SME
Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

Výber rozhovorov: O detskej kriminalite, tankoch pre Ukrajinu či drahých energiách

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vidím, čo s mojimi kolegami robí nenávisť, ktorá im pristáva v poštovej schránke

Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová. Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Keď šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová odchádzala do Spojených štátov amerických, vedela, že dostáva príležitosť, akú vtedy slovenskí novinári nemali. Zároveň však vedela, že v osobnom živote za ňu zaplatí nemalú cenu.

Pred odchodom poslednýkrát videla svoju starú mamu, jednu z dlhého radu žien z jej rodiny, ktoré ju osudovo ovplyvnili. Akoby neboli len jej predchodkyne, ale aj magické literárne postavy, ktoré v sebe niesli najväčšie životné témy, od lásky až po smrť.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci ju náročná škola v New Yorku vyformovala v celkom inom type písania, koncom minulého roka o nich napísala román s názvom Kornélie. Prekvapila ním nielen čitateľov SME, ale aj blízkych priateľov a okolitý literárny svet, v ktorom sa už chystajú preklady do viacerých jazykov.

Heger Dzurindov projekt povedie, len ak sa dištancuje od Matoviča

Podpredseda mimoparlamentnej Dobrej voľby Radoslav Baťo. Podpredseda mimoparlamentnej Dobrej voľby Radoslav Baťo. (zdroj: SITA)

K Dzurindovmu projektu majú blízko, ale ich definitívne rozhodnutie vstúpiť doň môže zastaviť poverený premiér Eduard Heger.

Tvrdí to podpredseda mimoparlamentnej Dobrej voľby Radoslav Baťo. Strana má dnes síce len 0,6-percentnú popularitu, Dzurindovi však dokáže prispieť stovkami tisíc eur na kampaň a pre úspech jeho projektu je preto cenným hráčom.

Zoskupeniu malých stredopravých strán okolo Dzurindu zatiaľ chýba volebný líder, napriek tomu bude Dobrá voľba tlačiť na to, aby Hegera ako lídra odmietli, ak bude chcieť po voľbách spolupracovať s OĽaNO a Igorom Matovičom.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič pritom Hegera považuje za prirodzeného spojenca. Denník SME Baťa oslovil po stretnutí predsedníctva Dobrej voľby, kde si stanovili ďalšie podmienky.

Terapeutka o detskej kriminalite: Ide o najťažšie osudy a spoločnosť to nezaujíma

Zuzana Krnáčová je artepsychoterapeutka, liečebná pedagogička a lektorka. Zuzana Krnáčová je artepsychoterapeutka, liečebná pedagogička a lektorka. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Deti s problémovým správaním, ktoré sa dostali do reedukačného centra, sú často tie najťažšie osudy, agresivita je pre nich stratégiou prežitia a len ťažko ju vedia ovládať. Napriek tomu sa im venuje málo pozornosti a potom nie je prekvapením, že z nich môžu vyrásť kriminálnici, tvrdí terapeutka Zuzana Krnáčová.

Tá v minulosti pracovala v Liečebno-výchovnom sanatóriu a vo Výskumnom centre detskej psychológie a patopsychológie, pod ministerstvom školstva pripravovala systémovú podporu odborníkov v tieto oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

Krnáčová v rozhovore pre SME vysvetľuje, kde všade slovenský systém pri starostlivosti o tieto deti zlyháva.

Tanky sú mediálna skratka, Ukrajina potrebuje všetku modernú techniku

Milan Mikulecký. Milan Mikulecký. (zdroj: Archív MM)

"Kapitola, keď Ukrajina potrebovala akúkoľvek výzbroj a vytiahli sme zo skladov tanky T-72 vo verzii, v ktorej by som nechcel nikoho na bojisko posielať, by už mala byť pomaly uzatvorená. Časy, keď stačilo čokoľvek, čo dokáže jazdiť alebo strieľať, sú dávno preč," hovorí bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

"To, že niečo vytiahneme zo šrotu a premaľujeme, nezvráti situáciu na bojisku. Ukrajina potrebuje akúkoľvek modernú západnú techniku, lebo čas hrá proti nej," dodáva.

"Európa sa evidentne z konfliktu nepoučila. Už sme si boli schopní priznať, že Rusko nie je kamarát, nad biznis stavia svoje záujmy a nebude to s ním jednoduché. Inak sme sa nepoučili," hovorí tiež a vysvetľuje, prečo si myslí, že Rusko je vyhadzovač spred nočného klubu ale Čína ako exekútorská mafia.

SkryťVypnúť reklamu

K rokovaniam z Ramsteinu hovorí, že Nemecko ho síce neprekvapilo, ale rozhodne nepotešilo a vysvetľuje, aké gesto ohľadom svojej obrannej politiky urobia Poliaci voči Nemcom, keď nemecké tanky na Ukrajinu pošlú aj bez súhlasu Berlína.

Pomoc nás obíde, elektrina za 4,5 tisíca mesačne by nás položila

Peter Tkáč, majiteľ bistra Rous. Peter Tkáč, majiteľ bistra Rous. (zdroj: SME/Marko Erd)

Faktúra za elektrinu im narástla päťnásobne. Napokon sa dohodli s majiteľom budovy na ani nie dvojnásobných zálohách.

Šetriť vypínaním spotrebičov sa v plnej prevádzke veľmi nedá, tvrdí Peter Tkáč, majiteľ bistra a kaviarne Rous v Bratislave v rozhovore pre INDEX.

Mäso je drahšie aj o 60 percent. Po sviatkoch vždy zlacnelo, teraz nie

Mäsiar Róbert Gašparík. Mäsiar Róbert Gašparík. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Mäsiarstvo Gašparík z Trnavy pokrýva výrobu, spracovanie i predaj mäsa a mäsových výrobkov na západnom Slovensku. Z malého mäsiarstva jeho majiteľ Róbert Gašparík vybudoval silnú značku, ktorá má 16 miliónové tržby a 28 prevádzok.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf mäsiarstva v rozhovore pre INDEX tvrdí, že rast cien mäsa je extrémny, čo spôsobilo, že časť zákazníkov výraznejšie obmedzila nákupy a zamestnanci požadujú vyššie platy. Pre slabú potravinovú sebestačnosť Slovenska chýba dostatok hovädziny, ktorá tak medziročne zdražela až o 40 percent.

„Rastú nám náklady na všetky materiálové položky – od prírodných čriev cez obalové materiály a kartóny až po korenie, ktoré šli nahor počas roka o 20 percent,“ vysvetľuje v rozhovore.

Už rozumiem ženám vo vysokých podpätkoch

Herec Milan Ondrík. Herec Milan Ondrík. (zdroj: Archív SME/Gabriel Kuchta)

Nahrávka je pre neho dôležitejšia ako gól, to má spoločné so svojím idolom Lionelom Messim. Vždy sa snaží na dielo, v ktorom hrá, pozerať ako na celok, z ktorého nechce vytŕčať, ale naopak presne doň zapadnúť.

Herec Milan Ondrík sa v seriáloch neobjavuje často, no keď mu Jan Hřebejk oznámil, že bude hrať v seriáli Iveta, vôbec o tom nediskutoval. Sústredil sa na to, ako zahrať homosexuála a neurobiť z neho karikatúru.

SkryťVypnúť reklamu

Či hrá gardistu alebo človeka z budúcnosti, snaží sa, aby bol vždy uveriteľný. Desí ho, keď nakrúca film o vojne, aby sme sa poučili z minulosti, a zrazu taká vojna u susedov prebieha. Cíti bezmocnosť, keď na javisku hovorí o pravde a spravodlivosti a v hľadisku tlieska politik, ktorému tie slová vôbec nedochádzajú.

Od trinástich bol na ulici, potom vo väzení. Herectvo ho zachránilo

Zdeněk Godla je aktuálne azda najznámejší rómsky herec v Česku. Zdeněk Godla je aktuálne azda najznámejší rómsky herec v Česku. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

K herectvu sa dostal náhodou, keď robil verejnoprospešné práce v Chomutove a vybral si ho režisér Petr Václav do filmu. Do poslednej chvíle tŕpol, či to nie je nejaký podvod. Bol vtedy na dne, bez peňazí a herectvo mu výrazne pomohlo.

"Mohol som konečne spoznávať lepší život. Predtým som takú šancu nemal. Od trinástich som bol na ulici, potom som išiel sedieť do basy," hovorí Zdeněk Godla, ktorý je aktuálne azda najznámejší rómsky herec v Česku.

SkryťVypnúť reklamu

Preslávil ho najmä seriál Most!, kde hral smetiara Frantu. Úlohu si pochvaľuje, pretože v nej mohol improvizovať. "Väčšinou sú moje hlášky lepšie ako tie, ktoré niekto napíše. Lebo ja mám hlášky zo života. A cítim v tom, že som to ja."

Komédie sú jeho najobľúbenejší žáner. A už čoskoro sa objaví aj v dvoch slovenských. Najprv v Invalidovi a potom vo Ville Lucii. Prvá z nich sa nakrúcala aj v rómskej osade.

"Cez deň tam bola dobrá atmosféra, púšťali sa naplno pesničky, tancovali sme, urobili sme si taký bašavel. Večer to však bývalo horšie." A vraj sa schyľovalo aj k bitke.

Nechcela som tráviť dni v súdnej sieni, chcela som ich tráviť písaním

Nicol Hochholczerová Nicol Hochholczerová (zdroj: Archív Nicol Hochholczerovej)

Jej kniha Táto izba sa nedá zjesť bola nominovaná na cenu Anasoft litera aj na Cenu René, čím by sa dostala medzi študentov a študentky gymnázií. Kniha však otvorene opisuje autorkine skúsenosti so sexuálnym zneužívaním v detstve a porota sa ju rozhodla z nominácii dodatočne stiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu

"Pre mňa je fakt, že musíme mať obavy o to, či sú pedagógovia dostatočne pripravení hovoriť o sexuálnom zneužívaní a sexualite ako takej, sám osebe desivý," vraví Nicol Hochholczerová.

Stredné školy o žiakov súperia. Aj ponukami na vodičský preukaz

Maroš Kuchta. Maroš Kuchta. (zdroj: Archív M.K.)

V najbližších týždňoch čaká deviatakov a aj ôsmakov, ktorí plánujú študovať na bilingválnych školách, výber strednej školy. Prihlášku musia podať do 20. marca.

Psychológ a kariérový poradca z Centra poradenstva a prevencie v Prešove Maroš Kuchta hovorí, že oproti minulosti majú rodičia a žiaci na dosah viac informácií o študijných odboroch. Na druhej strane môže byť pre nich náročné zorientovať sa v takom množstve informácií.

„Voľba štúdia si vyžaduje určitý čas a nemalo by ísť o náhodné impulzívne rozhodnutie,“ vysvetľuje v rozhovore pre SME.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovory ZKH

 • Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka: Karasov návrh je po streľbe v Teplárni ponižujúci a hanebný
 • Policajný prezident Štefan Hamran: Vyšetrovania sú krehké. Neželáme si, aby sa spolitizovanie vrátilo
 • Minister obrany Jaroslav Naď: Za Hegerom stojí dosť veľa ľudí v OĽaNO

Podcasty SME

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
 4. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 5. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 1. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 3. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 4. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 5. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 6. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 8. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 20 943
 2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 8 380
 3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 760
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 730
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 4 736
 6. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 870
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 542
 8. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 310
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Igor Matovič sa stal v roku 2020 premiérom.

Pražskú kaviareň Pavel sklamal populistickou výzvou, aby si politici zmrazili platy.


28. mar
Na snímke vpravo tréner Michaloviec Peter Kúdelka.

Hokejovo vyrastal v Slovane.


Nikola Baďová 5 h
Fedor Blaščák.

Pražskú jar odštartovala investigatívna žurnalistika a ukončila bitka po hokeji.


6 h
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák a šéf Smeru Robert Fico.

Šéf Smeru nemôže vymývať európske mozgy.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu