SME
Piatok, 20. máj, 2022 | Meniny má Bernard

Výber rozhovorov: O ráznejšom premiérovi, informačnej vojne či utečencoch z Buče a Mariupoľa

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Nebudem si už dávať servítku pred ústa

Premiér Eduard Heger. Premiér Eduard Heger. (zdroj: SME/Marko Erd)

Aj slovenské stíhačky MiG-29 zrejme skončia ako protiraketový systém S-300 na Ukrajine spolu s húfnicami Zuzana. "Ak by sa Ukrajine nepodarilo poraziť ruské vojská, vieme, kto je ďalší na rade," tvrdí premiér Eduard Heger.

Má generálny prokurátor Maroš Žilinka isté, že ho vláda neodvolá? Budú ľudia na Slovensku platiť viac za plyn, ak ho dovezieme z USA? V rozhovore pre SME Heger reagoval aj na otázku, či bude kandidátom OĽaNO na prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu

Expert na informačnú vojnu: Ak sú proruské médiá využité ako zbraň, máme právo ich vypnúť

Jedným zo spôsobov, ako môžete pomôcť Ukrajine, je vytvoriť spoločnosť odolnú proti dezinformáciám, vraví bloger, politik a teraz kapitán ukrajinskej armády Viktor Tregubov.

Fotograf z Mariupoľa: S manželkou sme plánovali, čo s telom toho druhého

Seghij Vaganov Seghij Vaganov (zdroj: PRE SME - NATALIA BODNAR)

Spali oblečení a v objatí. Nevedeli, čo sa im minie skôr: jedlo, voda alebo lieky. Vždy, keď počuli hukot stíhačiek, išli do koridoru a počítali strely. Jedlo varili na otvorenom ohni a vychutnávali si vriacu vodu z malých kávových šálok. Podarilo sa im ujsť z pekla.

O domov prišli už dvakrát: prvýkrát v Donecku, teraz v Mariupoli. Serhij Vaganov a jeho manželka Iryna Gorbasevová sú známymi doneckými fotoreportérmi, ktorým sa podarilo uniknúť pred bombardovaním v Mariupoli. Serhij pätnásť rokov pracoval ako ortopéd-traumatológ v Avdijivke.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr si uvedomil, že v súboji medzi medicínou a fotografiou zvíťazila tá druhá. Dlhé roky pracoval pre donecké noviny, spolupracoval napríklad s AFP.

Vojnový veterán z Donbasu: Mám správy, že Rusi zajatcov strieľajú

Vadym Sviridenko pri bránke domu, kde spolu s rodinou našli dočasné útočisko pred vojnou na Ukrajine. Vadym Sviridenko pri bránke domu, kde spolu s rodinou našli dočasné útočisko pred vojnou na Ukrajine. (zdroj: Korzár/Katarína Gecziová)

Na konci jednej z ulíc v Nižnom Žipove v okrese Trebišov stál donedávna prázdny dom. Od polovice marca má po rokoch nových obyvateľov. Nasťahovala sa doň ukrajinská rodina, ktorá opustila obliehaný Kyjev.

Ženy, deti a jeden muž, vojnový veterán, ktorý unikol smrti pri bojoch o Debaľcevo. Kľúčové mesto na východe Ukrajiny s dôležitým železničným uzlom bolo v roku 2015 dobyté po masívnej ofenzíve proruských separatistov.

Vadym Sviridenko vtedy padol do zajatia, nezabili ho však, ale nechali napospas medzi mŕtvymi vojakmi. Pri pokuse dostať sa do demilitarizovanej zóny vkročil na mínu, bol ťažko zranený. V silných mrazoch ostal ležať v bezvedomí, kde ho našli ukrajinskí vojaci. Keď sa prebudil v nemocnici, dozvedel sa, že mu museli amputovať nohy i ruky.

SkryťVypnúť reklamu

Sviridenko však ukázal silnú vôľu žiť. Dnes je splnomocnenec, radca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského pre rehabilitáciu zranených veteránov ozbrojených síl a zborov Ukrajiny. Na Slovensko prišiel s dvomi dcérami, manželkou a jej príbuznými. Sú vďační za to, ako ich miestni prijali. Každý deň čakajú na správy, kedy sa budú môcť vrátiť domov.

Čakali sme to, vraví vojnový veterán o ruskej invázii. Vie, že túto vojnu treba zastaviť, potrestať Putina a potom bude potrebné postaviť na nohy jeho rodnú krajinu.

Utiekla z Buče. S rodinou v Rusku sme prerušili kontakt. Nedalo sa s nimi hovoriť, vraví

Lilia Šydlovska posledné dva roky prežila v ukrajinskom meste Buča. Na Slovensko sa jej podarilo utiecť ešte v prvý týždeň vojny. Lilia Šydlovska posledné dva roky prežila v ukrajinskom meste Buča. Na Slovensko sa jej podarilo utiecť ešte v prvý týždeň vojny. (zdroj: MAROŠ BUCHEL)

Ukrajinské mesto Buča, v ktorom ruskí vojaci náhodne vraždili miestnych civilných obyvateľov mnohí nazývajú aj novodobá Srebrenica. Posledné dva roky v ňom žila aj Lilia Šydlovska, ktorú vojna vyhnala do Bánoviec nad Bebravou.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné hrôzy, aké zažili obyvatelia mesta Buča, podľa nej ruské vojská vykonali napríklad aj v menšej obci Sedniv, kde podľa svedectiev jej známych došlo aj k zabíjaniu dobytka a ničeniu poľnohospodárskych zásob.

V rozhovore prezradila, ako vyzerala jej cesta z tohto neslávneho mesta, čo cítila, keď videla ulice jej domova posiate mŕtvymi civilistami, ale aj to, ako následky pôsobenia okupantov v Buči vníma jej otec, ktorý bojoval v Afganistane.

Niektoré témy nemôžem s ukrajinskými priateľmi otvárať. Neskôr sa im nevyhneme

Ivan Ostrochovský v Kyjeve. Ivan Ostrochovský v Kyjeve. (zdroj: Pavol Pekarčík)

Čakali by ste, že bude v Bratislave a pôjde na vyhlasovanie filmových cien, pretože v súťaži mal Služobníkov a aj Cenzorku, pod ktorú je podpísaný ako spoluscenárista a producent. No zastihli sme ho v Kyjeve.

Keď sme sa ho spýtali, ako často musí telefonovať najbližším, aby doma vedeli, že je v poriadku, odpovedal: Moja mama nevie, že som tu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa to dozvie, pravdepodobne nebude prekvapená. Režisér Ivan Ostrochovský dva roky študoval na vojenskej škole v Martine, bol aj v Iraku a v roku 2014 v Donecku. Citlivo vníma psychológiu vojakov.

Hoci je dnes len pár kilometrov od Buče, kde Rusi prejavili totálnu neúctu k ľudskému životu, mal v sebe neotrasiteľný pokoj. Vraví, že sú témy, ktoré teraz pred ukrajinskými priateľmi nemôže otvárať a vo filme, ktorý na Ukrajine chystá, ukáže iné veci, ako by sme čakali len preto, že ich teraz bežne vídame v prvom pláne.

Svedkov do SIS doviedol Pčolinský a majú dôvod mu byť zaviazaní

Advokát Peter Kubina. Advokát Peter Kubina. (zdroj: SME/Marko Erd)

Podriadení Vladimíra Pčolinského v SIS, stretnutie v Prahe či neexistujúce stíhanie. Advokát Peter Kubina pre SME opisuje, aké dôkazy využíva krajská prokuratúra v Bratislave proti Borisovi Beňovi a Ľudovítovi Makóovi. Kubina v tejto veci zastupuje Beňu.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó a bývalý námestník SIS Boris Beňa sa priznali, že u Pčolinského vybavovali, aby SIS prestala odpočúvať podnikateľa Zoroslava Kollára.

Kým stihli ich výpovede preveriť, krajská prokuratúra v Bratislave ich obvinila, že si vymýšľajú. Dokonca im navrhla väzbu, ktorú zatiaľ neprávoplatne zamietol Okresný súd Bratislava III.

Kubina zastupuje aj vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu, ktorého na základe odpočutých porád obvinili zo zneužívania právomocí. Hovorí, že ani po takmer roku sa nedostali k nahrávkam, hoci z nich bežne citujú členovia Smeru na tlačových besedách.

Keby sme uplácali, mali by sme povolenia skôr

Napriek tomu, že Penta Real Estate patrí v posledných rokoch do trojky najväčších kancelárskych aj rezidenčných developerov, oproti konkurencii nebola na trhu až taká aktívna. Týkalo sa to hlavne nových akvizícií.

SkryťVypnúť reklamu

Developerská skupina však ohlasuje zmenu, ktorej cieľom je posilniť pozície. Prvým krokom je nákup rozsiahlych pozemkov v lokalite, ktorá je známa ako Lido. Aj o tejto zmene pre INDEX porozprával výkonný riaditeľ Penta Real Estate Juraj Nevolník.

Vyvinula nový liek na rakovinu prostaty: Je to ako výhra v lotérii

Vedkyňa Martina Benešová. Vedkyňa Martina Benešová. (zdroj: Audioteka.cz)

Jedným z prvých pacientov, ktorému lekári podali liek PSMA-617, bol štyridsaťdvaročný muž s pokročilou rakovinou prostaty, ktorá už metastázovala do kostí i zvyšku tela.

Otec dvoch dcér okamžite súhlasil s podaním experimentálneho lieku. Už po niekoľkých dňoch po užití PSMA-617 hovoril o pocite úľavy. Onedlho začali ustupovať aj metastázy.

"Verím, že vedec musí byť v správnom čase na správnom mieste a so správnou témou. A ja som bola," hovorí pre SME česká vedkyňa Martina Benešová, ktorá sa podieľala na vývoji lieku.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles označili v odbornom článku PSMA-617 za jeden z najúspešnejších príbehov v nukleárnej medicíne. Na konci marca 2022 ho schválila americká Správa potravín a liečiv.

Učiteľka z Teach for Slovakia učila deti finančnú gramotnosť pri príprave obeda

Petra Kozáková. Petra Kozáková. (zdroj: Teach for Slovakia)

„Keďže som vyštudovala klinickú biochémiu, myslela som si, že biológia, ktorá sa vyučuje na základnej škole, ma nemá čím prekvapiť. Bol to omyl. Je iné ovládať nejakú látku odborne, poznať odbornú terminológiu a vedieť ju vysvetliť deťom tak, aby si to mohli napríklad zahrať ako scénku, v ktorej sa v krvi kyslík vymieňa s oxidom uhličitým,“ hovorí pre SME Petra Kozáková, ktorá v rámci programu Teach for Slovakia pracovala dva roky ako učiteľka na Základnej škole v Lozorne.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem chémie, biológie a matematiky vyučovala aj krúžok s názvom Moja učiteľka varí lepšie ako tvoja, ktorý nebol iba o jedle. Deti vďaka nemu spoznali základy finančnej gramotnosti aj kritického myslenia.

Vždy ste rukojemníkom ľudí, ktorí o vás rozhodujú

Moderátorka Iveta Malachovská. Moderátorka Iveta Malachovská. (zdroj: Jana Keketi, make up Veronika Wargová)

Tak veľmi chcela, aby niekto nakrútil dokument o slovenskej legende operného spevu tenoristovi Petrovi Dvorskom, až ho napokon sama režírovala aj produkovala.

Moderátorka a teraz už i režisérka Iveta Malachovská hovorí, že si ani neuvedomila, čo to pre neho bude znamenať a ako to ovplyvní jeho život.

Odvahu má v povahe, ako moderátorka je zvyknutá celý život byť na voľnej nohe a byť rukojemníkom tých, čo rozhodujú. Vždy má plán B. Aj dovolenky aj sny si plánuje roky dopredu.

Rozhovory ZKH

Podcasty SME

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Gestačný diabetes mellitus
 2. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 4. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 5. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 6. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 7. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 8. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im
 1. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 7 208
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 157
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 5 780
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 450
 5. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 407
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 198
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 1 173
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 987
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič po schválení viacerých jeho opatrení na vláde.

Odborníci kritizujú schvaľovanie aj obsah protiinflačného balíka.


20 h
Igor Matovič.

Cielene reže spoločnosť na časti a stavia ich proti sebe.


18. máj
Ilustračné foto

Rusku hrozí najprudší ekonomický pokles od rozpadu ZSSR.


20 h
Dušan Kováčik na Najvyššom súde.

Vo štvrtok Dušan Kováčik prvýkrát vypovedal pred sudcom.


a 2 ďalší 5 h

Neprehliadnite tiež

Trojica Púčik, Tunega a Tesár dostala ocenenie 8. mája, v Deň víťazstva nad fašizmom.

Tunega, Púčika a Tesára popravili komunisti.


18. máj
Výber rozhovorov (newsletter SME).

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.


17. máj
Na mieste hrobky na povrchu presakovala voda, bagrista sa zľakol, že lyžicou zasiahol bunker s muníciou.

Hrobka germánskeho veľmoža je unikát v slovenskej archeológii.


11. máj
Takto to vyzeralo na každoročnom Ruskom pochode 4. novembra. Časy sa zmenili.

Keď Rusko hovorí o denacifikácii Ukrajiny, je to ako keď zlodej kričí, chyťte zlodeja


10. máj
SkryťZatvoriť reklamu