SME

Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nebol prvý skutočný prezident Slovenska. Kým bol Tiso na vrchole moci? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Chýba záver

Proces, body obžaloby, obhajoba, rozsudok, poprava, pohreb - to sa už do článku nezmestilo?
 
Hodnoť

Hodnotenie

Tazko hodnotit takto s odstupom rokov Jozefa Tisa a jeho rozhodnutia, jedno vsak viem iste, nechcel by som byt v jeho kozi. V jeho hlave sa museli zvadzat riadne "suboje" , ked musel prijat urcite rozhodnutia. Asi opat plati zlata stredna cesta, zacat Tisa brat ako historicku osobnost a nie bud ako hrdinu, resp. ho uplne zatracovat.
 
Hodnoť

Ach pan Kamenec

wiki: Ivan Kamenec bol do roku 1989 členom Komunistickej strany Československa. V Registračných protokoloch agentúrnych a operatívnych zväzkov Štátnej bezpečnosti je osoba s menom Ivan Kamenec a s dátumom narodenia 27. august 1938 vedená ako kandidát tajnej spolupráce s krycím menom Historik a ako dôverník s krycím menom Samo.
Myslim, ze Tiso by si zasluzil kvalitnejsi clanok od mladsich histrorikov, bez pachute...
 

 

Je to jednoduché - v článku sú známe fakty (pre mňa minimálne od vyhlásenia autonómie). Veľa sa k ním dodať nedá. Snáď len definitívny posudok - odklonil sa od cesty dobra a priklonil sa ku zlu. Robil to v záujme dobra národa (ako bol asi presvedčený) a zabudol, že nie je dôležitý len cieľ a ale aj cesta. Preto zlyhal ako kňaz (nezabránil vyvražďovaniu občanov SR a iným hrôzam), zlyhal ako politik (pridal sa na zlú stranu), zlyhal ako človek (pripustil, aby sa dialo zlo, hoc bol ten, ktorý tomu mohol zabrániť). Zlyhal.
Môžeme na neho spomínať ako na výstrahu pred tým, čo sa už nesmie zopakovať.
 

Jediné,

čo si Tiso zaslúžil, bola tá slučka.
 
Hodnoť

slovenské traumy

Myslím, že trauma meno "Tiso" sa s nami povlečie ešte veľa rokov. O traume menom "Mečiar" ani nehovorím. Trauma menom "Fico" je práve rozohraná - aká bude koncovka? A zaslúžime si vôbec mať samostatný štát, keď 28. október sme vyškrtli spomedzi štátnych sviatkov?
 
Hodnoť

Tiso je vojnový zločinec

nič viac nič menej!
Je zodpovedný za smrť cca 70 000 ľudí !
Tak že by si zaslúžil 70 000 krát trest smrti !
 
Hodnoť

Citujem a pripomínam.

"Tiso porazil radikálov vo vládnom tábore ich vlastnými zbraňami: prehĺbením kolaborácie s Nemeckom, zavedením vodcovského princípu, ako aj radikálnym riešením židovskej otázky. Bolo to teda do značnej miery „Pyrrhovo víťazstvo“. Sám Tiso zaň zaplatil vysokú cenu – ako politik, ako kňaz i ako človek."

U Tisa teda platí to klasické, " Kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť". Vybral si sám vedome túto cestu, i keď mohol podať demisiu už v roku 1941 po schválení židovských kódexov a ostať iba kňazom, pravdepodobne aj vo vysokej cirkevnej funkcii. Išiel však po "rovnej ceste", ktorá ho priviedla "do pekla". Porovnávať jeho údajné dobré skutky je potrebné aj s obeťami z radov občanov Slovenska, odvlečených do koncentrákov, zavraždených po potlačení SNP v Nemeckej, Kremničke atď. Proti týmto zločinom od jesene 1944 po apríl 1945 nikdy verejne neprotestoval.

http://blackblog.sk/jozef-tiso...
http://www.topky.sk/cl/1000839...

https://sk.wikipedia.org/wiki/...

Verný nemeckej ríši ostal až do trpkého konca ..."Hitler asi Tisovu (neštátnickú) vieru v jeho osobu a ideológiu pochopil správne. Preto nech ani nikoho neprekvapí, že Tiso už z bavorského exilového úkrytu mal poslať Hitlerovi 24. apríla 1945 blahoprajný telegram k narodeninám s textom akoby sa nechumelilo a ruskí vojaci už nebehali v okolí berlínskeho bunkra. Po Hitlerovej samovražde píše 30. apríla 1945 novému vodcovi admirálovi Dönitzovi, v ktorom mu blahoželá a vyslovuje vernosť Slovenska Ríši. Údajne to bolo prvé blahoželanie a nestavil by som ani cent , že aj jediné."

Celá jeho činnosť aj politika, nebola vždy súlade s platnými zákonmi, dokonca aj Slovenského štátu.

http://samueltomko.blog.pravda...
Nie náhodou Tisa začal brániť iný predstaviteľ, na ktorého neradi spomíname...
http://www.sme.sk/c/2060007/os...Režim, ktorého bol predstaviteľom vznikol a existoval aj za jeho aktívnej pomoci.

http://blisty.cz/art/46340.htm...

http://www.cas.sk/clanok/37585...
 
Hodnoť

Tisu, Tisu, Tisu,

Ficu, Ficu, Ficu. Znie vám to dobre? Alebo je to zámer, v článku o Tisovi komoliť gramatiku, ako to robievajú jeho negramotní obdivovatelia? :-)
 

 

Nie , Ty zijes v minulosti :).
"Skloňovanie mužských priezvisk na -o prešlo v minulosti istým vývinom.
...Preto dnes správne hovoríme o hereckej tvorbe Milana Kňažka, o románoch Františka Hečka a o poézii Ivana Kraska"

http://jazykovaporadna.sme.sk/...
 

Veď presne o tom hovorím,

v článku je to uvedené nesprávne - Jozefa Tisu.
 


Už ste čítali?