SME
Piatok, 20. máj, 2022 | Meniny má Bernard

Výber rozhovorov: O šialenstve v spoločnosti, vyšetrovaní káuz či problémoch po pandémii

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Vyšetrovanie Búrky a Víchrice finišuje. Aj pri Jankovskej

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. (zdroj: SME/Marko Erd)

Pred týždňom uplynul rok od nástupu Daniela Lipšica do funkcie špeciálneho prokurátora. Toto obdobie poznačilo najmä vyšetrovanie veľkých korupčných káuz, ktoré dozoruje špeciálna prokuratúra, ale aj napäté vzťahy s Generálnou prokuratúrou a jej šéfom Marošom Žilinkom.

"Nezriaďovali sa žiadne antitímy, nekonala inšpekcia ani Slovenská informačná služba. Avšak zrazu, keď sme od hrubokrkej mafie prešli k stíhaniu bielych golierov, tak sa k tomuto naratívu pridáva aj časť spoločenských elít," tvrdí v rozhovore pre SME.

SkryťVypnúť reklamu

Či táto spoločnosť zošalela? Čiastočne áno

Psychiater Martin Kalaš z Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku. Psychiater Martin Kalaš z Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

S príchodom pandémie koronavírusu zasiahla spoločnosť aj infodémia. Konšpiračným teóriám o svetovláde, ktoré boli dovtedy parketou dezinformačných portálov, teraz verí veľká časť spoločnosti.

Bludné predstavy obvykle možno pripísať pacientom s psychiatrickou diagnózou. Aký je však duševný stav spoločnosti, ktorá verí hoci aj čipovaniu prostredníctvom vakcíny? Je možné vzniesť nejakú diagnózu?

Psychiater Martin Kalaš z Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku tvrdí, že aj duševne zdraví ľudia ľahšie prejdú do stavu, keď vyzerajú ako šialení, než by si mali pripustiť, že sa mýlili.

Najhoršie má Európa za sebou, zaplatíme za to veľkú cenu

Profesor Jaroslav Flegr. Profesor Jaroslav Flegr. (zdroj: Archív J.F.)

Meno Micík nie je v mačacom svete ničím výnimočné, jednému sa však podarilo dostať nielen do statusov známeho evolučného biológa, ale aj na obálku knihy.

SkryťVypnúť reklamu

Jaroslav Flegr prednáša evolučnú biológiu a metodológiu vedy na Karlovej univerzite a už dva roky píše na blogu aj na svojom facebookovom profile listy. Svojmu kocúrovi v nich vysvetľuje, ako fungujú vírusy, čo nás čaká počas pandémie alebo ako by sa ľudia mali správať, aby čo najmenej ohrozovali seba a svoje okolie.

Populárne statusy s dodatočným autorským komentárom vydal knižne, pod názvom: Milý Micíku aneb Covid v Kocourkově.

V rozhovore pre SME hovorí o možnostiach, ako mohol vzniknúť omikron, čo považuje za jednu z najväčších tragédií pandémie, ale aj o tom, aké problémy nás čakajú po jej skončení.

Je zrejmé, že inflácia bude horšia, ako sme čakali

Hlavný ekonóm NBS Michal Horváth. Hlavný ekonóm NBS Michal Horváth. (zdroj: SME/Marko Erd)

V uplynulých dňoch sa do guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra oprel predseda hospodárskeho výboru parlamentu Peter Kremský. Podľa neho by mal ľuďom povedať pravdu o inflácii a nechlácholiť ich "sladkými rečami".

SkryťVypnúť reklamu

Kremský vo svojom vyhlásení narážal na to, že predikcie vývoja inflácie NBS sú nepresné. Ešte koncom januára Kažimír tvrdil, že bude na úrovni sedem percent, v skutočnosti dosiahla 8,5 percenta.

NBS a Kažimíra kritizuje aj minister hospodárstva Richard Sulík, podľa ktorého za súčasné zdražovanie môže aj guvernér, ktorý na zasadnutiach Európskej centrálnej banky nedostatočne obhajuje záujmy Slovenska.

ECB podľa Sulíka pustila do obehu tisícky miliárd eur, ktoré neboli ničím kryté, lebo vykupovali dlhopisy: "S tým programom aj prestali, no pred dvoma rokmi zase začali, a to znehodnocuje menu a zvyšuje infláciu."

Hlavný ekonóm NBS Michal Horváth v rozhovore pre INDEX tvrdí, že Európska centrálna banka za rast inflácie nemôže. Pripomína, že uvoľnenú menovú politiku aplikuje od roku 2015, no až donedávna mali eurozóna a Slovensko problém skôr s nízkou infláciou, respektíve defláciou.

SkryťVypnúť reklamu

Chcel som byť hrdina. Pokoru som našiel, keď pacient zomrel mojou chybou

Český chirurg Jan Trachta. Český chirurg Jan Trachta. (zdroj: Lekári bez hraníc)

Počas misie s Červeným krížom v Stredoafrickej republike naňho mieril bojovník samopalom. Vyhrážal sa mu, že ak jeho brata ležiaceho na lôžku s priestrelom stehna nezachráni, tak ho zastrelí. V Sýrii sa len zhodou náhod vyhol únosu Islamským štátom.

Jan Trachta patrí medzi najlepších detských chirurgov v Českej republike. Sám sa však vyhýba superlatívom a svoje ego si prísne stráži. Doteraz absolvoval jedenásť misií s organizáciou Lekári bez hraníc v krajinách sužovaných vojnou, prírodnými alebo humanitárnymi katastrofami. Naučili ho pokore.

V Kongu, v Južnom Sudáne či po zemetrasení na Haiti videl mnoho smrti. Robiť však európsku medicínu v podmienkach krajín tretieho sveta je podľa neho cesta do nešťastia.

SkryťVypnúť reklamu

Pred dvoma mesiacmi sa vrátil z misie v Libérii. Z vyše päť milióna obyvateľov krajiny má takmer polovica menej ako osemnásť rokov. Do minulého roka tam však nebola ani jedna detská nemocnica. On ju pomáhal založiť.

Rozbíjať dobrý vzťah pre motýliky v bruchu nie je logické

Párová terapeutka Jolana Kusá. Párová terapeutka Jolana Kusá. (zdroj: SME/Marko Erd)

Neistôt, pochybností a obáv vo vzťahoch sa človek len tak sám od seba nezbaví. Prelietavosť? Strach zo záväzkov alebo z otázky, či je dotyčný, alebo dotyčná po našom boku naozaj tou pravou osobou na celý život?

Aby vo vzťahoch boli možné záväzky, je najprv podľa dlhoročnej párovej terapeutky Jolany Kusej učiniť vedomé rozhodnutie - pre niekoho a pre dlhodobý vzťah.

"Ľudia v sebe často nevedia oddeliť detskú, dospelú a rodičovskú časť. Partnerské vzťahy fungujú na detskej – hravej, krásnej, spontánnej. Pri takýchto témach však treba zapojiť tú dospelú, ktorá je racionálna a hodnotová. Stále si myslíme, že racionalitou podupeme tú peknú záhradku, no je umenie tam prísť a nepodupať ju. O tom je budovanie partnerských vzťahov," hovorí Kusá.

SkryťVypnúť reklamu

Partner rodiacej ženy by nemal do pôrodu zasahovať

Riaditeľ sanatória Koch, lekár Vladimír Cupaník. Riaditeľ sanatória Koch, lekár Vladimír Cupaník. (zdroj: TASR)

O rodiacich ženách sa vyjadrovali ponižujúco, hovorili o nich, akoby nevedeli správne rozhodovať samy o svojich telách či o priebehu pôrodu. A zabávali sa aj na vtipoch o menštruácii.

Tak vyznela ostatná epizóda populárneho podcastu Doktor má Filipa, ktorú tvoria lekár Jozef Fatrsík a zdravotný brat Filip Machala. Ich hosťom bol riaditeľ bratislavskej súkromnej pôrodnice Sanatórium Koch Vladimír Cupaník.

V podcaste okrem iného hovorí aj o tom, že ženy si do ich nemocnice nosia pôrodné plány, no nemocnica sa riadi svojím vlastným. V rozhovore pre SME reaguje aj na ďalšie vyjadrenia z podcastu.

Chodíte s deťmi na ihrisko a do zoo, prečo nie aj do galérie?

Silvie Šeborová roky pracovala ako lektorka a kurátorka v galériách. Silvie Šeborová roky pracovala ako lektorka a kurátorka v galériách. (zdroj: Archív S.Š. )

Česká kritička umenia Silvie Šeborová roky pôsobila ako lektorka a kurátorka v galériách. Dlho si všímala, že deti ich navštevujú zväčša len vtedy, ak je program prispôsobený priamo im, pretože rodičia skrátka neberú podobné inštitúcie ako primárnu destináciu, kde by sa mohli zabaviť.

SkryťVypnúť reklamu

"V zoologickej záhrade ich baví pozerať sa na zvieratá, no dívať sa na umenie berú v porovnaní s tým ako akúsi vznešenú činnosť. Nevedia, čo by tam robili," hovorí pre SME.

Preto napísala knihu Nedělní párty s Picassem - Jak nadchnout děti pro umění, v ktorej dospelým radí, ako už od útleho veku približovať deťom umenie.

Poskytuje v nej konkrétny návod, čím deti motivovať, ako sa s nimi o umení rozprávať a aké otázky im klásť. Tvrdí, že človek nemusí byť znalcom umenia na to, aby si ho užil.

Nakrúcania so Sorrentinom som sa tak bál, že som si musel tíšiť tep

Film Božia ruka. Sorrentinovo alter ego hrá Filippo Scotti. Film Božia ruka. Sorrentinovo alter ego hrá Filippo Scotti. (zdroj: NETFLIX)

Tak, ako sa to na festivaloch patrí, Filippo Scotti mal na sebe sako. Ale pod ním neskrýval futbalový dres Neapolu, ktorý si zladil s teniskami.

Je vysoký, má neposlušné čierne kučeravé vlasy a ešte stopy po tínedžerskej citlivosti. To ho predurčilo k tomu, aby si ho jeden z najväčších režisérov Paolo Sorrentino vybral do svojho nového filmu.

SkryťVypnúť reklamu

Rola to nie je hocijaká. Božia ruka je autobiografický film a Scotti v ňom hrá samotného Sorrentina v tom najcitlivejšom veku - vo veku dospievania, ktoré mu okrem bežných starostí poznačila aj nečakaná smrť rodičov.

Najprv sa toho bál. Na festivale v Benátkach však získal cenu Marcella Mastroianniho, ktorú dostávajú najväčšie herecké talenty. Takže teraz sa zase bojí toho, ako tento úspech môže zmeniť jeho život.

Hranie som cibril odmala. Teraz klamem za peniaze

Jevgenij Libezňuk ako Žeňa Chrabrenko v seriáli Hranica. Jevgenij Libezňuk ako Žeňa Chrabrenko v seriáli Hranica. (zdroj: TV Joj)

Na Slovensku už žije dlhšie ako na rodnej Ukrajine, napriek tomu ho pre jeho prízvuk často obsadzujú do rolí mafiánov z Východu. Vymyká sa z toho len postava slovenského baču v reklame, ktorého hrá už jedenásť rokov.

Hrá v seriáli, vo filmoch a v troch divadlách súčasne. Hovorí, že na podnikanie nemá talent, bojí sa len samého seba a na prehry sa pozerá ako na právo na omyl, z ktorého sa dá poučiť.

SkryťVypnúť reklamu

Herec Jevgenij Libezňuk na všetky otázky odpovedá so šibalským úškrnom. Napríklad aj na tú, čo by robil s nečakanou miliónovou výhrou: „Splatil by som svoje dlhy a ostatní by počkali.“

Nie sme žiadni holofojtoši, reaguje Slafkovského učiteľ na kritiku Lukáča

V 17-rokoch sa stal najlepším strelcom na olympiáde aj najproduktívnejším hráčom. Zároveň bol na hokejovom turnaji ZOH 2022 v Pekingu vyhlásený za najužitočnejšieho hráča.

"Ak bude Juraj naďalej pokorný a trpezlivý môže dosiahnuť veľké veci. Je fajn, že má zdravé sebavedomie. Vie, kedy má zažartovať, aj kedy sa má usmiať. Ani v škole s ním neboli nikdy žiadne problémy," vraví v rozhovore pre Sportnet bývalý učiteľ a tréner Juraja Slafkovského, ktorý pôsobí ako vedúci prípraviek v tíme HC Košice Tomáš Pollák.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovory ZKH

Podcasty SME

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 4. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 5. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 6. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im
 8. Aké typy cukrovky poznáme?
 1. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 7 232
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 135
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 5 882
 4. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 407
 5. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 284
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 208
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 1 185
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 987
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič po schválení viacerých jeho opatrení na vláde.

Odborníci kritizujú schvaľovanie aj obsah protiinflačného balíka.


19 h
Igor Matovič.

Cielene reže spoločnosť na časti a stavia ich proti sebe.


18. máj
Ilustračné foto

Rusku hrozí najprudší ekonomický pokles od rozpadu ZSSR.


19 h
Dušan Kováčik na Najvyššom súde.

Vo štvrtok Dušan Kováčik prvýkrát vypovedal pred sudcom.


a 2 ďalší 4 h

Neprehliadnite tiež

Trojica Púčik, Tunega a Tesár dostala ocenenie 8. mája, v Deň víťazstva nad fašizmom.

Tunega, Púčika a Tesára popravili komunisti.


18. máj
Výber rozhovorov (newsletter SME).

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.


17. máj
Na mieste hrobky na povrchu presakovala voda, bagrista sa zľakol, že lyžicou zasiahol bunker s muníciou.

Hrobka germánskeho veľmoža je unikát v slovenskej archeológii.


11. máj
Takto to vyzeralo na každoročnom Ruskom pochode 4. novembra. Časy sa zmenili.

Keď Rusko hovorí o denacifikácii Ukrajiny, je to ako keď zlodej kričí, chyťte zlodeja


10. máj
SkryťZatvoriť reklamu