SME
Streda, 10. august, 2022 | Meniny má Vavrinec

Výber rozhovorov: O strachu z Číny, budúcnosti Ukrajiny či znečistení Slanej

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Čínski filozofi sú podnetnejší než koncept nebeského supermanažéra

Filozofka a sinologička Marína Čarnogurská. Filozofka a sinologička Marína Čarnogurská. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Svoju lásku k dielu dávnych čínskych majstrov si doslova vydupala. V katolíckej rodine aj v komunistickom režime.

Až do pádu socializmu nemohla sinologička, filozofka a prekladateľka Marína Čarnogurská pôsobiť vo svojich odboroch, napriek tomu sa venovala čínskym filozofickým i literárnym dielam. V jej preklade vyšli na Slovensku zásadné diela vrátane Tao Te ťingu od prvého čínskeho mysliteľa Lao c’a.

"Čínski filozofi si uvedomili, že podstatou všetkého je absolútny pohyb, a to pohyb nekonečne protikladný, ktorý nemá začiatok ani koniec a ktorý nestvoril žiadny nadprirodzený Boh. Číra energia je nekonečná. To všetko je omnoho podnetnejšie než koncept nebeského supermanažéra, ktorý nám vnútil desať prikázaní," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne vyšiel jej preklad tohto diela z doteraz nesprístupnenej čínskej kópie kánonu, ktorý už vyše dvoch tisícročí formuje čínske myslenie i kultúru. V rozhovore vysvetľuje aj to, ako chápať dnešnú čínsku spoločnosť a jej dušu.

Ak Ukrajina prehrá, členstvo v Únii ani financie nám už nepomôžu

Ukrajinská vicepremiérka pre otázky európskej a euroatlantickej integrácie Oľha Stefanišyna. Ukrajinská vicepremiérka pre otázky európskej a euroatlantickej integrácie Oľha Stefanišyna. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Ak Ukrajina vyhrá vojnu, jej kandidatúra do Európskej únie bude investíciou nielen do Ukrajiny, ale aj do stability v regióne a budúcnosti Ruska, tvrdí v rozhovore pre SME ukrajinská vicepremiérka pre otázky európskej a euroatlantickej integrácie Oľha Stefanišyna.

Putin neverí, že ľudia konajú slobodne, preto narazil

Estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová. Estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová. (zdroj: TASR/AP)

Ukrajina musí rozhodnúť o svojej budúcnosti a my za ňou musíme bezpodmienečne stáť, hovorí v rozhovore bývalá estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová.

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetľuje, prečo nemá zmysel pokúšať sa o dohodu s Vladimirom Putinom a prečo je pokračovanie v sankciách proti Rusku aj v ekonomickom záujme európskych štátov.

Oranžová revolúcia ma sklamala, Zelenskému verím, pretože nie je politik

Ruslana na benefičnom koncerte pre Ukrajinu, ktorý zorganizoval slovenský think-tank Globsec. Ruslana na benefičnom koncerte pre Ukrajinu, ktorý zorganizoval slovenský think-tank Globsec. (zdroj: GLOBSEC)

Ako symbol odporu voči tlakom Kremľa stála na pódiu počas Oranžovej revolúcie, Euromajdanu a hlasom ukrajinského odboja je aj dnes, keď Rusko bombarduje a okupuje Ukrajinu, pričom zabíja civilistov.

Ukrajinská speváčka Ruslana Lyžyčko prišla na pódium v priestoroch Bratislavského hradu zaodetá vo svojom charakteristickom vybíjanom kostýme. Pravidelne sa prihovárala publiku a ďakovala Slovákom za podporu a pomoc, ktorú prejavujú a posielajú Ukrajine.

„Od politikov sa dnes držím ďalej, no Zelenskému verím, že bude robiť správne rozhodnutia. A verím mu práve preto, že nie je politik, ale herec,“ vysvetľuje Ruslana v rozhovore pre SME.

SkryťVypnúť reklamu

Nižná Slaná bola špecifická, ale problémy môžu nastať aj inde

Miesto, kde kontaminovaná podzemná voda vyteká do rieky Slaná. Miesto, kde kontaminovaná podzemná voda vyteká do rieky Slaná. (zdroj: Korzár/Judita Čermáková)

Minister životného prostredia Ján Budaj nepriamo obvinil štátny podnik Rudné bane, ktoré patria pod ministerstvo hospodárstva, že sú zodpovedné za znečistenie rieky Slaná. Kritizoval ich aj za to, že začali situáciu riešiť až po troch mesiacoch, odkedy začali do rieky Slaná vytekať kontaminované vody.

Ministerstvo hospodárstvo sa proti Budajovým obvineniam ohradilo. O zanedbaní povinností hovorí aj šéf Rudných baní Peter Žitňan.

V rozhovore vysvetľuje, prečo trvalo tri mesiace, kým sa začali robiť opatrenia proti znečisteniu, hovorí o pochybeniach úradov a o tom, prečo by sa mohol incident z Nižnej Slanej zopakovať aj pri iných opustených a zaplavených baniach.

Financovanie je nutné riešiť, aby RTVS vôbec mohla ďalej fungovať

Tibor Búza je jedným z favoritov na nového šéfa RTVS. Tibor Búza je jedným z favoritov na nového šéfa RTVS. (zdroj: SME/Marko Erd)

Upriamuje sa na neho pozornosť ako na jedného z favoritov v súboji o riaditeľské kreslo RTVS. Tibor Búza počas svojho pôsobenia programového šéfa RTVS v ére Václava Miku vniesol do verejnoprávneho telerozhlasu aj viac pôvodnej tvorby. Teraz hovorí, že za posledné roky jej objem klesol.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z jeho hlavných priorít bude aj spravodajstvo, ktorému kedysi v Slovenskej televízii aj šéfoval. Ráta v ňom aj s personálnymi zmenami.

"Oslovíte ľudí, ktorí sú na trhu a sú dobrí, a vychovávate si zároveň svojich redaktorov. Je to presne ten istý proces, ako keď prišiel do RTVS náš manažment v roku 2012 a našiel spravodajstvo v katastrofálnom stave," vysvetľuje.

Súčasne dodáva, že počíta aj s prenastavením súčasných televíznych okruhov. Ako, to však plánuje prezradiť až na verejnom vypočutí kandidátov 13. júna.

"Pozor. Financovanie bude nutné riešiť nie pre naplnenie nejakej vízie, ale na to, aby RTVS vôbec mohla ďalej fungovať. Je to otázka udržateľnosti inštitúcie ako takej," myslí si.

Humorom som kedysi vyvažoval svoju sexuálnu orientáciu

Fero Joke. Fero Joke. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Na začiatku vojny na Ukrajine mal tvorivý blok. Nemohol som vtipkovať, keď za hranicami padali bomby, hovorí komik Fero Joke. V tom čase mu pracovné povinnosti nedovolili odísť pomáhať, no hneď, ako mohol, išiel.

SkryťVypnúť reklamu

"Domov je najdôležitejšia vec, ktorú máme. Pre mňa je to miesto, kde sa schúlim, zabalím sa do deky, čítam si knihu a nebojím sa, že mi spadne raketa na hlavu. Oni o to miesto prišli. Počas dobrovoľníčenia som videl nekonečnú, hlbokú neistotu v očiach ľudí. Vrátim sa? Žijú mi príbuzní?" hovorí.

Byť influencerom pre neho znamená vedieť narábať so svojím vplyvom a ak ide o vojnu, je potrebné, aby influenceri jasne vyjadrili, na koho strane stoja.

"Ak sa nevyhradíte a sledujú vás tisícky ľudí, čo im to hovorí o vašich hodnotách? Myslím si, že mlčať a byť neutrálny je v tomto prípade horšie," hovorí komik.

Ak novicka z kláštora otehotnela, muž za to dostal slušné peniaze

Jej knihy sú preložené do dvadsiatich jazykov. Na románe Bílá Voda pracovala desať rokov, počas ktorých absolvovala zdĺhavý historický výskum aj pobyt v kláštore.

SkryťVypnúť reklamu

Otvára v ňom nielen témy krutého zaobchádzania s rehoľnými sestrami, ktoré chcel komunistický režim potlačiť, a kolaborantstva kňazov, ale aj súčasné témy ako postavenie žien v cirkvi a opätovné snahy o potláčanie ich práv.

„To, či podstúpiť interrupciu, je podľa môjho názoru súkromným rozhodnutím ženy, ktorej tela a budúcnosti sa týka. Prípadne ešte muža, ktorý dieťa splodil. Nikto nie je v jej koži, takže ju nemá právo súdiť,“ vraví česká spisovateľka Kateřina Tučková.

Mame sa nacisti zdali krásni. Šokovalo ju, ako vyzerali v Norimbergu

Izraelský režisér Ari Folman. Izraelský režisér Ari Folman. (zdroj: Profimedia)

Odložím svoju smrť, ak nakrútiš tento film. Zomriem až po jeho premiére, povedala izraelskému režisérovi Arimu Folmanovi mama.

V detstve musel počúvať jej zážitky z koncentračného tábora a v dospelosti sa s ňou hádal o tom, či tomu hororu musia byť vystavené aj jeho deti.

SkryťVypnúť reklamu

Keď mu ponúkli spracovať príbeh Anny Frankovej a posunúť ho do súčasnosti, nemal žiadny záujem. No predstava, že by tým predĺžil život mame, ho lákala. Mala deväťdesiat osem rokov, keď ho uvidela.

Folman, ktorý v roku 2008 slávil veľký úspech s filmom Valčík s Bašírom o traumatických spomienkach vojaka na Blízkom východe, mal pred sebou veľkú úlohu.

Robil všetko preto, aby film Kde je Anna Franková nedopadol tak ako múzejná koncepcia jej domu v Amsterdame, ktorú považuje za zlý vtip.

Ľuďom nevadí, že ste gej. Ale nechcú sa pozerať na prejavy lásky

Pavel Berky. Pavel Berky. (zdroj: Archív P.B.)

S nenávisťou sa už dávno naučil bojovať. Módny návrhár a televízny kuchár Pavel Berky je totiž ako stvorený pre českých hejterov. Môže za to vraj jeho "trojkombinácia" - je Róm, je homosexuál a ešte aj Slovák žijúci v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ čo počas života na Slovensku sa snažil svoj etnický pôvod zakrývať, v Prahe sa konečne uvoľnil.

„Zrazu zmizol všetok môj strach z toho, že niekto má voči mne predsudky. Pripadal som si voľný,“ hovorí módny návrhár, ktorý šijacie náčinie na čas vymenil za varechu. Prihlásil sa do televíznej súťaže Masterchef a nedávno vydal svoju prvú kuchársku knihu.

Počas živého vysielania sa s partnerom Matějom Pardausom neoficiálne zosobášili. A hoci má pocit, že spoločnosť sa uberá k väčšej tolerancii, homosexuálna svadba v televízii českými divákmi trochu zamávala.

Rozhovory ZKH

 • Exminister financií Ivan Mikloš: Matovič rozvracia financie. Je to na uterák, mal by odstúpiť
 • Poslanec György Gyimesi: Zákon o dúhovej vlajke nestiahnem, kríže v triedach visieť môžu
 • Bývalý politik Béla Bugár: Sulík je tvrdohlavý, ale konflikty eskaluje Matovič

Podcasty SME

 • Gyncast: Primár Peter Kaščák: Rakovina krčka maternice by sa aj u nás mohla stať len raritným ochorením
 • Zblízka: Martin Huba: Nenahováram si, že som najlepší herec na svete, ale rád by som ním bol
 • Ľudskosť: Tomáš Benko ako otec na rodičovskej “dovolenke”: Zmenilo ma to. Cítim, že som citlivejší

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 6. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 7. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 649
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 647
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 6 508
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 5 270
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 3 816
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 496
 7. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 3 401
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 2 708
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Venhart.

Rozhovor s Martinom Venhartom.


16 h
Peter Schutz.

Pitvanie kravín slúži len polarizácii spoločnosti.


18 h
Momentka zo zápasu Slovensko - Česko na MS do 20 rokov 2022.

Slovensko nemá po úvodnom predstavení na MS do 20 rokov na konte ani bod.


Šimon Čop 3 h

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 11 h
SkryťZatvoriť reklamu