SME
Pondelok, 5. december, 2022 | Meniny má Oto

Bol to etický suterén. Eštebákom donášal aj celebritný sexuológ Plzák

Nová dokumentárna séria ŠtB: Prísne tajné odhaľuje pozadie tajných operácií.

Známy sexuológ a psychiater Miroslav Plzák spolupracoval s ŠtB. (Zdroj: B Production)

Čakáreň u lekára pôsobí bezútešne. Linoleum je zodraté, steny sú sivé, na jednej visí nástenka o vzornom pracovisku a brigáde socialistickej práce. Za oknom sú sovietske tanky, zdá sa, že naveky.

V normalizačnom Československu majú ľudia rôzne problémy, do psychiatrickej ambulancie chodia muži s depresiami, ženy trápiace sa pre manželovu neveru, mladík, ktorý si podrezal žily, aby nemusel ísť na vojenčinu, dcéra disidentov, ktorej nedovolili študovať na vysokej škole.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tunajší psychiater je milý pán, vždy pomôže, pacienti ho obľubujú.

Netušia, že najintímnejšie veci z ich životov lekár posúva policajtom z komunistickej tajnej polície.

Kompromitujúce informácie

„Dosiaľ neexistuje žiadna odborná štúdia, ktorá by sa zaoberala spoluprácou lekárov - psychiatrov s komunistickou Štátnou bezpečnosťou (ŠtB). Každý prípad treba vnímať veľmi individuálne a nemožno paušalizovať. Poznáme však konkrétne prípady psychiatrov, ktorí dlhodobo spolupracovali s ŠtB a poskytovali jej informácie vrátane zdravotnej dokumentácie,“ hovorí Petr Blažek z českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov (ÚSTR), inštitúcie, ktorá je obdobou slovenského Ústavu pamäti národa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pre ŠtB boli lekári ideálni spolupracovníci, pretože z pozície svojej profesie dokázali prirodzene budiť dôveru.

„Prípady spolupracujúcich psychiatrov dokladajú, že väčšinou to robili z kariérnych dôvodov, prestíže alebo napríklad preto, aby mohli cestovať na konferencie do zahraničia. Vyskytovali sa aj finančné odmeny, ale nešlo o veľké sumy,“ spresňuje Blažek.

ŠtB slúžila za komunizmu ako nástroj represií, naháňala strach a jej pavučina sa rozťahovala do všetkých sfér spoločnosti. Jej aparát bol rozsiahly, ako to býva typické pre totalitné režimy: len v poslednom desaťročí komunizmu pre ŠtB pracovalo viac než 17-tisíc príslušníkov a v roku 1989 evidovala ŠtB viac než 25-tisíc tajných spolupracovníkov.

Až doteraz sa príliš nehovorilo o tom, že na perzekúcie ŠtB využívala aj informácie od psychiatrov ochotných spolupracovať.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu