SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Otec vynadal Hlinkovi, syn pomohol zbaviť svet nacistického netvora

Kto bol Jozef Gabčík, ktorý sa pred 80 rokmi zapísal do svetových dejín?

Jozef Gabčík, vpravo, a Jan Kubiš boli priatelia a spoločne sa podieľali na Operácii Anthropoid. (Zdroj: Vojenský historikcý ústav)

"Na Jozefa Gabčíka tam už aj zabudli. Iba vražedný skutok zapríčinil, že sa ľudia naňho rozpamätúvali. Nikto však nemá naňho dobré spomienky."

Tieto inštrukcie s označením „dôverné“ zaslali 26. júna 1942 z ministerstva vnútra redakciám vtedajších novín. Minister Alexander Mach v nich nariaďoval, že noviny majú priniesť hanlivý, no neformálny, zdanlivo redakčný článok, dokonca sa stanovovalo, na ktorej strane má byť a že má pôsobiť „v nenápadnej úprave“.

Podklady dostal minister z dielne ľudáckej tajnej polície – Ústredne štátnej bezpečnosti (ÚŠB). Dokument, ktorý sa dnes nachádza v Slovenskom národnom archíve, ukazuje, že tajní policajti zhromažďovali všemožné ohováračky, lži a výmysly.

Hlavný protagonista mal byť v článku vykreslený ako opilec, zhýralec, nemravník a zlodej. Pijan s dlhmi, niktoš bez priateľov, skrátka troska. V závere dokumentu sa zhŕňa, že nactiutŕhačský článok mal vzniknúť, lebo bol „obyčajný darebák“, ktorého na Západe „vycvičili na páchanie zločinov.“

V skutočnosti Slovák Jozef Gabčík spolu s Čechom Janom Kubišom zbavili svet jedného z najväčších zločincov 20. storočia. Na luxusný mercedes Reinharda Heydricha s esesáckym číslom SS-3 zaútočili 27. mája 1942.

Neznámy Gabčík

Odstránenie SS-obergruppenführera a generála polície, šéfa bezpečnostnej polície a ríšskeho protektora protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha sa už mnohokrát detailne opísalo, útok inšpiroval veľa kníh a filmov. Jozefa Gabčíka v roku 2017 povýšili do hodnosti generálmajora in memoriam.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu