SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Podpísal Chartu 77, zatkli ho aj za podporu Hedvigy Malinovej. Je to neľahostajný rebel, hovorí historik

Tibora Novotku začali eštebáci perzekvovať už ako stredoškoláka.

Tibor Novotka má dnes 59 rokov. (Zdroj: Marko Erd)

Na pošte v Ilave je 28. októbra 1980 deň ako každý iný. Ľudia si posielajú pohľadnice, listy či balíky. Normalizačný režim však kontroluje ich životy. Hoci listové tajomstvo je nedotknuteľné a jeho porušenie sa oficiálne trestá, podľa interného rozkazu kontroluje korešpondenciu Štátna bezpečnosť. Tajne rozliepa listy, prezerá zásielky, robí z nich kópie alebo ich zhabe a nikdy nedôjdu na miesto doručenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Eštebáci sedia na poštových uzloch a zachytia aj list adresovaný na zastupiteľský úrad Veľkej Británie v Prahe. Písal ho stredoškolák z učňovky v Dubnici nad Váhom a pýtal sa v ňom na zaslanie prospektov o športe, hudbe, Londýne.

Banálny list stojí na začiatku konfrontácie druháka Tibora Novotku s režimom. Mal len sedemnásť rokov, keď naňho eštebáci založili tajný spis.

Keď navyše rozpráva spolužiakom o vysielaní západných rozhlasových staníc, zastaví ho cestou do školy auto s eštebákmi. Vezmú ho dnu a dohovárajú mu, aby nerobil problémy. Dohodneme sa na tom, že také správanie zanecháte. Nedohodneme sa, odpovie školák, vystúpi a zavrie dvere.

Cesta vzdoru ho napokon doviedla k podpisu Charty 77. Tibor Novotka sa zaradil medzi hŕstku Slovákov, ktorí pod svojím plným menom poukázali na nedodržiavanie základných ľudských a občianskych práv v krajine.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Osamelý proti zlovôli

Píše sa rok 2009, komunizmus dávno padol, Slovensko je demokratickou krajinou. Vládne však strana Smer, premiérom je Robert Fico, ministrom vnútra Robert Kaliňák. Dvojica, s ktorou sa spája aj zlyhávanie právneho štátu.

Pred budovu policajného prezídia na Račianskej ulici v Bratislave si ráno 10. decembra, na Deň ľudských práv, sadá do kresla zrelý muž. Kreslo si priniesol so sebou, v ruke má megafón, vedľa plagáty. Na svojom proteste je sám. Je to bývalý stredoškolák Tibor Novotka.

Policajné prezídium sídli v rovnakej budove, takzvanej Februárke, ktorá bola za komunizmu sídlom eštebákov a symbolom prenasledovania ľudí. Novotka začína hovoriť do megafónu a vyzýva vedenie policajného zboru na čele s policajným prezidentom Jánom Packom, aby odstúpilo. Protestuje proti praktikám polície a hovorí, že opäť tak ako kedysi porušujú základné ľudské práva.

Polícia je v tom období namočená do viacerých káuz. Namiesto toho, aby vyšetrila útok dvojice neonacistov na študentku Hedvigu Malinovú z leta 2006 a útočníkov postavila pred súd, Kaliňák s Ficom kauzu spolitizovali a z obete vyrobili páchateľa, Kaliňák na tlačovke disponoval dôkaznými predmetmi, ku ktorým nemal mať prístup pred právoplatným ukončením trestnej veci. Politológovia upozorňovali o snahu získať hlasy nacionalistických voličov pre Smer.

Súvisiaci článok Nový šéf ÚPN: O týchto eštebákoch sme doteraz vôbec nevedeli Čítajte 

Novotka na ulici rozprestrel plagát s výpočtom káuz polície a na starý betónový plot oproti policajnému prezídiu nasprejoval nápis: „Malinová“.

Hoci svoju osobnú demonštráciu riadne nahlásil, policajti ho zatkli už po pár minútach.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu