SME

Okupácia v roku 1968 nepriniesla len priame obete. Ale aj obdiv k Rusku, pretrvávajúci dodnes

Dosiaľ neznáme a unikátne zábery z okupácie v auguste 1968 nafotil v bratislavských uliciach lotyšský študent Janis Sikstulis. (Zdroj: Archív ÚPN - Janis Sikstulis)
Okupácia v roku 1968 nepriniesla len priame obete. Ale aj obdiv k Rusku, pretrvávajúci dodnes

Zmysel pre veci verejné u nás je slabý, hovorí sociologička Soňa Szomolányi.

V auguste 1968 obsadili Československo tanky, vojaci „spriatelených krajín“ zabili vyše stovky nevinných ľudí. Okupáciu riadili režiséri z Moskvy a trvala dvadsať rokov.

Tézy komunistickej propagandy o údajnej bratskej pomoci pred kontrarevolúciou začali pred pár rokmi znovu opakovať z putinovskej Moskvy. Dnes odtiaľ režírujú okupáciu Ukrajiny.

Aj u nás tomu nemálo ľudí tlieska. Podľa sociológov je Slovensko dlhodobo hodnotovo aj geopoliticky rozpoltené. A aj pamätníci okupácie z roku 1968 popierajú vlastnú životnú skúsenosť, z mladých ľudí dokonca každý tretí nemá na udalosti z 21. augusta žiadny názor.

Čo sa stalo s historickou pamäťou národa? Sociologička a politologička Soňa Szomolányi hovorí, že ide o dedičstvo normalizácie, ktorá prišla ako následok okupácie.

Začnime trochu osobne. Ako si spomínate na inváziu 21. augusta 1968?

Bola som v to leto v Anglicku. Bolo to v rámci uvoľnenia v 60. rokoch, keď študenti mohli vycestovať na brigádu s minimálnou sumou päť libier.

Cestovali sme s kamarátkou ako študentky druhého ročníka sociológie, zarobili sme si pri zbere jahôd. Stopom sme šli ku škótskym jazerám, bolo to pre nás dobrodružstvo, potom sme brigádovali v hoteli.

Pamätám si ako dnes, v ten deň sme prišli na raňajky a všetci hostia na nás hľadeli s vážnymi tvárami. Mysleli sme si, že meškáme s obsluhou. Ale ľudia mali v rukách noviny s veľkým nápisom Soviet invasion. Boli sme v šoku.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Peter Getting (1975) je autor avantgardných próz (petergetting.sk) Pracoval ako vrátnik aj kulisár, podieľal sa na viacerých nezávislých kampaniach umeleckého a spoločenského charakteru. Od roku 2001 pôsobí ako publicista, jeho oblasťou záujmu je kultúra, história, ľudské práva a ekológia. V denníku SME pracuje od roku 2018.

Čítajte ďalej

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu