SME

Výber rozhovorov: O Orbánovom víťazstve, nevraživosti voči Ukrajincom či striedavej starostlivosti

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaviesť Orbánov víťazný systém na Slovensku? Stačilo by jedno hlasovanie

Politológ Pavol Baboš.Politológ Pavol Baboš. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Smer Roberta Fica aj Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v minulosti dosiahli takmer identické volebné víťazstvo. Smer v roku 2012 volilo 44,5 percenta voličov, Fidesz voľby v roku 2014 vyhral so 45 percentami hlasov.

Smer bol však aj tak nútený pri zmenách ústavy a prijímaní ústavných zákonov hľadať podporu v opozícii, zatiaľ čo Orbán s ústavnou väčšinou v parlamente ovládol Maďarsko. Ako je to možné? Orbán za dvanásť rokov nepretržitého vládnutia pretvoril volebný systém na svoj obraz.

SkryťVypnúť reklamu

Kým pomerný volebný systém na Slovensku aj víťazovi volieb prisudzuje približne toľko mandátov v parlamente, aký je volebný zisk, v Maďarsku zmiešaný väčšinový systém výrazne zvýhodňuje najsilnejšiu stranu.

Aj preto sa v roku 2014 podarilo Fideszu obhájiť ústavnú väčšinu, hoci stranu volilo o 600-tisíc ľudí menej než štyri roky predtým.

Po víkendových parlamentných voľbách Fidesz po štvrtýkrát v rade obsadí dve tretiny všetkých poslaneckých kresiel, hoci stranu volila polovica voličov.

Ak by sa Orbánovým úspechom chceli po najbližších parlamentných voľbách inšpirovať čoraz populárnejší extrémisti z Republiky, Smer alebo Hlas, na zavedenie rovnakého systému na Slovensku by im stačila jedna novela s podporou najnižšej možnej jednoduchej väčšiny.

SkryťVypnúť reklamu

Politológ Pavol Baboš z Univerzity Komenského opisuje, ako napríklad len jednoduché zvýšenie hranice na vstup do parlamentu môže na Slovensku vytvoriť vládu jednej strany.

V rozhovore pre SME tiež vysvetľuje, ako si doterajšie najpopulárnejšie strany OĽaNO, Smer či v minulosti HZDS v skutočnosti pomohli, keď podobný systém doteraz nezaviedli.

Z liberála Orbána je posledný Putinov priateľ

Nemohli publikovať správy, ktoré by spochybňovali ruskú a čínsku vakcínu proti covidu. Mali zákaz monitorovať články zahraničných médií, ktoré boli kritické k maďarskej vláde. A hoci bolo po sčítaní hlasov v amerických voľbách jasné, že Donald Trump prehral, nesmeli Joea Bidena nazývať novozvoleným prezidentom, ale naďalej iba demokratickým kandidátom.

Ide iba o zopár príkladov cenzúry, ktorej sa v Maďarsku musia podrobiť médiá v područí vlády Viktora Orbána. S týmito zisteniami prišli investigatívci nezávislého portálu Direkt36.

SkryťVypnúť reklamu

Nezávislé médiá, ktoré sú k vláde kritické, majú v Maďarsku výrazne obmedzené možnosti. Hnutie Nyomtassteis (Vytlač si sám) sa inšpirovalo samizdatmi, ktoré vychádzali v čase komunistickej totality. Vydáva rovnomenné letákové noviny, v ktorých už päť rokov pomáha šíriť zistenia nezávislých médií naprieč maďarským vidiekom.

„Nedávno jedného nášho dobrovoľníka zbili, od zarytých voličov Fideszu dostávame nevraživé reakcie. Sú však aj ľudia, ktorí čakajú na každé vydanie našich novín,“ hovorí pre SME spoluzakladateľ Nyomtassteis Kornél Klopfstein-László.

Orbán šikovne zvrtol kampaň, voliči mu skočili na vojnových štváčov

Buď chcete lacnú ropu, alebo vojnu. Aj tak prezentoval Viktor Orbán maďarské voľby v čase vojny na Ukrajine. „Reputácia Maďarska postojom k Ukrajine utrpela,“ vraví expertka na zahraničné vzťahy a bývalá poslankyňa za Orbánov Fidesz Zsuzsanna Szelényiová.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia dnes dávajú extrémne najavo, že kto s nimi nesúhlasí, má ísť preč

Ondrej Kubík.Ondrej Kubík. (zdroj: Andrej Lojan)

Internetom sa už šíria rôzne nepravdivé správy o Ukrajincoch, napríklad, že nechali neporiadok vo vlakoch, zneužívajú pomoc a jedlo či oblečenie zadarmo, dostanú štedré dávky a lepšiu starostlivosť ako Slováci.

Cieľom ich autorov je podnecovať spoločnosť k nepriateľským postojom. Tvrdí to Ondrej Kubík, kriminálny psychológ a odborník v oblasti psychológie propagandy a manipulácie.

"To, že sú tu Ukrajinci, ktorým náš štát dáva určitý objem dávok, sa niektorí z extrémistického spektra budú snažiť zneužívať v zmysle – im dávate a našim ľuďom nie. Snažia sa to využiť vo svoj prospech. Hoci až neskôr naozaj uvidíme, ako budú Ukrajinci schopní koexistovať v našej spoločnosti, už teraz si medzi sebou ľudia šíria tieto strachy," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Systém S-300 zo Slovenska by Ukrajine pomohol

Nestojíme len za Ukrajinou, zastávame sa aj demokracie a takého sveta, v akom chceme žiť, vraví Karen Donfriedová, námestníčka ministra zahraničných vecí Spojených štátov pre európske a euroázijské záležitosti vo vláde prezidenta Bidena. „Je to zásadný moment aj pre Slovensko,“ dodáva.

O čo prosia Ukrajinci Slovensko? Tisíc pohrebných vriec

Od začiatku vojnového konfliktu vozí pobočka Úsmevu ako dar pre východné Slovensko na Zakarpatskú Ukrajinu humanitárnu pomoc. Každý týždeň sa zapája do konvoja kamiónov a dodáva Ukrajincom veci potrebné pre ich život, ktorý sa zmenil od ruskej invázie. Z ukrajinskej strany prichádzajú rôzne prosby, čo by potrebovali.

Začiatkom týždňa prišla manažérovi pobočky Úsmevu ako dar pre východné Slovensko Radovi Drábovi správa s nezvyčajnou prosbou, ktorá ilustruje zúfalú situáciu našich východných susedov.

SkryťVypnúť reklamu

Matky berú striedavú starostlivosť ako zlyhanie

Sudkyňa Eva Farkašová z Okresného súdu v Prešove sa venuje rodinnému právu už niekoľko rokov. Aj na jej súde funguje nová metodika tzv. multidisciplinárneho prístupu v poručenskej agende, ktorá výrazne skracuje lehotu konania sporu rodinných vecí s maloletými deťmi.

Rada hovorí, že striedavá starostlivosť je skvelá pre dieťa, ktoré to unesie a pre rodičov, ktorí to zvládnu.

"Ak je to možné, vždy pristúpime k striedavke. Nevyhovieme vtedy, ak sa v rámci konania a multidisciplinárnej praxe ukáže, že to nie je vhodné pre dieťa," hovorí pre SME.

So striedavkou takmer vždy nesúhlasia matky. A často deti manipulujú

Barbora Kamrlová.Barbora Kamrlová. (zdroj: OZ Striedavá starostlivosť o deti, slovensko-česká spoločnosť)

Ľudia, ktorí bojujú proti striedavej starostlivosti porovnávajú tieto deti s tými z nerozvedených rodín, preto je veľmi jednoduché vytvoriť kontrasty, myslí si aktivistka Barbora Kamrlová, ktorá bola donedávna aktívnou predsedníčkou občianskeho združenia Striedavá starostlivosť o deti, slovensko-česká spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

"Principiálna forma starostlivosti o dieťa sa musí zmeniť. Angažovaná, cituplná a láskyplná starostlivosť je tým najdôležitejším, k čomu by sme mali z hľadiska budúcnosti smerovať," hovorí pre SME.

Stačí, aby sa do parlamentu dostalo pár ľudí a vraciame sa o stovky rokov

Marián Amsler.Marián Amsler. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

„Reflektujeme aktuálnu situáciu a žiadne podoby nie sú náhodné,“ hovorí režisér Marián Amsler o svojej najnovšej inscenácii Salemské bosorky v Slovenskom národnom divadle.

Nebojí sa otvorenej politickej kritiky, no počas svojej práce musí komunikovať aj s kolegami a kolegyňami, ktorí majú iný názor.

Smrť môže byť znesiteľná, dokonca dobrá

Jana Gorst.Jana Gorst. (zdroj: Alexandra Šimegová)

Niekoľko rokov žila v Anglicku, kde pracovala ako zdravotná sestra v nemocnici, neskôr ju kroky zaviedli do hospicu a dnes pôsobí ako dula pre umierajúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Jana Gorst sa so skúsenosťami vrátila na Slovensko a sprevádza ľudí počas ich posledných týždňov života. Venuje sa aj ich príbuzným. Hovorí totiž, že smrť človeka sa nikdy netýka len jeho samotného.

Smrť môže byť znesiteľná, dokonca dobrá. Rozlúčka s umierajúcim by sa však nemala oklieštiť iba na deň pohrebu.

„Nie je to tak dávno, čo rozlúčka so zosnulým trvala aj tri dni. Vystavila sa rakva a všetci sa mohli prísť rozlúčiť. Bol čas na rozlúčku s telom a zároveň aj čas na trúchlenie za mŕtvym. Pri dobrom odchode a dobre urobenej rozlúčke je menej náročné vyrovnať sa so stratou a pozostalí majú väčšiu šancu na zdravší návrat do života,“ hovorí dula.


Rozhovory ZKH

  • Poslanec OĽaNO Juraj Krúpa: Mikulca som podporil naposledy, mám s ním problém už dlhšie
  • Advokát Andrej Leontiev: Rusi vyvážajú peniaze do Londýna, lebo neveria Rusku
  • Bývalá Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová: Najťažšie bolo nepripustiť si frustráciu, že naše zistenia štát nerieši

Podcasty SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 245
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 756
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 864
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 636
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 567
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Oscar Bobb (vľavo) a Lukáš Haraslín počas prípravného stretnutia Nórsko - Slovensko.

Slovenskí futbalisti odohral prvé zápasy v príprave na EURO 2024.


Juraj Slafkovský.

Slafkovský by bol už ako 20-ročný najväčšou hviezdou reprezentácie.


Petra Vlhová dostala ďalšieho soba za triumf v slalome vo fínskom Levi.

Dokážete odpovedať správne na všetkých 10 otázok?


SkryťZatvoriť reklamu