SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Výber rozhovorov: O Ficovej zločineckej skupine, detských agresoroch či rozmaznanej Slovači

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Ficovu zločineckú skupinu má generálna prokuratúra iný meter

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Šéf Smeru Robert Fico ho verejne označuje za gestapáka, Robert Kaliňák dodáva, že aj s kolegami pracujú ako teroristická skupina a sú "sadistickí zločinci, ktorí si užívajú". Prokurátor špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa dozoruje najväčšie kauzy, ktoré sa Smeru dotýkajú.

Vrátane káuz oligarchov Jozefa Brhela a Miroslava Výboha považovaných za mecenášov Ficovej strany.

Pokrýva tiež kauzu baru Fatima, v ktorej sú medzi obžalovanými aj bývalá štátna tajomníčka za Smer Monika Jankovská či bývalý šéf protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľka reedukačného centra o detských agresoroch: Prísny režim im pomáha

Riaditeľka Reedukačného centra Vráble Soňa Šestáková. Riaditeľka Reedukačného centra Vráble Soňa Šestáková. (zdroj: SME/Marko Erd)

Za posledné dva roky deti a mladí ľudia na Slovensku založili niekoľko násilných gangov, vraždili zo zvedavosti, spolupracovali s teroristami a chceli sekerou zabíjať svojich spolužiakov v škole.

To všetko napriek sieti psychológov, kolúznych pracovníkov a reedukačných centier, ktorá by mala také deti zachytiť a prevychovať.

Riaditeľka Reedukačného centra pre deti do 15 rokov vo Vrábloch Soňa Šestáková v rozhovore pre SME vysvetľuje, ako sa s takýmito deťmi pracuje a prečo sa aj po terapii môžu zradikalizovať.

Slováci sú rozmaznaní, prekurujú izby. Prečo platia veľa za teplo a čo robia zle?

František Vranay. František Vranay. (zdroj: Elena Danková)

Až 40 percent spotreby energie v Európe sa využije na vykurovanie, chladenie a prevádzku budov, v ktorých žijeme a pracujeme. Zdražovanie energií je dôvodom navyše, prečo by sme sa mali zaoberať ich šetrením.

SkryťVypnúť reklamu

Ktoré spôsoby výroby a dodávky energie sú výhodnejšie a ktoré menej, skúmajú akademici v laboratóriách Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.

Viac porozprával docent František Vranay, ktorý prezradil aj to, kedy fólia za radiátorom pomáha a akými zmenami sa dá na kúrení najviac ušetriť.

Eurofondmi máme dobiehať Západ. Ak ich minieme inak, vypomstí sa nám to

Vedúci oddelenia štrukturálnych a fiškálnych analýz Národnej banky Slovenska Branislav Reľovský. Vedúci oddelenia štrukturálnych a fiškálnych analýz Národnej banky Slovenska Branislav Reľovský. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Schvaľovanie štátneho rozpočtu je na programe parlamentu už od konca novembra. K hlasovaniu o zákone roka však stále nedošlo. Vláda totiž nezvládla vlastnú existenciu a padla. Je tak možné, že Slovensko od januára bude fungovať v rozpočtovom provizóriu.

Podľa vedúceho oddelenia štrukturálnych a fiškálnych analýz Národnej banky Slovenska Branislava Reľovského to nie je najlepší nápad. "V pláne máme použitie veľkého objemu financií na energetickú pomoc. Neviem, či by sme to v provizóriu dokázali utiahnuť," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho pritom nejde o najlepší možný rozpočet. Okrem chýbajúcich konsolidačných opatrení je alarmujúca aj výška dlhu, ktorý sa nachádza ďaleko za únosnou hranicou a z roka na rok sa zhoršuje.

"Dôvodom je pritom práve bezprecedentný rozsah permanentných opatrení. Osobne si nepamätám, že by sa niečo podobné v takom rozsahu dialo aj v minulosti," dodáva Reľovský v rozhovore pre INDEX.

Rusi a nadaní IT špecialisti? Je to fáma

Spolumajiteľ Esetu Miroslav Trnka Spolumajiteľ Esetu Miroslav Trnka (zdroj: Maňo Štrauch)

Dva týždne po vypuknutí vojny na Ukrajine slovenská softvérová firma Eset zastavila predaj produktov v Rusku a na Ukrajine. Z biznisového pohľadu je to pre ňu pomerne bolestivé, no jej majitelia a manažéri tým chceli demonštrovať postoj k nevyprovokovanej vojenskej agresii proti východnému susedovi Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Negatívne skúsenosti má s ruským režimom aj samotný Eset, v minulosti bol terčom jeho koordinovanej dezinformačnej kampane. „Pochopiteľne, keď odhaľujeme ich kriminálne aktivity, tak sa im to nepáči,“ hovorí zakladateľ a spolumajiteľ firmy Miroslav Trnka.

Nenávistný a útočný naratív proti Esetu využíva aj časť slovenskej politickej scény. Podľa Miroslava Trnku je to najväčšia hrozba pre budúcnosť dlhodobo najúspešnejšej slovenskej ítečkovej firmy.

„Keď aktívny politik denne generuje klamstvá o Esete, je to útok nebývalého rozsahu. Ak by sa to malo stať normou, zrejme by naozaj bolo lepšie presunúť sa inam, kde sa takéto veci nedejú,“ tvrdí Trnka v rozhovore pre INDEX.

Uráža ma, keď nás Matovič hádže do jedného vreca

Beáta Murková, majiteľka pivovaru Golem. Beáta Murková, majiteľka pivovaru Golem. (zdroj: Archív B. M.)

Majiteľku košického reštauračného pivovaru Golem Beátu Murkovú sme zastihli pri príprave predvianočného večierka. Firemné akcie sú v decembri jedným z hlavných pilierov biznisu s pivom a jedlom.

SkryťVypnúť reklamu

Najhoršie mesiace z pohľadu návštevnosti aj tržieb sú pre pohostinstvá a gastro prevádzky tie na začiatku roka.

Práve počas prvých troch mesiacov budúceho roka sa má uplatňovať na reštauračné služby znížená, desaťpercentná sadzba dane z pridanej hodnoty.

Podnikom to má pomôcť s rastúcimi cenami energií, na ktoré môžu prevádzkovatelia presmerovať úspory z nižšej DPH. Tá má podľa poslancov parlamentu aj „značný potenciál“ znížiť ceny pre spotrebiteľov.

Majiteľka Golema hovorí, že na tri mesiace znížená DPH je len slabá záplata na problémy, ktorým reštaurácie či krčmy čelia. „V gastro biznise sme na tenkom ľade. Keď sa raz prelomí, bude veľmi zle,“ reaguje Murková v rozhovore pre INDEX.

Na greenwashing si dávame veľký pozor

Ivana Poláčková, riaditeľka Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica. Ivana Poláčková, riaditeľka Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica. (zdroj: SME/Marko Erd)

Spoločensky zodpovedné aktivity (CSR) vnímajú firmy ako konkurenčnú výhodu a čiastočne aj ako marketing. Mnohé z nich to však myslia úprimne, hovorí riaditeľka Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica Ivana Poláčková.

SkryťVypnúť reklamu

Trendom v CSR sú udržateľnosť podnikania a znižovanie uhlíkovej stopy, čo súvisí aj s plánom Európskej únie ohľadom takzvaného Green Dealu.

„V medzinárodných firmách ako IKEA je to už dlhoročná tradícia, ale aj malé firmy sú v tomto smere veľmi aktívne. Keďže majú menej zamestnancov, dokážu na zelenú agendu reagovať rýchlejšie a flexibilnejšie,“ vysvetľuje Poláčková v rozhovore pre INDEX.

Čím som staršia, tým mám k Slovensku bližšie

Kedysi v Ružových snoch očarila poštára Jakuba (Juraja Nvotu), teraz hrala vedmu vo filme jeho dcéry Terezy Svetlonoc. Nepovažuje sa za šamanku, hoci ju tak občas označia, a istejšie ako pred kamerami sa cíti na javisku s husľami.

Hudobníčka Iva Bittová v lete nahrala s deťmi z Ukrajiny, Moravy a Slovenska svoj nový projekt nazvaný Novaja radosť s podtitulom Koledy – koljadky. Nájdete ho aj na CD, ktorý bude prílohou denníka SME 20. decembra. V stánkoch bude toto vydanie k dispozícii až do konca roka.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore vysvetľuje, ako celý projekt vznikol, no rozprávali sme sa aj o tom, ako sa jej žije v Amerike, prečo spieva stromom a prečo až teraz vyštudovala vysokú školu.

Zmyslom môjho života nemôže byť, že riešim trestné činy politikov

Herec Ľuboš Kostelný. Herec Ľuboš Kostelný. (zdroj: SME/Marko Erd)

Keď hral v seriáli Profesionáli, pozornosť na ulici vnímal trochu s rozpakmi. Ľudia nevedeli celkom odhadnúť mieru žoviálnosti, ktorú si k nemu mohli dovoliť. Zabávali sa na ňom doma v obývačke, mali pocit, že je to ich kumpán.

Medzitým sa všeličo zmenilo. Po silných rolách, ktoré Ľuboš Kostelný stihol odohrať v Slovenskom národnom divadle, sa zmenil aj jeho kontakt s fanúšikmi. V lete bol na výlete po rumunskom vidieku a stretol tam autobusový zájazd zo Slovenska, v ktorom bola aj skupinka znalcov všetkých jeho hier. "Taký rozhovor ma veľmi povzbudí," vraví.

SkryťVypnúť reklamu

V októbri dostal cenu Dosky za úlohu Hamleta. Keď si ju preberal, povedal: "Ešte celkom nedávno som sa bál, či som nezabudol hrať."

O úspechu aj o neúspechu hovorí, že je fluidný. Za všetko, čo mu nevyjde, viní len seba, a všetko, čo môže zlepšiť, si nedá vziať. Napríklad starostlivosť o telo, vďaka čomu dnes lepšie znáša svoju náročnú prácu.

Bude to Avatar, ale stonásobne lepší

Kate Winslet ako Ronal vo filme Avatar: Cesta vody. Kate Winslet ako Ronal vo filme Avatar: Cesta vody. (zdroj: CinemArt SK)

Nový film Avatar: Cesta vody sa odohráva takmer desať rokov po skončení prvého filmu a rozpráva príbeh rodiny Jacka Sullyho.

Vo filme si zahrala aj Kate Winslet v roli Ronal, duchovnej vodkyne klanu, ktorá je voči Sullyovcom podozrievavá a nepriateľská. V rozhovore hovorí o svojej úlohe.

Rozhovory ZKH

Podcasty SME

 • Vizita: Školský psychológ Radovan Kyrinovič: ADHD je skutočná diagnóza, nie výmysel lenivých rodičov
 • My sa vám ozveme: Abstinujúci alkoholik Ján Peťko: Moderoval som opitý, ploskačku som mal skrytú v záchode
 • Ľudskosť: Šéfka Vagusu Alexandra Kárová: Mužov bez domova je viac ako žien. Majú zábranu požiadať o pomoc

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 6. Dodajte vašej pokožke šťavu
 7. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 11 971
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 8 078
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 904
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 982
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 765
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 145
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 040
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf Sberbank German Gref na stretnutí s prezidentom Vladimirom Putinom.

Morálny obrat Germana Grefa má pozadie v jeho fondoch v daňových rajoch.


6 h
Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin na pohrebe jedného z bojovníkov jeho skupiny.

Na Ukrajinu naverbovali vyše 40-tisíc trestancov.


4 h
Peter Schutz

Na cirkusoch a chaosoch po páde vlády už nesú s Matovičom rovnakú zodpovednosť.


5 h
Tibor Mičinec v roku 1987 zdvíha nad hlavu Československý pohár.

V Bohemke mali funkcionári čierne fondy a pre vyšetrovanie nám zhabali pasy, spomína.


2. feb
SkryťZatvoriť reklamu