SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Mein Kampf na ruský spôsob. Na slovenský vianočný knižný trh mieri propaganda ruskej agresie

Kto stojí za proruskými knihami, ktoré vychádzajú na Slovensku.

Putinov motorkár Alexander Zaldostanov, bývalý vyhadzovač a milovník Stalina, priamo financovaný Kremľom, má živé kontakty na Slovensku. (Zdroj: СТОП РАШИЗМ Monitoring)

"V priebehu tejto knihy neustále zastávame názor, že Európa je pre nás nielen niečím cudzím, ale dokonca aj nepriateľským; že jej záujmy nielenže nemôžu byť našimi záujmami, ale vo väčšine prípadov sú priamo proti nim."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uvedené slová nie sú manifestom ani teroristickej organizácie ani neonacistického vraha.

Napísal ich ruský biológ Nikolaj Danilevskij v knihe Rusko a Európa, v ktorej hlása, že vládu nad svetom prevezmú Rusi. Pseudovedecké úvahy z 19. storočia stáli za zrodom slavianofilstva, dnes sa rasistickými tézami o nadradenej rase zaštiťujú ruskí propagandisti a ich ozvena znie ako ospravedlnenie súčasnej ruskej agresie.

Dielo, ktoré sa dá označiť za ruský Mein Kampf, vychádza prvý raz v slovenskom preklade. A to priamo v čase vojny, ktorú vedie Rusko na Ukrajine. Stoja za ním ľudia napojení na moskovské agentúry a Putinových bitkárov.

"Prirovnanie Danilevského diela Rusko a Európa k Mein Kampfu od Adolfa Hitlera alebo k Protokolom sionských mudrcov, čo je známy antisemitský podvrh, zostavený ruskou tajnou službou, je trochu ironickým zveličením. Ale naozaj len trochu," konštatuje pre SME popredný český literárny historik, prednášajúci na Karlovej univerzite, Martin C. Putna, ktorý sa venuje ruským kultúrnym dejinám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Mein Kampf je bibliou nemeckého nacizmu, Rusko a Európa je zasa bibliou ruského imperializmu. Jedno aj druhé dielo vyjadruje presvedčenie o rasovej nadradenosti toho-ktorého národa. V 19. storočí používal pojem rasa kdekto, ale po hrôzach 20. storočia je to morálne nemožné," hovorí. "Danilevskij splieta pseudovedecké teórie a z nich vedie cesta jednak k predstave o predurčenosti Ruska k vláde nad inými národmi, jednak k propagandistickej téze o ´skazenom Západe´."

Ospravedlnenie agresie

Na slovenské knižné pulty sa v minulosti už dostali diela nacistických zločincov aj rasistov zo Spojených štátov amerických. Vpád ruskej doktríny o nadradenej rase a eliminácii Európy je však novinkou.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Robert Fico.

Budú lietať triesky, ale tak to pri robení poriadku chodí.


5. feb
Mikaela Shiffrinová vypadla v alpskej kombinácii.

Talianka je vo veku 32 rokov najstaršia víťazka alpskej kombinácie.


Nikola Baďová 1 h
Ukrajinské ministerstvo obrany dostane nové vedenie.

Reznikov by mal skončiť vo funkcii.


4 h
ZUZANA KEPPLOVÁ.

Šikanovanie SaS nemá konca-kraja.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu