SME

Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Maďarón, radikál, nacistický kolaborant: Kto bol Vojtech Tuka (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Nie som si celkom istý, no mnoho postavičiek dnešnej politiky ukrýva paralelu s fašistami spommenutými v článku.
Presadzovanie všeobecnej viery v niečo nadpozemské - katolicizmus, osamostatnenie, fašizmus, malé Švajčiarsko, istoty..., bičovali nevraživosť medzi Slovákmi a prinášali len osobný prospech hlásateľom
 

Toto ma zaujalo:

"Nie práve írečitá slovenčina, nesúca stopy ťahavej maďarskej výslovnosti, nebola medzi predstaviteľmi slovenského autonomistického hnutia v 20. – 30. rokoch ojedinelá."

Predstavme si, ze by si komunisti vytvorili svoj jazyk...
...KOLKo dnesnych papalasov by zatahovalo komunistickym prizvukom? :-)

Napr: mali by "mlaskave hlasky" ako krovaci:
...KOlko smejdov z parlamentu a vlady by mlaskalo aj dnes?

:-D
 
Hodnoť

Musi vymriet

nie jedna-dve generacie historikov, ale viac...co uz
 
Hodnoť

 

Trochu odbočím z hlavnej témy ale zaujímalo by ma, ako sa podarilo vyhnúť šibenici Alexandrovi Machovi. Ten to vo svojej knihe dokonale zahmlil. Indície sú, že mu pomohol Husák...
 

 

Povrava sa ze Sano Mach ciastocne pomohol SNP svojou necinnostou, popripade ze to bola odplata za sluzby ktore poskytol mladym komunistom, kde bol aj Gusto Husak.
Slovensko bolo male a po znamosti sa robilo vsetko.
 

Mach nepovešal komunistov,

komunisti neobesili Macha. Tak to asi bolo..
Urobili ľudáci veru veru veľkú chybu, že ich nepovešali, už len preto aby to bolo fifty-fifty.
 

Sano Mach bol na Slovensku velmi

popularny. Dokonca ked vysiel z vazania tak navstivil jednu dedinu, ktora po vyhoreni bola prestahovana na vychodne Slovensko medzi Kosicami a Presovom. Ludia si ho pamatali dokonca ho vitali s nadseni. Nechcem ho tu obhajovat, ale taka bola sutocnost.
 

V povojnovom súdnictve nešlo

o spravodlivosť, potrestať zločiny (deportácie Židov, zabíjanie civilistov partizánmi). Bolo treba potrestať Slovákov za "rozbitie" Československa. No a Stalin a komunisti radi vládli pomocou teroru.
Počas procesov s Tukom a Tisom prebiehal "odsun" čsl. Nemcov (Slovensko 150 tisíc, Čechy 2,7 milióna) z ktorých bola časť usmrtená. Toto sa netrestalo.
 
Hodnoť

Pre uplnost

Nebolo Tisovo úsilie udeľovať výnimky snahou chrániť židov?
Nie, nie. Ja som bola presvedčená, že to robí buď preto, že tých ľudí potrebuje, alebo dostáva zaplatené. Nikdy som u Tisa nemala dojem, že nám chce pomôcť... On to robil vedome, z presvedčenia, na rozdiel od svojho brata, ktorý nám chcel pomôcť. Keď sa Tisovi dostala do rúk správa utečencov z Osvienčima Vrbu a Wetzlera, kde detailne opísali pomery, reagoval iba tým, že na ňu napísal "ad acta"...
Takže potom ste nerozlišovali medzi Tisom a Tukom s Machom...
No vedelo sa, že Tuka je strašná beštia...Proti židom, proti Čechom...A o Machovi sa hovorilo, že je úplatný.
Vedeli ste, že transporty idú na smrť? Čo sa vlastne o nich vedelo?
Hovorilo sa, že transporty idú na práce do Poľska. To nikoho z rodiny vtedy nenapadlo, že by sa išlo na smrť. To normálnemu človeku by také niečo ani na rozum neprišlo... Nemci to skrývali celú dobu. Zo začiatku išli mladí, ale potom aj starí. Aj takí, čo ledva na nohách stáli.
(viac http://files.rozhlady.webnode....)
 

Nemci

boli po IIWW totálne rozobratí, dnes nič neskrývajú, ani svoju hanbu, že o všetkých zločinoch nevedeli. Smutné je, že východní Nemci nesmeli pripúšťať Stalinove zločiny v Katyni, až kým nepadol múr. Mach sa zrejme vyhol miere zodpovednosti ťažkých zločinov v SNP, kedže ho Nemci zosadili z funkcie ešte pred vypuknutím. Aj tak priznával, že čakal rozsudok smrť, ako píše v ukradnutých znovuobjavených archívoch ministerstva vnútra
"Z ďalekých ciest", ktoré vydala Matica S.
 
Hodnoť

 

Tú poslednú vetu by mali vytesať na budovu národnej rady a strážiť čestnou strážou.
 


Už ste čítali?