SME

Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako predátori z falošných časopisov ulovili slovenskú vedu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Hodnoť

Článok je len čiastočne pravdivý

Zásadný problém je v tom, že je na množstve prípadov DOKÁZANÉ že peer review v renomovaných časopisoch nie je objektívny a notoricky odmietajú zverejniť nové poznatky, ktoré sú v rozpore s aktuálnym mainstreamom. Takže je dobré, že existujú aj menej renomované žurnály, ktorým autori tohto článku vyčítajú že zverejnia hocičo.

http://www.scienceale*****/these-8-papers-were-rejected- before-going-on-to-win-the-nobel-pr ize

https://majesticforest.wordpre...
 

:-D

mne pride vyhviezdickovanie toho zvysku url strasne vtipne. Nie, mila redakcia, nie je vsetko ruska propaganda, co ma v nazve rt :-D
 

 

A vieš odhadnúť kedy ti to príde? O rok, o dva? Máš také dlhé vedenie.
 

oprava

vedenie?
 

Kto bude sledovať eštebákov ?

bol známy problém minulého režimu. Inými slovami - nikomu sa nedá veriť, ako zistili v priebehu tisícročí aj mnohí štátnici, ktorých zavraždila vlastná ochranka. Odborník totiž neexistuje. Ľudia, ktorí zvyknú byť svojim okolím považovaní za skutočných odborníkov sú obyčajne mimoriadne opatrní, plachí a vyhýbajú sa žiari reflektorov. Na druhej strane prakticki všetci "televízni odborníci", pretŕčajúci sa v žiari reflektorov sú podvodníci. Je to ako v politike - tí, čo by mali sedieť za mrežami riadia krajinu a tí čo by to dokázali s minimom škôd a maximom prospechu pre všetkých o takú robotu nemajú záujem a zrejme by ju aj odmietli (ale systém je nastavený tak, že by sa tam ani nikdy nedostali, lebo nie sú predátori). Vyrieši problém nejaký Beallov zoznam ? Isteže nie. Akonáhle sa stane známy, rešpektovaný a uznávaný, tak si z neho njeaký predátor spraví trafiku a bude za mastné peniaze rozhodovať o tom, čo je veda a čo nie. Veď už poznáme story US ratingových agentúr aj s ich podplatenými AAA ratingmi ... Napriek tomu tu je nádej - pokrok sa zastaviť nedá a skutočné objavy a vynálezy (ako aj skutočné umenie) z ich autorov proste musia von - bez ohľadu na to, či im to niekto zaplatí, alebi či získajú uznanie a televíznu slávu :) Rád spomínam na modrú LED, na vývoj ktorej renomované ústavy pohltili miliardy - a nevyprodukovali nič použiteľné - a potom nejaký bezvýznamný Japončík to dokázal úplne sám a bez miliónových grantov - a to aj napriek výslovnému zákazu svojho šéfa v pokračovaní tejto práce. Bez neho by sme dnes LED-kami veru nesvietli (ja som už vymenil všetky žiarovky aj žiarivky a aj touto cestou ma ďakujem, aj keď v Bratislave nie je po ňom - a nikdy nebude - pomenovaná žiadna ulica ;)
 

Presne tak

"veda" 99% univerzitných učiteľov nie je žiadna veda.
Skutočné objavy a vynálezy a teda prínos pre ľudstvo sa nedeje v týchto príživníckych inštitúciách, ale v hlavách mudrych ľudí vo firmách.
 

čo sa týka Slovenska

máš samozrejme pravdu,ale inak si firmy zasa robia na 99% svoj APLIKOVANÝ výskum, a to na základe výsledkov ZÁKLADNÉHO výskumu ktorý sa robí na univerzistách a špecializovaných ústavoch najrôznejšieho druhu (platených zväčša štátom cez grantové schémy)

takže napr. bolo najprv treba pár desaťročí piplania fyziky pevných látok a kvantovky, aby si potom chlapci mohli vymýšľať tranzistory, integráče, pamäte a procesory... capiche?

takisto sa Einstein najprv musel babrať s relativitou, aby o 50+ rokov niekto mohol vynájsť GPS a aj to fungovalo

keď sa to tak vezme, v procese evolúcie Inteligencie je dôležité len to TOP 0.1% memetickej supercivilizácie nad čvargopozadím ktoré človekozverovi dáva zadarmo a bez kontroly všetky tie nádherné idey z ktorých sú potom tie hračky typu smarftóny a jadrové bomby (ktoré stádne čvargopozadie použije len na kraviny, vrátane vládnucich predátorov)... a teraz v evolúcii Inteligencie ide len o to či sa nám podarí vytvoriť si nástupcu (prvého nebiologického - google: Singularity) skôr než príde k nevyhnutnému samozničeniu (človekozver nemá šancu zvládať ďaľšie technologické stupne ktoré dajú zverovi do rúk prílišnú silu - už atómky boli len taktak, a nanoboty budú niečo ako atómový granát za euro ktorý si každý puberťák môže zbastliť doma na stole... len horšie, rýchlejšie, silnejšie)

dúfajme že vývojári AGI (artificial general intelligence) si toto uvedomia a zariadia sa podľa toho (=politici to nesmú dostať do rúk, v ideálnom prípade o tom nemali ani vedieť ale idi oti ako Kurzweil, Gates či Musk ap. z človekozverieho biznisu to už vyzradili lebo sa hrajú na veľkých záchrancu a chcú sa hriať na výslní politickej slávy a miliardových grantov)
 

zaujimave

tak preco nas vyuzivaju firmy na to, aby sme pre nich vymyslali veci?
https://www.chem21.eu/
 

 

No aspon co sa tyka vedy ten "mainstream" su poznatky vacsinou mnohokrat skumane, potvrdene a preto mnohymi vedcami prijimane a aj povazovane za dobre priblizenie skutocnosti. Cim vacsiu zmenu chce vediec priniest, tym zasadnejsie argumenty a dokazy pre svoje tvrdenie musi mat. (Cize napr. tvrdenie ze varecha pada k zemi, uz malokto bude chciet dokazat (je v sulade s "mainstreamom"), ale tvrdenie ze varecha moze spontanne vzlietnut a odletiet do Vesmiru, asi bude potrebovat sakramentsky silne dokazy). To je jeden zo zakladnych principov ako veda funguje, a funguje tak dobre aj vdaka tomu ! (Byt za kazdu cenu proti "maistreamu" je dnes sice velka moda, ale vacsinou je to skor na skodu ako na osoh. Vo vede obzlast, ale v podstate aj v inych obalstiach zivota.)
 
Hodnoť

 

waw, sebavysvetlujuci clanok o stave nasej vedy, respektive spolocnosti. Pozororujem to uz davnejsie, a zhodnotil by som to ze zijeme dobu 'fake' kultury. Nie je dolezita podstata ale ako to vyzera.
pred niekolkymi rokmi som sa rozhodol 'prestupit' z technickeho clustera do manazerskeho a pozorujem svoje okolie (v nadnarodnej IT spolocnosti) odvedy sa nestacim divit, ako veci funguju. Ta nekompetencia ci jednoducho 'blbota' v jedincoch ma zaujimavu shopnost sebaprotekcie, a to ze jedinci citia a vedia ze je to cele len fake ale podvedome alebo vedome sa dokazu navzajom tieto postoje ochranit a de facto vypudit zo svojich radov poctivejsie zmyslajucich a nazvime to technicky/vedecky zdatnejsich jedincov.
toto je clanok, ktory toto co som spomenul vyssie dokazal uplne vseobecne zobrazit v grafoch ako dokaz...
 

Na toto zakapáva zapadná civilizácia

Presne na toto pomaly zakapáva západná civilzácia - náhradky namiesto poctivých vecí, trvanie na omyloch a ich obhajoba, presvedčenie o neomylnosti svojej a neomylnosti "systémov", informačná manipulácia a zavádzanie, bezbrehý konzum,....
Spoločnosť sa odtrhla od zdravých hodnôt a zákonite prichádza trest. Kríza z roku 2008 bola zdvihnutý varovný prst. Keďže sme ju vyriešili v rámci chorých hodnôt (straty súkromného sektora "skúpili" verejné inštitúcie), dlh si nás počká.
Ja som sa tiež ako manažér stretával s vyššie uvedeným "prístupom". Súvisí asi s tým, že dnešné vysoké školy nenútia študentov rozmýšľať. Absolvent potrebuje na všetko procedúru. Neštrukturovanú úlohu veľakrát nezačne sám od seba nieže riešiť, ani len nezačne zbierať informácie o probléme. Proste je to o lenivosti premýšľať a lenivosti celkovo.
 

re:CrixMadine

Klasický príspevok na úrovni konšpiračných teórií. Vedecké t.j. opakovane overiteľné fakty:
- pomaly zakapáva
- trvanie na omyloch
- presvedčenie neomylnosti
- Spoločnosť saq odtrhla od zdravých hodnôt
- lenivosť premýšľať
to je len krátky výber, príspevok jednoznačne zaraďujem do oblasti kriticizmus t.j. bez pravidiel, kritérií, nárokov prispievateľ všetkjo kritizuje, všetko je zlé oproti fatamorgáne akejsi nedefinovanej poctivosti, pravdivosti, chorobnosti, nepremýšľaní ...atd. Možno sa myslne domnievam, ale títo nešťastníci často trpia utvelou predstavou, že len oni a ich názory sú poctivé, pravdivé, nie sú lenivý a len oni rozmýšľajú. Najväčším problémom propagátorov a autorov kriticizmu, je že neponúkajú žiadne riešenia dejov, procesov, systémov, jednoducho stačí im propaganda a demagógia že všetko je zlé, nenapraviteľné a spráývne a dobré to už bolo v niako nedefinovanej a neurčenej dobe/období. Vždy sa kriticizmus používa voči neidentifikovateľnej skupine, nie voči konkrétnemu jedincovi. Táto skupina je známa a popísaná pod názvom ***** bližšie a podrobnejšie tu https://www.duchdoby.cz/zmrd-j... Ako obmedziť tento typ homo sapiens, informovať, že vôbec sú, poukazovať na ich činnosť, osobne ich konfrontovať, ukazovať ich výsledky. Strpieť všetky formy negatívnych reakcií a vytrvať.
 

 

lenze ryba smrdi od hlavy. Ak zacnes poukazovat, ta nastavena kultura ta zomelie, v manazerskom clustery kedykolvek si nahraditelny. a zjavne to zacina byt mozne aj v 'technickom', kde ta nahradia kvoli 'chybajucim soft zrucnostiam' (kedze si si dovolil na nieco poukazat a niekoho kritizovat...) a ostane iba skrupina.
 

Re človek

1. Ad konšpiračné teórie - možno sú v tom aj moje hodnotenia, ale veľká časť tvrdení sú moje opakované empirické pozorovania a porovnávania so všeobecne uznávaným systémom hodnôt.
Odôvodnenie mojich tvrdení:
- náhradky - empirická skúsenosť. Žijem už dosť dlho, aby som si pamätal, že veci v minulosti vydržali dlhšie. Neverím síce v kazítka, ale verím (a viem svoje) o lacných materiáloch. Bližšie pozrite moje príspevky k reklamácii pohovky, asi 3 mesiace dozadu.
- zakapávanie - porovnajte si mieru prerozdelenia HDP v Európe za posledných 50 rokov. Občania európskych krajín sa stávajú čoraz závislejšími od štátu.
- trvanie na omyloch a neomylnosť - moja empirická skúsenosť. Skúste pri diskusiách a polemikách v bežnom živote a v práci vypozorovať, či sa protistrana snaží pochopiť Váš postoj. Nemusí s ním súhlasiť, stačí len, či mu rozumie, chápe ho a vie, aké dôvody Vás vedú k Vášmu stanovisku.
Niečo veľmi pekné k tomu:
https://www.youtube.com/watch?...
- odtrhnutie od zdravých hodnôt - čo pozerajú ľudia v TV, čo konzumujú, čo a koľko kupujú, ale hlavne čo robia a strpia (myslím tým zásadu nerob druhým to, čo nechceš, aby robili tebe)
- lenivosť premýšľať - môj empirický poznatok z manažérskej praxe. Možno som bol ale veľmi tvrdý a nahradím pojem pohodlnosťou.
2. Ad kriticizmus - objasníte mi prosím pravidlá, kritériá a nároky na kritiku? A odkiaľ viete, že porovnávam s fatamorgánou a nie jasne definovanými kritériami? Porovnávacím kritériom je u mňa systém hodnôt západoeurópskej civilizácie, možno viac posunutý k protestantskej etike.
3. Ad stihomam - možno sú takí, ale ja sa snažím kriticky prehodnocovať svoje konanie a som si vedomý vlastných nedostatkov a chýb
4. Ad všeobecnosť - v praxi sa zvyčajne snažím všetko riešiť vždy s konkrétnymi osobami. neriešim veci tam, Pre všeobecných negativistov používam pojem travič studní.
 

 

5. A just budem požiarnikom! :P
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Aj by aj nasa zapadna civilizacia zakapavala, urcite to nie je preto, ze niektori vedci publikuju v nekvalitnych casopisoch. Myslim, ze aj kvalitne casopisy su stale plne v prevaznej vacsine prispevkami vedcov z nasej civilizacie. Na vychod, aj juh od EU je tej nekvalitnej vedy ovela-ovela viac ...
 

 

Je to ešte horšie ako fake kultura. Je to dopredu vymyslená mafia. Potrebuješ body k akreditácii tak publikuj. Za to musíš ale najskôr zaplatiť. Ak nepublikuješ nemáš body, nedostaneš akreditáciu a teda ani ďalšie peniaze. Začarovaný kruh, kvalita nehrá rolu, len kvantita. Kto vymyslel tento vzorec odmeňovania univerzít bol neprekonaný génius. Určite vlastní pár časopisov a smeje sa nám...
 

 

Za publikovanie vo väčšine kvalitných časopisov nie je potrebné platiť nič.
 

To je pravda,

ak myslite kvalitný bez ohľadu na to, či je karentovaný alebo v databáze WoS a SCOPUS. Lebo v časopisoch, ktoré patria do môjho odboru, je práve väčšina karentov len za poplatok a nie malý. Naposledy to bolo 250 EUR. Takže záver - časopis môže byť síce kvalitný (má tradíciu, je recenzovaný), ale nie je karent, wos, scopus a preto má smolu. Na akreditáciu školy a kvalifikačný rast je takmer bezcenný. V takýchto časopisoch musíte odpublikovať 10x viac, aby ste boli na úrovni karentu. Takéto kritéria nastavili technické a prírodovedné smery s pomocou súkromnej americkej firmy,ktorá zaviedla "current content". Je zaujímavé, že Európu (samozrejme okrem Slovenska a možno niektorých podobne zblbnutých východoeur. krajín) v odbore, ktorom pracujem ja, vôbec karent netrápi a nikto ich u nich doma nepovažuje za druhotriednych a ani na to nedoplácajú.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Už ste čítali?