SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Zodpovední musia pristúpiť k účinným zásahom, inak hrozí dominový efekt pádu

Situácia je diametrálne odlišná od čias veľkej hospodárskej krízy, hovorí historik.

Hospodársky historik Ľudovít Hallon z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied. (Zdroj: Jozef Jakubčo)

Takmer sto rokov uplynulo odvtedy, ako svet zasiahla najväčšia hospodárska kríza. Bezstarostné časy v rytme swingu a džezu ukončil krach na newyorskej burze.

Dnes sa slovo kríza skloňuje opäť a ľudí napĺňajú obavy. Situácia sa prirovnáva k tej spred sto rokov. Do akej miery je však toto porovnanie opodstatnené?

Hospodársky historik ĽUDOVÍT HALLON hovorí, že situácia je vážna, ale rozhodne sa nedá porovnávať s pomermi z čias veľkej krízy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Máme sa báť krízy v súvislosti s vojnou na Ukrajine? Premiér Eduard Heger sa vyjadril, že kríza, ktorá prichádza, bude z finančného hľadiska možno ešte náročnejšia než pandémia.

Bezpochyby má v tomto smere pravdu. Ak zodpovední nepristúpia k účinným zásahom, momentálne najmä v energetike, hrozí dominový efekt hospodárskeho pádu.

Ozýva sa prirovnávanie súčasnej situácie k veľkej hospodárskej kríze. Je tu viac paralel alebo rozdielov?

Na rozdiel od situácie z čias veľkej krízy sú dnes diametrálne odlišné medzinárodné pomery v demokratickom svete, najmä na pôde Európskej únie. Aj napriek odstredivým silám a ťažkopádností prijímania rozhodnutí je tu nádej na prijatie riešení. Na druhej strane však netreba zabúdať, že zásahy do ekonomiky môžu vyvolať disproporcie. No zatiaľ čo veľká hospodárska krízy bola najmä dôsledkom disproporcií hospodárskeho vývoja, podobne ako finančná kríza v rokoch 2008 – 2009, súčasná kríza súvisí predovšetkým s politickým vývojom.

Súvisiaci článok Bude nám stačiť jedna Zem? Demograf predpovedá, kedy nás bude 10 miliárd Čítajte 

Čo by sa muselo stať, aby dnešný svet zasiahla taká kríza ako v 30. rokoch minulého storočia?

Museli by nastať veľké disproporcie v hospodárskom aj spoločenskom vývoji - pretože ekonomika je prepojená s hospodárskym a spoločenským vývojom - , ktoré spôsobia taký veľký zlom. Typické pre trhovú ekonomiku je striedanie konjunkturálnych hospodárskych cyklov, teda vzostupov, krízových poklesov a dočasných stagnácií.

K čomu teda došlo v medzivojnovom období?

Vtedy sa vo svetovom hospodárstve vytvorili podmienky, ktoré zásadným spôsobom narušili dovtedajší vývoj trhovej ekonomiky. Spoločnosť 21. storočia by mala podobné zlomy predvídať a mala by im predchádzať.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu