SME

Výber rozhovorov: O Putinových neoligarchoch, vypýtaní si vyššieho platu či cirkevných dogmách

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak Putin uspeje, nárazníkovou zónou bude aj Slovensko

Michail Chodorkovskij.Michail Chodorkovskij. (zdroj: Lukáš Bíba/Economia)

Pred dvadsiatimi rokmi bol najbohatším človekom v Rusku a pravidelne rokoval aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Potom však majiteľ ropného koncernu Jukos Michail Chodorkovskij začal kritizovať korupciu v biznise a politike a ruské súdy ho poslali na desať rokov do väzenia.

Dnes Chodorkovskij žije v Londýne a je jedným z najhlasnejších kritikov Putinovho režimu. V exkluzívnom rozhovore pre SME, ktorý sprostredkoval Globsec, hovorí o tom, že v Rusku v skutočnosti oligarchovia neexistujú, prečo Západ obmedzením víz Putinovi pomáha, že Putinov nástupca bude zrejme ešte väčší nacionalista, ako aj o tom, či sa bojí o svoj život.

SkryťVypnúť reklamu

Držiteľka nobelovky za mier: Muž odmietol povedať, kam dal mínu. Zmrzačila mu syna

Jody Willamsová (v strede) na Ukrajine s ďalšími držiteľkami ceny Tawwakúl Karmanovou a Leymah Gboweeovou.Jody Willamsová (v strede) na Ukrajine s ďalšími držiteľkami ceny Tawwakúl Karmanovou a Leymah Gboweeovou. (zdroj: NOBEL WOMEN'S INITIATIVE)

Vojnu zvyknú zobrazovať z mužského pohľadu ako niečo hrdinské. Na vojne však nie je nič hrdinské, hovorí v rozhovore Jody Willamsová, protivojnová aktivistka, ktorá dostala v roku 1997 za boj proti využívaniu nášľapných mín Nobelovu cenu za mier.

Tá spolu s ďalšími držiteľkami ceny Tawwakúl Karmanovou a Leymah Gboweeovou v júli navštívila v rámci Nobelovskej ženskej iniciatívy Ukrajinu, kde sa stretli s miestnymi ženami a podieľali sa na natáčaní dokumentárneho filmu o nich s názvom Oh, Sister.

Čo sa s ľudstvom deje, keď členom vlastnej rodiny ľudia počas vojny hovoria, že by ich pri stretnutí najradšej zabili, pýta sa po návšteve Williamsová.

Pýtajte si vyšší plat, ale nie o štrnásť percent

Šéfka pracovného portálu Profesia Ivana Molnárová.Šéfka pracovného portálu Profesia Ivana Molnárová. (zdroj: SME/Marko Erd)

Nízke platy, slabá reakcia vedenia na infláciu a zlý manažment. To sú hlavné dôvody, pre ktoré väčšina Slovákov v súčasnosti mení, respektíve zvažuje zmenu zamestnania. Vyplýva to z prieskumu pracovného portálu Profesia.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jej riaditeľky Ivany Molnárovej by firmy pred zvyšovaním platov nemala zatvárať oči. Aj keď si nemôžu okamžite dovoliť zdvíhať mzdy, mali by sa sa o nich so svojimi zamestnancami aspoň otvorene rozprávať.

„Ak stočlenná firma zvýši platy o desať percent, jeden-dvaja ľudia určite prídu o prácu. Ak to zamestnancom vysvetlíte takto, lepšie pochopia zložitosť situácie,“ tvrdí v rozhovore pre INDEX Ivana Molnárová.

Zavesil vnúčatám slučky na krk a tak nútil Gorbačova podpísať demisiu

Michail Gorbačov a János Zolcer.Michail Gorbačov a János Zolcer. (zdroj: Archív J.Z.)

Vždy sa chcel zoznámiť s osobnosťami, ktoré zmenili náš svet koncom 80. rokov. Filmový producent, režisér, scenárista János Zolcer, pôvodom z Československa, emigroval do Nemecka v roku 1986. Využil na to fiktívne manželstvo s občiankou z Juhoslávie.

V Mníchove po niekoľkých dňoch nastúpil do práce v tlačovej agentúre a dva roky prinášal reportáže z celého sveta, okrem iného aj z tenisového Wimbledonu. Po dvoch rokoch sa rozhodol vytvoriť vlastnú mediálnu firmu, Zolcer TV.

SkryťVypnúť reklamu

O blízkom vzťahu s bývalým sovietskym prezidentom Michailom Gorbačovom píše v knihe Gorbačovove tajomstvá.

V rozhovore, ktorý vznikol počas jeho návštevy v Bratislave, rozpráva o spoločných projektoch, ktoré ich spájali s hlavami štátov po celom svete.

Pre kino platí to isté čo pre kostol. Nenechajte sa v ňom oklamať

Režisér Sebastián Lelio.Režisér Sebastián Lelio. (zdroj: SSIFF)

Po dlhých rokoch hladomoru sa v malej írskej usadlosti stal v roku 1862 zázrak. Jedenásťročná Anna už štyri mesiace nejedla, a predsa žila. Mocní muži cirkvi povolali komisiu, aby záhadu ozrejmila, a za dievčaťom začali prichádzať zvedaví pútnici aj novinári.

Skutočný príbeh, ktorý sa stal námetom pre knihu a teraz aj pre film s názvom The Wonder, má v sebe takú mágiu a silu, až si diváci želajú, aby sa nedal vysvetliť nijako inak, iba zásahom nadprirodzených síl.

SkryťVypnúť reklamu

Je to však pasca, do ktorej ich šikovne dostal režisér Sebastián Lelio, ktorý pozná všetky technologické a rozprávačské triky, ako človeka oklamať. Veľkú školu dostal už ako dieťa v kostole, kam chodil, keď vyrastal v Pinochetovej diktatúre.

Otázka, či existuje boh, ho netrápi. Nebrojí proti viere, hovorí, ale obáva sa, že ľudia nie sú dosť ostražití, keď nad nimi preberá priveľkú moc.

Svoj film nakrútil s jednou z najvychytenejších herečiek súčasnosti Florence Pugh. Dal jej úlohu zdravotnej sestry, ktorá malú Annu pozorovala a svojimi zisteniami si trúfla sa vzoprieť cirkevným dogmám.

Nenávistné komentáre sa snažím otočiť ako Fantaghiro

Herečka Jana Kovalčíková v seriáli Chatári. Herečka Jana Kovalčíková v seriáli Chatári. (zdroj: TV Markíza)

V SND hrá v jedenástich predstaveniach, najnovšie v inscenácii Čistý dom, nedávno hrala vo filme Čierne na bielom koni, spevácky hosťovala v Tvojej tvári a aktuálne si pripomína svoje skautské detstvo v seriáli Chatári.

SkryťVypnúť reklamu

Herečka Jana Kovalčíková rada ľudí zabáva a často sa smeje, ale nie sú jej ľahostajné ani vážne problémy spoločnosti a kultúry.

Na zlobu reaguje ako hrdinka jej detstva princezná Fantaghiro – láskou. „Všetci by sme mali žiť viac ako Fantaghiro,“ hovorí.

Rozdiely medzi lokálnymi a medzinárodnými kanceláriami sa stierajú

Roman Hamala, partner v advokátskej kancelárii HKV Law FirmRoman Hamala, partner v advokátskej kancelárii HKV Law Firm (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Pred sedemnástimi rokmi odišiel Roman Hamala z pozície lokálneho partnera medzinárodnej advokátskej kancelárie White & Case. „Chcel som byť pri tom, ako sa projekty implementujú a rastú,“ hovorí.

Spolu s partnermi vybudoval úspešnú lokálnu kanceláriu HKV Law Firm, ktorá sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najväčších kancelárií najmä v oblasti transakčného poradenstva.

„Myslím, že v súčasnosti je to z pohľadu kompetencií vyrovnané,“ vraví Hamala o postupnom zotretí rozdielov medzi medzinárodnými a lokálnymi kanceláriami.

SkryťVypnúť reklamu

V HKV pred rokmi postupne začali obmieňať zloženie partnerov i senior právnikov, chystajú sa totiž na medzigeneračnú výmenu. „Neexistuje na to žiaden vzor a už vôbec nie u nás na Slovensku.“

Testy, ktoré otestujú 120 potravín na intoleranciu a zistia problém, nefungujú

Lekár Boris Bajer. Autor kníh Medicína výživy 1 a 2. Lekár Boris Bajer. Autor kníh Medicína výživy 1 a 2. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Problémy s trávením, kŕčmi či s nadúvaním trápia veľa ľudí. Väčšina z nich vypátra ich príčinu len náhodou. Vinníkom môžu byť rôzne intolerancie aj alergie. Lekári však hovoria, že často trvá roky, kým sa pacienti dostanú do gastroenterologickej ambulancie.

Národný portál zdravia dokonca uvádza, že napríklad diagnostikovanie celiakie - intolerancie na lepok, trvá priemerne trinásť rokov.

"Často sa stretávam s tým, že pacienti s histamínovou intoleranciou môžu mať napriek rovnakej diagnóze úplne odlišný jedálny lístok. Sú aj takí, ktorým štandardné potraviny vôbec nespôsobujú ťažkosti," hovorí pre SME lekár Boris Bajer, výživový špecialista a autor kníh Medicína výživy 1 a 2.

SkryťVypnúť reklamu

Každý muž po päťdesiatke, aj keď nemá problémy, musí navštíviť urológa

Urológ Ján Švihra popularizuje urológiu na internete, búra o nej rôznorodé mýty. Urológ Ján Švihra popularizuje urológiu na internete, búra o nej rôznorodé mýty. (zdroj: Marián Pinčiar)

Mesiac november je známy aj ako mesiac boja proti rakovine prostaty. Tá patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia u mužov. Podľa informácií zverejnených organizáciou NIE RAKOVINE je na Slovensku ročne diagnostikovaných viac ako 2-tisíc nových prípadov.

Na otázky spojené s touto diagnózou nám odpovedal urológ Ján Švihra z Univerzitnej nemocnice Martin.

Ľudia sú pod obrovským tlakom, spoločnosť je výrazne orientovaná na výkon

Psychológ Marek Madro. Psychológ Marek Madro. (zdroj: TASR)

Na krízové linky a on-line poradne sa obracia viac ľudí. Ocitnú sa v životnej situácii a sami nevedia nájsť cestu. Podľa psychológa a riaditeľa poradne IPčko Mareka Madra za ostatné dva krízové roky sa výrazne zhoršil stav duševného zdravia.

Jedným dychom pridáva, že zvýšený počet žiadostí o pomoc vnímajú ako pozitívny fenomén – ľudia nezostávajú so svojimi pocitmi osamote a hľadajú pomoc, riešenie.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky prináša aj preventívna kampaň, ktorú so Železnicami SR rozbehli pred dvomi rokmi. Tabuľky s číslom krízovej linky umiestnili na rizikových úsekoch železníc. Doteraz ich kontaktovali takmer dve stovky ľudí "na hrane".

Podľa Madra pomoc existuje a má rôzne podoby. Stačí si vybrať tú, ktorá je pre človeka v kríze najviac vyhovujúca.

Rozhovory ZKH

  • Predseda Dobrej voľby Tomáš Drucker: Kampaň Kusého bola veľmi drahá a s pochybným výsledkom
  • Onkológ Štefan Korec: V úmrtnosti na rakovinu sme prví v EÚ
  • Novinár Ondřej Kundra: Masový hrob a mučiarne by mal vidieť každý, kto spochybňuje agresiu Ruska

Podcasty SME

  • My sa vám ozveme: Ľuba Heinzlová s Aspergerovým syndrómom: Nerozumiem, prečo ľudia nedodržiavajú pracovné zadania
  • Vizita: Nutričná terapeutka Petronela Forišek Paulová: Žiadna potravina rakovinu nevylieči. No zmena stravy je dôležitou súčasťou liečby
  • Ľudskosť: Šéf cyklokoalície Dan Kollár: Nemám auto, cargobikom odveziem bábätko, aj nákup
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  2. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  3. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  4. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  7. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  8. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 819
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 060
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 512
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 098
  5. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 670
  6. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 573
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 350
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Juraj Slafkovský máva fanúšikom.

Slovenský útočník odohral všetkých 82 zápasov základnej časti, v ktorých strelil 20 gólov a pridal aj 30 asistencií.


TASR
Marc Hirschi na podujatí Valónsky šíp.

V závere pretekov to vyzeralo na záverečný špurt, no britský cyklista zaskočil svojich konkurentov.


TASR
Prezident SZĽH Miroslav Šatan

Nie je to nemožné, ale menej pravdepodobné, povedal šéf slovenského hokeja.


TASR
Martin St. Louis.

Štyridsaťosemročný kouč prišiel na striedačku tímu vo februári 2022.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu