SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Výber rozhovorov: O Smere predbiehajúcom Hlas, nepodarených tuneloch či reklame na Putinovu vojnu

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vy to ešte nevidíte, ale Smer už predbieha Hlas

Pavol Baboš. Pavol Baboš. (zdroj: TASR)

Predčasné voľby nemôže vyhrať nikto iný, len Smer alebo Hlas. A väčšiu šancu na triumf má strana Roberta Fica, hoci to tak vo verejných prieskumoch zatiaľ nevyzerá, tvrdí politológ a sociológ Pavol Baboš, ktorý pôsobí na Katedre sociológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Baboš sa podieľa na tvorbe prieskumov a má prístup aj k dátam, ktoré ľudia bežne nevidia.

Na ich základe tvrdí aj to, že spájanie stredopravých strán pod vedením povereného premiéra Eduarda Hegera vôbec nie je jasne lepšou voľbou, ako keby ho organizoval Mikuláš Dzurinda.

SkryťVypnúť reklamu

Višňové a Čebrať sú nepodarky, podkopať sa dajú aj Tatry

Ján Kušnír, expert na tunely. Ján Kušnír, expert na tunely. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Stavbu tunela vysvetľuje na pohári, ktorý má kruhový priemer. Mal by vydržať zemetrasenie aj tlak vody pod morom. Ján Kušnír je špecialista na tunely a poradca ministerstva dopravy pri ich výstavbe v diaľničných a železničných úsekoch.

Slovensko by podľa neho mohlo mať viac tunelov, ako má. Problémom nie je ani tak náročná geológia krajiny. Vidí ho skôr v manažérskych chybách investorov a staviteľov.

„Najprv staviame úseky na rovine a kopce si nechávame na koniec. Potom na to doplácame, lebo ceny materiálov rastú,“ hovorí.

Ako príklad uvádza plánovaný tunel Karpaty popod masív Malých Karpát pri Bratislave. Podľa neho už mohol byť prerazený spolu s bratislavským obchvatom a lacnejšie, ako keď sa začne stavať o päť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

„Rúbanina z toho tunela sa mohla použiť pri násypoch okolo Bratislavy. Namiesto toho sa tam dávali všelijaké odpady a navážky,“ vysvetľuje Kušnír v rozhovore pre INDEX.

Bielorus, ktorý píše o vojne: Čo dokáže vysloviť Robert Fico je strašidelné

Andrej Poleščuk Andrej Poleščuk (zdroj: Archív A.P.)

„S mojimi názormi by bol so mnou v Bielorusku veľmi krátky proces,“ hovorí Bielorus Andrej Poleščuk, ktorý žije s rodinou v Česku od roku 2003. „Myslím si, že oslobodenie Bieloruska bude musieť byť silovou cestou, Lukašenkov režim sa len tak nevzdá.“

Veľmi aktívny je na twitteri, kde teraz denne informuje o vojne na Ukrajine. Má takmer 100-tisíc sledovateľov. Na jeseň 2022 bol dvakrát na Ukrajine, najprv na charkovskej, potom na bachmutskej časti frontu. Teraz sa z Ukrajiny opäť vrátil.

„Musíme tlačiť na zmeny vnútri Ruska, aby urobilo sebareflexiu, aby sa demokratizovalo. Je to však beh na dlhú trať a nie som si istý, že sa to podarí,“ myslí si.

SkryťVypnúť reklamu

Neočakávam, že by Zeman ešte vedel ovplyvňovať politiku

Lubomír Kopeček. Lubomír Kopeček. (zdroj: Archív L.K.)

Miloš Zeman musel po invázii odsúdiť Putina, inak by mu hrozila žaloba, hovorí v rozhovore český politológ Lubomír Kopeček. Končiaci prezident sa podľa neho desať rokov v úrade snažil spochybňovať príslušnosť Česka k Západu, ale nepodarilo sa mu to.

Kopeček neočakáva, že by po odchode z Hradu bol ešte Zeman aktívny v politike, nedovoľuje mu to zlý zdravotný stav či vek. Na rozdiel od jeho predchodcov sa nebude snažiť vybudovať ani inštitút či knižnicu s jeho menom.

Ako zmenil Miloš Zeman český prezidentský úrad? Existuje ešte vnímanie dôstojného prezidenta z čias Tomáša Garrigua Masaryka?

Mimi katapultuje rodičov i nerodičov do ich detstva a začnú znovu snívať

Mira Fornay. Mira Fornay. (zdroj: IFF ROTTERDAM)

Bola už vyčerpaná po svojich predošlých filmov, ktoré riešili ťaživé otázky, napríklad aj rasizmus či domáce násilie. Preto sa rozhodla, že urobí niečo, pri čom sama načerpá energiu.

SkryťVypnúť reklamu

"Predošlé filmy vznikali v podmienkach relatívnej pohody, keď si spoločnosť neuvedomovala, že má problém. Mala som potrebu hovoriť o temnotách, lebo ich vtedy vnímal len málokto. Teraz je zase temnota okolo nás taká veľká, že som potrebovala urobiť niečo láskavé," hovorí režisérka Mira Fornay.

Svoju novinku Mimi nakrúcala ako nízkorozpočtový film bez ambície bodovať na veľkých festivaloch. Dostala sa však na Berlinale a získala tam Grand Prix v sekcii Generation Kplus, ktorá sa zameriava na tvorbu pre deti a mládež. A hoci Fornay tušila, že je to divácky film, reakcie berlínskeho publika ju prekvapili.

"Mali sme šesť projekcií a každá bola vypredaná. Pri premietaní som oveľa viac počúvala ako pozerala. Chcela som zachytiť reakcie publika. A tie boli výborné," spomína.

SkryťVypnúť reklamu

Príbeh snímky hovorí o malom dievčati Romy, ktoré sa vyberie do lesa, aby našlo svoju stratenú andulku Mimi. Stretáva tam rôznych ľudí a každý z nich odkryje nejakú črtu svojho životného príbehu.

Nie je čas vymýšľať plán B

Moderátor Ján Mečiar. Moderátor Ján Mečiar. (zdroj: TV Joj)

Chcel byť kozmonautom, robiť okolo áut, vyštudoval dve vysoké školy, ale internátny rozhlas ho nasmeroval úplne inam – do sveta médií.

Obľúbený moderátor Novín Ján Mečiar sa dnes venuje vesmíru, vede a technike v relácii Spektrum 24 a autám – veteránom vo voľnom čase.

Lietajúce autá nepovažuje za perspektívne, teší sa na osobné drony a ak by mal možnosť, pokojne sa nechá vystreliť na obežnú dráhu Zeme.

O seriáli Iveta: Trebišov nám nevyhovoval, je príliš pekný

Martin Žiaran. Martin Žiaran. (zdroj: Archív M. Ž.)

Kameraman Martin Žiaran, trebišovský rodák, je označovaný za skutočného majstra kamery. Na konte má mnohé úspešné celovečerné filmy, napríklad Čiara, Učiteľka, Čistič, Hany, Na střeše, Marhuľový ostrov a ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu

Za kamerou bol aj pri vzniku minisérií a televíznych seriálov Herec, Spravedlnost, Případ pro exorcistu, Prípady 1. oddelenia, Mesto tieňov, Slovania a iné. Žiaran je kameramanom aj niekoľkých dokumentárnych filmov Meky, Mečiar či série o kriminálnych prípadoch.

Spolupracuje s najznámejšími súčasnými režisérmi, akými sú Peter Bebjak, Jan Hřebejk, Jiří Mádl, Robert Šveda či Tereza Nvotová. Vlani získal Cenu Asociace Českých Kameramanů za vynikajúce kameramanské filmové dielo za film Správa. Žije v Prahe.

Úlohy kameramana sa zhostil aj v najnovšom seriáli Iveta Televízie JOJ. Scenáristom je Petr Kolečko, režisérom Jan Hřebejk. Práve seriál Iveta bol hlavnou témou nášho rozhovoru.

Ak dieťa v škole nahlas počíta, urobí pauzu a opäť pokračuje, malo epileptický záchvat

Detský neurológ Gonzalo Alonso Ramos Rivera. Detský neurológ Gonzalo Alonso Ramos Rivera. (zdroj: SME/Marko Erd)

Keď mal šesť rokov, videl prvýkrát epileptický záchvat. Dostal ho jeho otec počas spoločného sledovania televízie.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes pomáha v Národnom ústave detských chorôb na Kramároch liečiť detských pacientov, ktorí trpia rôznymi neurologickými ochoreniami, pričom sa zameriava práve na epilepsiu.

"Niekedy je to boj. Spomínam si na jednu detskú pacientku. Bol to zvláštny prípad. Záchvaty mala už ako trojmesačné dieťa. Keď už bola schopná to vnímať, hovorila, že vždy cítila predzvesť, že záchvat príde, že bude vedieť, čo sa stane, mala čudný pocit v žalúdku a mľaskala," hovorí pre SME detský neurológ Gonzalo Alonso Ramos Rivera.

"Navyše, patrila do skupiny farmakorezistentných pacientov. Nálezy na vyšetreniach boli nevýrazné, a tak bola v jej prípade spochybnená diagnóza epilepsie. Opakovane skončila na psychiatrii. Záchvaty u nej pretrvávali, mávala ich každý deň. Zistili sme, že vychádzajú z jednej konkrétnej časti v mozgu. Išla do Brna, lekári vyhodnotili, že je vhodná na podstúpenie chirurgického zákroku. Po ňom prestala mať záchvaty. To už mala 18 rokov."

SkryťVypnúť reklamu

Každý ruský športovec je reklama na Putinovu vojnu a jej zločiny

Dominik Hašek. Dominik Hašek. (zdroj: Zdeněk Němec/MAFRA/Profimedia)

Hokejoví pamätníci si spomínajú ešte na jeho výborné výkony v tíme Tesla Pardubice vo federálnej lige a v drese československej reprezentácie. Pre ďalších je predovšetkým strojca najväčšieho úspechu v histórii českého hokeja - olympijského zlata z Nagana, alebo hviezda zámorskej NHL.

Bývalý skvelý hokejový brankár Dominik Hašek vedie od vypuknutia vojny na Ukrajine kampaň na bojkot ruských športovcov bez výnimky.

"Považujem za hrozné, keď akékoľvek športové organizácie umožňujú Rusom účasť na ich akciách," tvrdí v rozhovore pre Sportnet.

Rozhovory ZKH

 • Podpredseda strany Demokrati Miroslav Kollár: Ľudsky som taký sklamaný, že nemám chuť a silu si to s Dzurindom vysvetľovať
 • Redaktorka televízie Markíza Gabriela Kajtárová: Skúste na Ukrajine povedať, že vojnu rozpútala Amerika. Napľujú vám do tváre
 • Viceprimátor Bratislavy Jakub Mrva: Po škrtoch z parlamentu nemáme peniaze na žiadne zelené opatrenia

Podcasty SME

 • Dejiny: Spisovateľka Elena Lacková: Na 20. storočie sa treba pozrieť aj očami Rómov
 • Neumlčaní: Erika Lakatošová upozornila na šafárenie v obci a dostala výpoveď: Musela som dokázať pravdu
 • Ľudskosť: Prečo od neho neodišla? Odpovedá Dáša Malíková, odborníčka na tému násilia

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 2. Sodastream sa mení
 3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 6. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 7. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 8. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 429
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 029
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 438
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 355
 5. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 3 537
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 3 434
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 688
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu