SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Výber rozhovorov: O vyšetrovaní pytliactva, sexuálnom obťažovaní či nepoužiteľných antibiotikách

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Juhás pri vyšetrovaní pytliactva ohrozil viaceré mocné skupiny

Advokát Roman Kvasnica zastupuje stíhaného vyšetrovateľa Martina Juhása v kauze poľovníckej chaty. Advokát Roman Kvasnica zastupuje stíhaného vyšetrovateľa Martina Juhása v kauze poľovníckej chaty. (zdroj: Archív Romana Kvasnicu)

Nenápadné vyšetrovanie poľovačiek neďaleko Nitry viedlo k medializovaným nahrávkam z poľovníckej chaty a obvineniu Andreja Jahnátka, syna niekdajšieho ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka za pytliactvo.

Vyšetrovateľ Martin Juhás je teraz sám obvinený pre podozrenia, že vyšetrovanie pytliactva len zinscenoval, aby mohol nahrať politikov na chate a pred niekoľkými dňami preto zrušili aj jeho stíhanie Jahnátka s Mečárom.

Juhásov advokát Roman Kvasnica v rozhovore pre SME opisuje, aké nezrovnalosti našiel v prístupe nitrianskej prokuratúry, ktorá Juhása stíhala, a prečo mal Juhás reálne dôvody nasadiť kamery do chaty.

SkryťVypnúť reklamu

Ako odstrániť sexuálne obťažovanie na vysokých školách? Univerzita Komenského má plán

Andrea Fábiková. Andrea Fábiková. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Jednou z vysokých škôl, ktorá sa situáciu snaží zmeniť, je Univerzita Komenského v Bratislave. Vytvorila Plán rodovej rovnosti, ktorým chce podporiť rovnosť medzi mužmi a ženami vo svojej inštitúcii a tiež vytvoriť bezpečné a nediskriminujúce prostredie bez sexuálneho obťažovania. Na UK študuje vo všetkých stupňoch štúdia vyše 22-tisíc ľudí.

"Veľmi dôležitou novinkou je zavedenie inštitútu dôveryhodnej osoby," hovorí Andrea Fábiková, jedna z členiek pracovnej skupiny na univerzite, ktorá za plán a jeho uvedenie do praxe zodpovedá.

"Osoba, ktorá zažíva sexuálne obťažovanie, sa môže prísť poradiť a dôverná osoba jej pomôže prísť na to, či to, čo zažíva, spadá pod pojem sexuálneho obťažovania, ukáže jej možnosti, ako ho ďalej riešiť, skonzultuje, či by potrebovala právne alebo psychologické poradenstvo."

SkryťVypnúť reklamu

Slovenka vyhrala súťaž NASA. Navrhla, ako môžu predchádzať rizikám

Petra Galuščáková má doktorát z počítačovej lingvistiky. Petra Galuščáková má doktorát z počítačovej lingvistiky. (zdroj: Archív P. G.)

Petra Galuščáková sa prvýkrát prihlásila do súťaže mimo svojho zamestnania v akademickej sfére a hneď vyhrala jednu z cien. Navrhla projekt pre NASA, ktorý im môže pomôcť predvídať riziká spojené nielen s cestami do vesmíru.

Prihlásila ho do výzvy Riziká vesmírneho biznisu (Risky Space Business Challenge) cez stránku Freelancer, ktorá spája ľudí na voľnej nohe so zadávateľmi.

"Nápadov som mala viac, ale poslala som ten, ktorý sa dá relatívne ľahko vytvoriť a aplikovať. Je reálne, že ho využijú," hovorí výskumníčka z univerzity Grenoble-Alpes v rozhovore pre denník SME.

Prvý honorár na Youtube bol desať eur, kúpil som si pizzu a dve kofoly

Peter Peter "Explo" Altof. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Na Youtube má takmer milión odberateľov, na Instagrame vyše pol milióna sledovateľov. Peter "Explo" Altof má dvadsaťpäť rokov, no za sebou už desaťročnú kariéru na Youtube a sociálnych sieťach.

SkryťVypnúť reklamu

Preslávil sa hernými videami, sériou Šialené fakty či Sociálne experimenty, kde sledoval, ako sa ľudia zachovajú v kurióznych situáciách. Dal sa napríklad prepašovať do zoo v detskom kočíku. Video malo na Youtube 2,5 milióna vzhliadnutí.

Keď sa so spolužiakmi pripravovali na maturitu, on už mal založenú živnosť a na účte tisíc eur. Pamätá si vlogerskú mániu, keď na stretnutia s ním a inými youtubermi chodili tisícky fanúšikov. Dnes aj vďaka psychoterapii zisťuje, že sláva a pozornosť si postupne vybrali svoju daň.

"Zistil som, že mnoho mojich problémov súviselo s tým, že som si od skorého veku nemohol dovoliť spraviť chybu. Samozrejme, že som chyby robil, ale bolo to potom veľmi stresujúce. Videlo to veľa ľudí," hovorí Altof.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore sa zamýšľa aj nad tým, ako sa za desať rokov zmenil Youtube, ale aj on sám. Čo ho naučili bitky počas trénovania na MMA zápas, ktorý sa nakoniec nekonal.

Producent Bez servítky: Lopáriky od nula po päť som poschovával

Režisér a producent Bez servítky Tomáš Eibner. Režisér a producent Bez servítky Tomáš Eibner. (zdroj: Eibner Production)

Režisér a producent reality šou Bez servítky Tomáš Eibner poodhaľuje zákulisie výroby programu, otvorene hovorí aj o problémoch s taktizovaním súťažiacich pri bodovaní, či o ľuďoch, ktorí zneužívajú šou na svoje zviditeľňovanie.

Ako producent si vybudoval spoľahlivý štáb, no i tak najviac miluje ráno vstať a ísť režírovať.

Donedávna nevedel ísť spať, pokiaľ do Servítky nezostavil súťažiacu päťku, a dokázal vypeniť, keď súťažiaci nehrali férovo, no odkedy sa venuje bonsajom, naučil sa väčšej trpezlivosti.

Bolo obdobie, keď som bola presvedčená, že sa nikdy nevrátim na javisko

Petra Vajdová v inscenácii Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch. Petra Vajdová v inscenácii Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch. (zdroj: Ctibor Bachratý)

V širokej rodine Vajdovcov sú dve veľké vášne – umenie a šport, presnejšie tenis. Keď sa ako rodina stretnú, väčšinou vyhráva práve šport. Radi spoločne sledujú tenisové zápasy, je to pre nich niečo ako divadelné predstavenie.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Vajda a Petra Vajdová, strýko a neter, sú obaja skvelými hercami a členmi Činohry Slovenského národného divadla. V seriáli rozhovorov Divadelné rodiny porozprávali o svojej ceste k divadlu.

Petra Vajdová hovorí aj o ťažkých časoch, keď musela vysvetľovať, že nie je dcérou slávneho herca. Jozef Vajda zas prezradil, kto ďalší v rodine zdedil veľký umelecký talent.

Niektoré základné antibiotiká sú už nepoužiteľné

Nikol Kadeřábková. Nikol Kadeřábková. (zdroj: Archív N.K.)

Svetová zdravotnícka organizácia hovorí o odolnosti baktérií na antibiotiká ako o globálnej hrozbe. Podľa štúdie, ktorú uverejnil na začiatku roka prestížny medicínsky časopis Lancet, situácia je omnoho horšia, než vedci predpokladali.

Niektoré odhady hovoria, že do roku 2050 by antobiotická rezistencia mohla spôsobiť až 10 miliónov úmrtí ročne.

SkryťVypnúť reklamu

"Keby ste pred dvadsiatimi rokmi boli u zubára, tak by vám pri zápale zubu predpísal penicilín. Dnes už samostatný penicilín často nepredpisujú. Podáva sa v kombinácii s chemikáliou, ktorá sa volá inhibítor beta-laktamázy. Je to látka, ktorá zabraňuje tomu, aby baktérie využívali enzýmy spôsobujúce odolnosť voči antibiotikám," hovorí pre SME vedkyňa Nikol Kadeřábková, ktorá pracuje na skúmaní antimikrobiálnej rezistencie na Texaskej univerzite v Austine.

Vůjtek by teraz Šatana do Soči vzal. A žasne, kde sa to v Slovákoch berie

Slovenským hokejovým fanúšikom vrátil medailovú radosť. Tréner strieborných chlapcov z Fínska 2012, Vladimír Vůjtek, oslavuje 75 rokov.

Na šampionát pred desiatimi rokmi spomína veľmi živo. „Víťazstvo si veľmi vážim. Boli to najkrajšie dni na trénerskom mostíku,“ uviedla česká hokejová legenda v narodeninovom rozhovore pre Sportnet.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci je na dôchodku, hokej, vrátane MS 2022 vo Fínsku, aktívne sleduje.

S Ramsaym vzkriesili Boston. Trénerská legenda spomína na Cháru i Tatara

Tréner Claude Julien. Tréner Claude Julien. (zdroj: IIHF)

Tréner hokejistov Kanady Claude Julien má vo svojej bohatej zbierke úspechov Stanleyho pohár z roku 2011, zlato z olympiády v Soči z roku 2014, či zlatú medailu zo svetového pohára 2016.

Je veľmi dobrým priateľom trénera slovenských hokejistov Craiga Ramsayho. V Bostone trénoval 10 rokov Zdena Cháru, v Montreale zase viedol Tomáša Tatara. Veľmi pochvalne sa vyjadril aj na adresu Juraja Slafkovského, Šimona Nemca i Adama Sýkoru.

Julien poskytol rozhovor Sportnetu po tréningu, deň po víťaznom zápase so Slovenskom. Pôsobil veľmi podobným dojmom ako tréner Ramsay. Zdvorilý, milý a s obrovskou charizmou.

Slovákov na MS sleduje aj štvornásobný víťaz Stanley Cupu. Ako hodnotí ich výkony?

Štvornásobný víťaz Stanleyho pohára Kris Draper. Štvornásobný víťaz Stanleyho pohára Kris Draper. (zdroj: TASR)

Zápasy MS v hokeji 2022 lákajú aj mnohých zámorských skautov. Duely slovenského tímu, v ktorom hrajú draftové nádeje Juraj Slafkovský a Šimon Nemec, patria z pohľadu hokejových odborníkov medzi najatraktívnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Na stretnutí medzi Slovenskom a Švajčiarskom bol na tribúne aj legendárny útočník Kris Draper. S tímom Detroit Red Wings získal štyri Stanleyho poháre. Bývalý spoluhráč Tomáša Kopeckého poskytol Sportnetu rozhovor počas prestávky medzi tretinami v útrobách Helsinki Ice Hall.

Rozhovory ZKH

 • Riaditeľ Slovnaftu Marek Senkovič: Matovičovi sme nesľúbili, že ceny benzínu nepôjdu hore
 • Michal Kaliňák zo ZMOS: Ak prejde Matovičov návrh, MHD bude drahšia ako taxík
 • Martina Antošová z Univerzitnej nemocnice Martin: Vraj som pochovala martinskú nemocnicu, lebo som kritizovala Krajčího

Podcasty SME

 • Ľudskosť: Terapeutka Jana Ashford vysvetľuje, ako si nájsť terapiu, ktorá funguje
 • Zblízka: Animátorka Joanna Kozuch: Chcem provokovať diváka, aby premýšľal
 • Gyncast: Primár Kaščák: Žena by si bezdôvodne nikdy nemala nechať zobrať vaječníky

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 2. Má len 17 rokov a pracoval už pre americkú armádu aj slovenské ministerstvo
 3. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 4. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 2. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 3. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 4. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 5. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 6. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 790
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 836
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 9 927
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 425
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 371
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 888
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 2 700
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 2 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu