SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Výber rozhovorov: O rozpletaní špionáže, Hegerovej odvahe či obchodovaní s utečencami

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Protestoval proti vojne a skončil vo väzení. Rus hovorí otvorene o Putinovi a jeho vojne

Dmitrij Androsov (v strede) na proteste proti vojne na Ukrajine v Moskve. Dmitrij Androsov (v strede) na proteste proti vojne na Ukrajine v Moskve. (zdroj: Archív D.A.)

Keď na sociálnych sieťach vyzval Rusov, aby išli proti vojne protestovať, na druhý deň ho zatkli a odsúdili na sedem dní väzenia. Teraz mu za akékoľvek náznaky protestu hrozia ešte prísnejšie tresty.

„Už dávno sme sa stali disidentmi, teraz je to ešte extrémnejšie,“ hovorí v rozhovore pre SME Moskovčan Dmitrij Androsov, aktivista a člen predsedníctva prodemokratickej strany Parnas, ktorú založil opozičný líder Boris Nemcov, ktorého neskôr zavraždili. Ľudia v Rusku sú podľa Androsova závislí od štátu, a preto sa proti nemu nebúria.

SkryťVypnúť reklamu

Sieť sa rozpletá, ľudí namočených v špionáži je viac

Štátny tajomník ministerstva obrany Marian Majer. Štátny tajomník ministerstva obrany Marian Majer. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Až vojna na Ukrajine zrejme mnohým otvorí oči a uvedomia si, že obranu Slovenska sme 30 rokov zanedbávali, hovorí štátny tajomník ministerstva obrany Marian Majer v rozhovore pre SME.

Heger bude mať ešte príležitosť ukázať odvahu

Bývalý generálny konzul v Petrohrade Vladimír Votápek. Bývalý generálny konzul v Petrohrade Vladimír Votápek. (zdroj: Pirati.cz)

Cesta troch premiérov zo strednej a východnej Európy do Kyjeva bola skvelým rozhodnutím a týchto ciest by malo pribúdať, hovorí bývalý český generálny konzul v Petrohrade Vladimír Votápek. Neúčasť slovenského premiéra Eduarda Hegera napriek tomu neodsudzuje.

Červený kríž na sanitke je už skôr terčom ako zárukou ochrany

Zakladateľka a operačná riaditeľka slovenskej humanitárnej organizácie MAGNA Denisa Augustínová. Zakladateľka a operačná riaditeľka slovenskej humanitárnej organizácie MAGNA Denisa Augustínová. (zdroj: Peter Spurný)

Zdravotnícka humanitárna organizácia Magna už od roku 2001 poskytuje pomoc obetiam epidémií, konfliktov a prírodných katastrof priamo v teréne. Lieky a zdravotnícky materiál distribuuje aj na Ukrajine, jej tímy v oblasti Luhanska a Donecka poskytujú zdravotnícku pomoc už piaty rok.

SkryťVypnúť reklamu

"Sanitka a červený kríž sú už, žiaľ, skôr terčom, ako zárukou ochrany. Pokračuje to, lebo útočníkom sa aj tak nič nestane. Prídu, vypália, ukradnú, zabijú," hovorí v rozhovore pre SME spoluzakladateľka a operačná riaditeľka Denisa Augustínová.

Dodáva, že humanitárna pomoc vo vojnovom konflikte je veľmi ťažká, a chápe, že mnoho ľudí chce pomôcť. Niekedy však dobre mienená pomoc, ale zle zmanažovaná, môže narobiť viac škody ako osohu.

Prípady obchodovania s utečencami sa môžu ukázať po pol roku

Riaditeľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Kamil Pinček. Riaditeľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Kamil Pinček. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Polícia od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu preverovala 15 podnetov súvisiacich s obchodovaním s ľuďmi. S autami prichádzajú ľudia za Ukrajincami aj na ubytovne a volajú ich na prácu do zahraničia, hovorí riaditeľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Kamil Pinček. Jednotka pôsobí na hraniciach skryte, v civile.

SkryťVypnúť reklamu

Na tejto strane hraníc znejú sirény inak

Divadelníčka a aktivistka Viera Dubačová. Divadelníčka a aktivistka Viera Dubačová. (zdroj: TASR)

Je tu babička, ktorá celý život prežila vo svojom dome, a teraz jej ho so zemou zrovnali ruské vojská. Je tu matka, ktorá svojho malého syna poslala do bezpečia na Slovensko a ona zostala na Ukrajine s druhým dospelým synom - keby ho vzali do bojov, možno ho už nikdy neuvidí.

Divadelníčka a aktivistka Viera Dubačová rozpráva aj ďalšie príbehy. Pomáha totiž v pohraničnej oblasti v Zakarpatskej Ukrajine v okrese Rachiv. Tam smeruje množstvo ľudí, ktorí sa síce potrebujú dostať z ostreľovaných oblastí, no svoju vlasť opustiť nechcú.

"Pomoc pochopiteľne smeruje aj ďalej na front a do vojnových oblastí. Samozrejmosťou je aj pomoc na hraniciach, no toto je sivá zóna, ktorá je v konfliktoch často prehliadaná," vraví.

SkryťVypnúť reklamu

Zažila aj svoj prvý letecký poplach. "Keď som so sirotami z Kyjeva prečkávala poplach, plakala som, no tu človek nemôže padnúť dole," hovorí.

"Strach samozrejme pociťujem. Paradoxne to však nie je taký paralyzujúci strach a pocit bezmocnosti, aký som možno pociťovala na Slovensku. Keď ste tu, cítite obrovské odhodlanie ľudí. Oni naozaj veria, že vyhrajú," dodáva.

Pomaľoval pamätník: Ukrajinci si tu pomyslia, že utekali zlým smerom

Peter Toldi si myslí, že mesto sa musí vysporiadať s bývalým režimom. Peter Toldi si myslí, že mesto sa musí vysporiadať s bývalým režimom. (zdroj: Jana Ogurčáková)

Dva dni po ruskom vpáde na Ukrajinu zobral spreje a pomaľoval Pamätník Sovietskej armády v centre Košíc. Betónové podstavce, ktorých súčasťou sú kosáky a kladivá, postriekal na žlto-modro. Ide pritom o národnú pamiatku zapísanú v Ústrednom zozname pamiatkového fondu.

Polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin poškodzovania cudzej veci. Obvinený zatiaľ nebol. Vlastníkom pomníka je mesto, jeho zamestnanci pri čistení odpracovali 43 človekohodín, škodu vyčíslili na 653 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Toldi sa neskôr k pamätníku vrátil a kosáky a kladivá prelepil. V rozhovore vysvetľuje svoje pohnútky, ako jeho rodinu zasiahol bývalý režim, hovorí tiež o petícii, ktorú pripravuje na odstránenie pomníka.

Väčšina samovražedných pokusov je pod vplyvom alkoholu. A muži pijú viac

Psychiatrička Vanda Valkučáková Psychiatrička Vanda Valkučáková (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Človek môže pôsobiť, že nemá nijaké psychické ťažkosti a do ambulancie prichádza s telesnými bolesťami. Môže sa pritom za nimi skrývať depresia a lekári ju nie vždy odhalia. Najmä u mužov, u ktorých je rozprávanie o psychickom stave stále často tabu.

„Určite všeobecne v medicíne sexizmus vidíme. Viem si predstaviť, že keď príde do ambulancie muž, ktorý sa sťažuje na bolesť, môže si niekto povedať, že ak by reálne neprežíval intenzívnu bolesť, neprišiel by, lebo chlapa ,hocijaká boliestka nepoloží‘. Je však nesmierne dôležité o tom hovoriť, lebo takéto skryté presvedčenia a rodové predsudky tu existovať môžu a majú potenciál limitovať adekvátnu zdravotnú starostlivosť,“ hovorí psychiatrička Vanda Valkučáková.

SkryťVypnúť reklamu

Pýcha, komplexy a strach. Mojím údelom je naučiť sa ich prekonať

Český režisér Jan Svěrák. Český režisér Jan Svěrák. (zdroj: PROFIMEDIA)

Mali sme sa rozprávať o jeho novom filme, ale po niekoľkých minútach český režisér Jan Svěrák nečakane povedal, že filmom sa už vyhýba.

Držiteľ Oscara a autor najväčších českých hitov pri práci veľa rokov trpel. Ničila ho túžba byť najlepší a plniť očakávania, výrazne to pocítilo aj jeho telo.

Jeho otec Zdeněk bol nešťastný z toho, že prestáva robiť to, v čom je dobrý. No on tak získal čas rozmýšľať nad tým, čo hľadá jeho duša. Začal robiť to, pre čo sa narodil.

Ak túto vojnu prežijeme, a on verí, že áno, v spoločnosti by mohli nastať zmeny, ktoré preformulujú pracovné povinnosti a umožnia nám len obyčajne žiť.

Držal som prestížnu sošku Igrica a zároveň som sa cítil ako úplná nula

Noël Czuczor ako doktor Mach v seriáli Nemocnica. Noël Czuczor ako doktor Mach v seriáli Nemocnica. (zdroj: TV JOJ )

Nominácia na slovenskú filmovú cenu Slnko v sieti za postavu Alfreda Wetzlera vo filme Správa Noëla Czuczora potešila, no uvedomuje si, že za neho musí hovoriť práca, nie ceny.

SkryťVypnúť reklamu

Spomína si na absurdný moment, keď pred pár rokmi držal v ruke iné prestížne ocenenie a súčasne sa cítil ako úplná nula. Film videlo v kinách len pár tisíc divákov. Ponuky sa nehrnuli. Netušil, čo bude robiť ďalej a už vôbec nie, že sa veci môžu otočiť.

Dnes je obsadzovaným hercom a teší ho, že nie je nijako zaškatuľkovaný. Môže tak hrať väzňa na úteku z koncentráku, strapatého pastiera, zaťa slovenského premiéra, dílera drog aj citlivého gynekológa v seriáli Nemocnica, ktorý sa zacyklil v minulosti.

Rozhovory ZKH

 • Generál vo výslužbe Pavel Macko: Konflikt bude dlhodobý a kľúč na riešenie má v rukách Putin
 • Šéfredaktor českého portálu Voxpot Vojtěch Boháč: Rusi strieľajú na novinárov a civilistov ako Islamský štát
 • Šéf Migračného úradu Ján Orlovský: Opoziční politici zneužívajú vojnu na strašenie utečencami

Podcasty SME

 • Index: Ako je na tom ruská ekonomika po troch týždňoch sankcií? Situáciu hodnotí Martin Lindák, autor videí Ekonómia ľudskou rečou.
 • Svet medzi riadkami: Solidarita sa vytratí, keď ukrajinské dieťa "vyfúkne" domácemu miesto v škôlke, hovorí zakladateľ iniciatívy Svet medzi riadkami Peter Ivanič.
 • Ľudskosť: Triatlonista Richard Varga o tom, čo nás môže naučiť sklamanie.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na krásnom, modrom Jadrane
 2. 6 praktických tipov - ako na sušenie potravín v sušičke
 3. Hluk v školských triedach sa dá riešiť izoláciou
 4. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 2. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 4. Na krásnom, modrom Jadrane
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 7. Nebezpečenstvo používania prekladačov
 8. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 7 533
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 263
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 3 694
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 398
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 809
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 708
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 1 341
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 266
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu