť

 

„Po grafickej stránke je to kríž Hlinkovej gardy, polovojenskej organizácie totalitnej Hlinkovej Slovenskej ľudovej strany, budovanej podľa princípov oddielov SS. Takýto dvojitý kríž s rovnako dlhými ramenami je v skutočnosti slovenským hákovým krížom. Tak sa za vojny vysvetľoval a takú úlohu aj plnil. Len pamäť národa je akási krátka,” hovorí heraldik Ladislav Vrtel.

Dosť zjednodušený výrok historika. Ja teda v najmenšom nepochybujem, že dvojkríž s rovnako dlhými ramenami v znaku Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko a predtým Slovenskej pospolitosti odkazuje na symboly Hlinkovej slovenskej ľudovej strany a Hlinkovej gardy. To musí byť jasné snáď aj malému dieťaťu. Ale povedzme si aj b). Rovnoramenný dvojkríž nie je žiadny fašistický znak a má omnoho staršiu históriu. Zároveň ide o štandardne dodnes používaný heraldický symbol. Nájdeme ho aj v erboch slovenských miest ako je napríklad Skalica, pre ktorý bolo predlohou pečatidlo z 15. stor. Ďalej je v erbe Topoľčian, kde bolo predlohou pečatidlo z roku 1551 alebo v erbe Nitry, ktory bol znamy tiez uz v 15. stor. Plus okrem iného dvojitý rovnoramenný kríž mal vo svojom erbe rod Jagelovcov a to už sme v 14. stor. Pričom tento dvojkríž mal prebrať Ladislav Jagelo pri krste ako symbol sv. Ladislava, po ktorom prebral meno. Dodnes je aj v erbe štátu Litva... Prečo sa počas stáročí vytvorila z byzantského kríža aj verzia rovnoramenného dvojkíža sa asi nedozvieme presne a ostane to len v rovine hypotéz. Takže nech už je symbolika rovnoramenného dvojkríža akákoľvek a nech bol využívaný kýmkoľvek, nejde ani zďaleka o žiadny fašistický symbol a ani o žiadny slovenský hákový kríž. Ide o heraldický prvok siahajúci už do stredoveku, kedy nikto o žiadnom fašizme ani nechyroval, a ktorý je v rôznych modifikáciách využívaný dodnes...
 

Nie som historik, heraldik,

ani politik, ale keď chceme byť objektívni, tak dobre, inkriminovaný dvojkríž nemusí byť nutne odvodený od kríža hákového. Ani nemusí propagovať fašizmus. Všetko ostatné však závisí od kontextu, v akom sa propaguje, resp. používa. Veď ani hviezda, či kosák s kladivom nepredstavujú samy od seba nejakú zvrhlosť. Tú im prisúdil politický režim na podporu svojich ideí. Koniec koncov, hákový kríž tiež nie je Hitlerov vynález. Fašizmus si len privlastnil tento znak z hindskej kultúry a využíval ho ako symbol árijskej rasy, so všetkým, čo si o árijcoch fašisti primysleli a čo potom nasledovalo.
 

 

Správna reakcia, samozrejme mi nešlo o obhajobu HSĽS, Hlinkových gárd a ani kotlebovcov. Som proti akýmkoľvek prejavom fašizmu a celkovo radikálnych ideológií. A samozrejme aj svastika je oveľa starší symbol a má najmä náboženský význam napr. v budhizme, hinduizme, ale aj v rannom kresťanstve. Iné som chcel povedať. Proste rovnoramenný dvojkríž nie je žiadny fašistický symbol... Symboly majú rôzne významy a dosť záleží od toho čo si pod nimi ľudia chcú nájsť. To je ako vykladať báseň. Tiež v jednej básni nájdeme každý nejaký iný význam. Preto sa treba zamyslieť. Zakazovať symboly a vyhlasovať ich za fašistické ničomu nepomôže. Nie symboly sú dôležité, ale skutky a činy! Tie by sa mali odsudzovať a stíhať ak smerujú proti platnému právu, morálke alebo aj ľudskosti!
 

Kvitujem,

som rád, že sa rozumieme.
 

ani hákový kríž predsa nie je

"hitlerov" ...ale tak ako ten náš dvojkríž sa stal symbolom vraždenia a genocídy v mene čistej rasy...podobne ako ruské kladivá a kosáky, alebo čínske hviezdy...
 

 

A preto treba radšej miesto symbolov riešiť to naozajstné zlo, ktorým sú živí ľudia, ktorí sa pomaly, ale isto dostávajú na Slovensku do hry. A prečo tomu tak je? Prečo máme fašistickú stranu v parlamente? my sa budeme hrať tým, že budeme naháňať pár jedincov za dvojkríž, akurát z nich urobíme martíyov, a fašizmus nám tu bude rásť aj naďalej. Zakážeš im jeden symbol, vytvoria si ďalší, s ktorým sa identifikujú! Inde je problém. Pokiaľ sa nespamätajúú naši politici, tak aj rásť budú. Pokiaľ nám tu bude vládnuť prá neobnedzených oligarchov, ktorí si rozparcelovali túto krajinu, pokiaľ sa nám budú Bašternákovia smiať do očí a štát sa bude občanom smiať do očí, tak aj fašisti porastú. Pokiaľ tu bude pár kradnúcich zbohatlíkov a tisíce ˇľudí bez budúcnosti, tak sa tomu ani nemôžme čudovať. Ani nemecký nacizmus sa nezrodil z rasizmu, alebo z túžby po čistej rase, ale zrodil sa z chudoby a zhospodárskej krízy, Zrodil sa neriešených problémov ľudí. Nie symboly sú nebezpečné. nebezpečné je, že nás táto vláda vedie do stavu, že pre ĺudí sa začína stávať Kotleba alternatívou. A to je celé zle! Tu je problém a nie v symboloch!
 

absolútny súhlas...ale

existuje skupina "nie zbytočne hlbavých" ktorí práve znaky vnímajú ako niečo čo z nich robí "lepších"...niekto sa nimi potetuje, niekto sa len doriadi oblečením ...stále ide o masku za ktorú sa snaží skryť svoje vystrašené JA:-(
 


Už ste čítali?