SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Výber rozhovorov: O traumách z detstva, zmenách na realitnom trhu či sovietskej moci

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príde pacientka, že nezvláda nápor v práci, a my zistíme, že je za tým jej detstvo

Psychiater a psychoterapeut Daniel Ralaus. Psychiater a psychoterapeut Daniel Ralaus. (zdroj: SME/Marko Erd)

Väčšina ľudí vie povedať, ak bolo na deťoch spáchané niečo zlé - napríklad fyzické tresty alebo zneužívanie. Podľa psychiatra a psychoterapeuta Daniela Ralausa je tu však aj problematika emočného zanedbávania.

"Napríklad ak chýbalo bezpečie, prijatie, rešpekt, uznanie, dôvera, pritúlenie. A to môže byť pre deti veľakrát náročnejšie, ako by sme si mysleli," tvrdí.

Ľudia potom prichádzajú v dospelosti do terapie s traumami.

SkryťVypnúť reklamu

"Väčšinou ľudia prídu s úzkosťami, panickými atakmi, nezvládnu nápor v práci alebo majú konflikty v partnerstve," vraví Ralaus.

Ženy kvôli stalkerom menia prácu aj školu, celé roky sú v pohotovosti

Poradkyňa z centra Alej, Daša Malíková. Poradkyňa z centra Alej, Daša Malíková. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Muž, ktorý ženu bombarduje darčekmi. Čaká ju vždy po práci pred domom. Píše jej desiatky správ, objavuje sa tam, kde je ona. To, čo môže na prvý pohľad vyzerať ako romantické dvorenie, môže byť v skutočnosti prenasledovanie, ktoré ničí život.

„Pre okolie je veľmi ťažké rozpoznať nebezpečie. Rolu hrá aj spôsob, akým médiá vrátane filmov a seriálov zobrazujú stalking a kyberstalking. Bežne sa prezentujú tak, že muž sa len zoči-voči odmietaniu snaží o skutočnú lásku a keď vytrvá, získa objekt svojej túžby. To, čo je pre ženu hrozné a obťažujúce, sa vykresľuje ako óda na vytrvalosť,“ hovorí terapeutka a poradkyňa Daša Malíková.

SkryťVypnúť reklamu

So stalkingom, teda nebezpečným prenasledovaním, a čoraz viac aj kyberstalkingom, ktorý sa deje v online priestore, sa v poradenstve stretáva často. Slovensko pozná aj prípady, keď sa takéto činy skončili tragicky.

„Máme prípady, že žena išla deväťkrát na políciu a polícia reagovala nedostatočne. Neberie sa vážne, keď povie, že muž má doma zbrane alebo sa jej nejakým spôsobom vyhrážal. A stále sa stretávame s tým, že ženy sú odrádzané od toho, aby podali trestné oznámenie. Akoby sa čakalo, kým sa nestane niečo vážne alebo smrteľné,“ vraví Malíková.

Strop pre digitálne noviny je vysoko, je kam rásť. Spojené predplatné sa Google ani Apple nepodarí

Tomáš Bella. Tomáš Bella. (zdroj: Denník N/Tomáš Benedikovič)

Tomáš Bella pôsobil v SME pri rozbehu digitálneho publikovania. Stál aj za konceptom zdieľaného predplatného Piano, ktorý na Slovensku rozbehol digitálne predplatné novín.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes pôsobí v Denníku N, kde má na starosti okrem iného aj rozvoj predplatného.

Na Slovensku máme unikátne elektrárne

Eva Belláková (vľavo) a Veronika Chládeková (vpravo) Eva Belláková (vľavo) a Veronika Chládeková (vpravo) (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Pol roka chodili po slovenských elektrárňach a zbierali príbehy a dáta, aby vydali o nich knihu. Architektky a historičky industriálu Eva Belláková a Veronika Chládeková ich napokon spolu s fotografom Matejom Hakárom prešli dvadsaťjeden. Malé vodné aj jadrové, fungujúce sto rokov aj postavené len nedávno.

"Často bolo úžasné, že nás po elektrárňach sprevádzali ľudia, ktorí tam robili celý život alebo v elektrárňach aj bývali a žili so svojou rodinou. Príbehy máme priamo od nich," rozpráva Chládeková.

"Hovorí sa, že priemyselná architektúra bola experimentálnym poľom, kde sa v architektúre začali formovať nové trendy," vysvetľuje Belláková a dodáva: "Keď prišiel v architektúre trend dávať potrubia na fasádu, elektrárne to už dávno robili, samozrejme, z pragmatického technického hľadiska."

SkryťVypnúť reklamu

Ich veľká kniha architektúry elektrární Slovenska často hovorí netechnickým jazykom. "Poznáme veľa kníh o elektrárňach, ktoré opisujú technologickú stránku alebo technické parametre. Keď ich čítame, nerozumieme súvislostiam. Tomu sme sa chceli vyhnúť. A tiež sme chceli preniesť na čitateľa naše nadšenie, aby videl niečo z toho, čo je pre nás dôležité," hovorí Belláková.

Slováci na Maldivách už predstihli aj Dánov

Stanislav Zeman, šéf Čedoku Stanislav Zeman, šéf Čedoku (zdroj: Čedok)

Stanislav Zeman začínal v cestovnom ruchu pred 30 rokmi ako horský sprievodca. Jeho zamestnávateľ, cestovná kancelária Čedok, sa vtedy vyrovnával so zásadnou zmenou. Po Nežnej revolúcii už nebol jedinou voľbou pre záujemcov o organizovanú dovolenku v zahraničí.

Čedok predával zájazdy Slovákom aj po rozpade federácie, ale pre slabé výsledky sa z trhu v roku 2010 stiahol. Teraz sa vracia, späť ho priviedla stratégia poľského majiteľa, ktorý chce expandovať v celom regióne strednej a východnej Európy.

SkryťVypnúť reklamu

„Vidíme, že synergia v tomto biznise funguje. Klienti na severnej Morave lietajú z Katovíc, zákazníci z južného Slovenska nemajú problém odlietať z Budapešti. Bratislava bude dobrá spojnica,“ vysvetľuje Stanislav Zeman.

Aj keď by sa zdalo, že časy vysokej inflácie a energetickej krízy neprajú predajom dovoleniek, šéf Čedoku to hodnotí inak.

„Istý útlm sme videli vlani tesne po vypuknutí vojny na Ukrajine, ale trval len krátko. Potom prišiel ďalší krátky útlm v septembri pre ceny energií. Keď sa ukázalo, že to nebude také zlé, predaje sa rozbehli a sú rekordné,“ hovorí Zeman v rozhovore pre INDEX.

Všetko sa zmenilo, byt predávam aj pol roka

Realitná maklérka Renáta Duffeková. Realitná maklérka Renáta Duffeková. (zdroj: Jozef Tvardzík)

Ešte pred rokom sa nehnuteľnosti predávali ako teplé rožky. Lenže potom Rusko rozpútalo vojnu na Ukrajine a nasledovalo zdražovanie. Centrálne banky museli zatiahnuť ručnú brzdu, aby skrotili infláciu. Zvýšili základné úrokové sadzby, ktoré sa premietli do rastu úrokov na hypotékach.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom je, že kým v januári 2022 sa sadzby nových hypoték pohybovali okolo 0,96 percenta, v decembri minulého roka to bol trojnásobok (3,02 percenta). Naposledy boli také drahé hypotéky v apríli 2015.

Strach z inflácie, drahé hypotéky a limity Národnej banky Slovenska pri poskytovaní hypoték spôsobili, že realitný trh zamrzol. Byty a domy začali zlacňovať. V poslednom štvrťroku minulého roka ceny nehnuteľností klesli podľa dát NBS medziročne o takmer dve percentá.

Špecifickým sektorom realitného trhu sú nehnuteľnosti v satelitoch Bratislavy, ktoré zažívali obrovský boom. Aj tam však biznis od leta prakticky zastal. Ponuky prevyšujú dopyt, ale ceny sa pohli len nepatrne.

„Posledný obchod som uzatvorila niekedy v januári. Odvtedy skoro nič. Pred pár dňami sa mi podarilo podpísať troch klientov, ale to bola skôr výnimka,“ hovorí v rozhovore pre INDEX realitná maklérka Renáta Duffeková, ktorá sa zameriava na nehnuteľnosti v obci Zohor pár kilometrov za Bratislavou.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina ľudí spí po zemetrasení v autách

Záchranári nesú ženu, ktorá bola týždeň pod troskami zrútenej budovy. Záchranári nesú ženu, ktorá bola týždeň pod troskami zrútenej budovy. (zdroj: SITA/AP)

Turecko a Sýriu zasiahlo zemetrasenie s magnitúdom až 7,8. Vyžiadalo si zatiaľ 37-tisíc obetí, ich počet však môže ešte narastať.

Na pomoc pricestovalo viac ako 50 záchranných tímov zo zahraničia, medzi nimi aj zo Slovenska. Neďaleko mesta Hatay na juhu Turecka, teda v epicentre zemetrasenia, pôsoblo desať hasičov a päť členov horskej záchrannej služby spolu s tromi psami, ktorí sú vycvičení na hľadanie ľudí zasypaných lavínou.

Na miesta prúdi zo Slovenska aj humanitárna pomoc. Organizácia Človek v tiesni napríklad na prvú akútnu pomoc vyčlenila desaťtisíc eur.

"Stále prichádzajú dotrasy, takže sa situácia môže rapídne zmeniť. Následné otrasy môžu spôsobiť, že sa budovy s narušenou statikou za sekundu zrútia," opisuje pre SME Karolína Čepeláková z českej humanitárnej organizácie Člověk v tísni. Momentálne sa nachádza v jednom z najsilnejšie zasiahnutých miest Gaziantep na juhu Turecka neďaleko hraníc so Sýriou.

SkryťVypnúť reklamu

Každý deň som mal nové problémy, Zlatan Ibrahimovič sa pýtal len na peniaze

Francúzsky herec a režisér Guillaume Canet. Francúzsky herec a režisér Guillaume Canet. (zdroj: PROFIMEDIA)

Na medzinárodnej scéne si urobil meno vďaka filmu Pláž, kde hral s Leonardom DiCapriom. Rýchlo sa stal i rešpektovaným režisérom, dokáže viesť štáb v angličtine, pozornosť priťahovalo jeho manželstvo s Dianou Kruger a teraz zas vzťah s herečkou Marion Cotillard.

Pre francúzskych producentov bol Guillaume Canet ideálnym kandidátom na nakrútenie nového dobrodružstva Asterixa a Obelixa. V rozhovore pre SME povedal, že úloha to nebola ľahká: vydržať tlak, zodpovednosť a očakávania, ktoré sa viažu so slávnou predlhou a vysokým rozpočtom.

Práca s veľkými hereckými i futbalovými hviezdami mu spôsobila nemalé zdravotné problémy. A nebolo to len tým, že na pľaci mal svoju manželku a že Gérard Depardieu sa rozhodol z projektu odhlásiť.

SkryťVypnúť reklamu

Komunizmus nás vrátil o mnoho rokov späť

Herečka Monika Hilmerová. Herečka Monika Hilmerová. (zdroj: TV Markíza)

S herectvom začala v desiatich rokoch, no pred VŠMU vyštudovala najprv úplne inú vysokú školu. Nepovažuje za dobrý prístup ku vzdelaniu, ak sa človek učí iba to, čo si myslí, že jedného dňa bude robiť.

Herečka Monika Hilmerová sa cez postavy, ktoré hrá, rada učí a spoznáva nové veci, ale ponúka jej to aj možnosť vyskúšať si rozdielne vizuálne podoby, takže potom už nemá potrebu experimentovať s účesmi či oblečením v civilnom živote.

Aktuálne sú to podoby drsnej policajtky so zbraňou v ruke aj uhladenej vedúcej oddelenia módy v obchodnom dome Dunaj.

Chcel som odhaliť imperiálnu tvár sovietskej moci

Milan Hamada bol významnou osobnosťou slovenskej literárnej vedy, literárnej histórie a kultúry. Milan Hamada bol významnou osobnosťou slovenskej literárnej vedy, literárnej histórie a kultúry. (zdroj: Tomáš Jahelka)

Jedným z mnohých ľudí, do života ktorých negatívne zasiahli udalosti augusta 1968 a následné perzekúcie normalizačného režimu, bol aj prof. PhDr. Milan Hamada, DrSc. (1933), literárny vedec, kritik a historik slovenskej kultúry. Literárnu a vedeckú obec 13. februára zasiahla správa o jeho úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

Uvádzame preto rozhovor, ktorý vyšiel s pánom profesorom v Historickej revue v lete roku 2018.

Za svoj angažovaný postoj počas demokratizačných procesov v období 60. rokov a za kritiku vojenskej okupácie Československa v auguste 1968 bol po nástupe normalizačného režimu zbavený zamestnania na Ústave slovenskej literatúry SAV a mal zakázané publikovať a verejne vystupovať.

Do verejného a akademického života sa vrátil po roku 1989, keď opäť pôsobil na Ústave slovenskej literatúry SAV a prednášal na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity.

Okrem množstva článkov je autorom viacerých knižných monografií, jeho dielo Zrod novodobej slovenskej kultúry (1995) patrí medzi základné zdroje pri skúmaní dejín slovenskej kultúry. Rozhovor s Milanom Hamadom sme zamerali práve na oblasť kultúrnych dejín okolo roku 1968, ktorých bol sám angažovaným účastníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovory ZKH

 • Odborník na zdravú životosprávu Michal Páleník: Ľudia sú obézni aj preto, lebo sú chudobní. Za životné minimum si kvalitné potraviny nekúpite
 • Bývalý štátny tajomník Ján Hargaš: Nerozumiem, prečo Remišová nekomunikuje transparentne, prečo ma odvolala
 • Vedkyňa Sofia Trommlerová: Som smutná, že na otvorený list Vedec roka nám neodpovedali

Podcasty SME

 • Vizita: Homeopatiká sú založené na riedení a riediť sa dá naozaj kadečo. Aj Berlínsky múr, hovorí lekárka Lívia Hlavačková
 • Vedecký podcast SAV: Parazitologička Daniela Antolová: Otepľovanie klímy napomáha šíreniu parazitov
 • Ľudskosť: Eva Marková o rozvode a o tom, čo prežívajú rodičia, ktorí sú na deti sami

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 2. Sodastream sa mení
 3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 6. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 7. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 8. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 434
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 079
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 486
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 371
 5. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 3 505
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 3 336
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 688
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


5 h
Krojovaný pár víta prezidenta T.G.Masaryka na Morave v Čejkoviciach (1924).

Keď prišiel November, myslela som si, že sa vrátia názvy ulíc a budov po T. G. M.


20. mar
Renault Espace prvej generácie vyrobený v roku 1990 a piatej generácie z roku 2020.

Založil európsky segment MPV, dnes sa s ním lúčime.


Oliver Varchol 23. mar
SkryťZatvoriť reklamu