SME
Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

Chceli odhaliť bustu Johna Lennona v Bratislave, pozatýkali ich esenbáci

O happeningu, na ktorý sa zabudlo.

Fotografia Ondreja Borguľu zaberá tínedžerov krátko pred odhalením. Ešte netušia, že o chvíľu och obkľúčia desiatky policajtov. (Zdroj: Ondrej Borguľa )

V tú decembrovú sobotu bolo pekne a slnečno. Už pred obedom sa v Karlovej Vsi, mestskej časti Bratislavy, začali zhromažďovať mladí ľudia. Boli medzi nimi stredoškoláci z bratislavských gymnázií aj zo školy umeleckého priemyslu, takisto niekoľko vysokoškolákov. Všetci prišli na odhalenie busty Johna Lennona, ktorú tiež vytvoril jeden stredoškolák. Smiali sa, mali dobrú náladu, spievali piesne Beatles.

Stovka tínedžerov kráčala k lesíku nad sídliskom, kde sa už na poľnej lúke nachádzal peň a na ňom zahalená busta. Bolo to druhé výročie tragickej smrti muža, ktorý bol ikonou generácie, svetoznámeho hudobníka, mierového aktivistu a bojovníka proti establishmentu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K odhaleniu busty 11. decembra 1982 však nikdy neprišlo. Kým čakali na začiatok akcie, začali z lesa vystupovať postavy v zelených uniformách. V rukách mali obušky, policajné psy skákali a štekali. Komunistickí policajti, v dobovom žargóne esenbáci, postupovali v rojnici. Mládež ustupovala na druhú stranu lúky, no aj tam sa spomedzi stromov vynorili ďalší esenbáci. Zovreli všetkých ako do klieští, vzduchom zneli výkriky: „Ste obkľúčení! Vzdajte sa! V mene zákona!“

Nevinnú akciu policajti rozohnali, psovodi hnali mládež preč v kolóne, kopali do ležiacich, časť odvážali na výsluchy, padli aj údery. Na happening násilne potlačený komunistickou mocou sa na desaťročia zabudlo.

Make peace, not war

„Mal som vtedy fotoaparát, nebol som jediný, ostatným však policajti pri zásahu vytiahli film z fotoaparátov. Ja som mal na krku malú Minoltu, schoval som si ju pod bundu, tak som to zamaskoval. Potom, keď nás obkľúčili, som ju občas tajne vytiahol a schovaný za chrbtami rýchlo urobil záber. Tie fotky potom ležali desaťročia v zásuvke.“

Vtedajší mladík Ondrej Borguľa má dnes po šesťdesiatke. Takisto ako Nikita Čebotarev, za ktorého chrbát sa vtedy pred štyridsiatimi rokmi schovával počas fotenia.

Súbor unikátnych fotografií je autentickým dokladom decembrovej akcie aj sivej znormalizovanej éry. Donedávna o nich nikto nemal tušenia.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Igor Matovič sa stal v roku 2020 premiérom.

Pražskú kaviareň Pavel sklamal populistickou výzvou, aby si politici zmrazili platy.


28. mar
Na snímke vpravo tréner Michaloviec Peter Kúdelka.

Hokejovo vyrastal v Slovane.


Nikola Baďová 6 h
Fedor Blaščák.

Pražskú jar odštartovala investigatívna žurnalistika a ukončila bitka po hokeji.


6 h
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák a šéf Smeru Robert Fico.

Šéf Smeru nemôže vymývať európske mozgy.


7 h
SkryťZatvoriť reklamu