SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Výber rozhovorov: O Žilinkovej ceste do Moskvy, novom stavebnom zákone či kultivácii umením

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Žilinkova cesta do Moskvy je neospravedlniteľná, v Bruseli si ju zatiaľ nevšimli

Michala Šimečku zvolili za podpredsedu Európskeho parlamentu. Michala Šimečku zvolili za podpredsedu Európskeho parlamentu. (zdroj: SME/Marko Erd)

Michal Šimečka sa ako prvý Slovák dostal do vedenia Európskeho parlamentu. Vo voľbe podpredsedov za neho hlasovalo 494 zo 705 europoslancov.

V Bruseli chce docieliť, aby na európske peniaze dosiahli iba krajiny, ktoré dodržiavajú zásady právneho štátu. Na Slovensku zasa brojí proti prísnym trestom za mäkké drogy.

Niektorí primátori sa správajú tak, že sa bez nich tráva nepohne

Vicepremiér Štefan Holý. Vicepremiér Štefan Holý. (zdroj: SME/Marko Erd)

Snaží sa o to, čo sa jeho predchodcom nepodarilo. Podpredseda vlády Štefan Holý chce zmeniť stavebný zákon, ktorý na našom území platí od roku 1976. Kým developeri sú ticho a vyzerá to tak, že sa na novú právnu úpravu tešia, s ostrou kritikou vystúpili predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

SkryťVypnúť reklamu

Sám Holý však všetku kritiku odmieta a poukazuje na to, že nový stavebný zákon vyrieši mnoho problémov.

„Zákon by mal zvýšiť dostupnosť bývania. Dnes je to veľký problém. Aj odborná verejnosť sa zhoduje na tom, že za vysokými cenami bytov a ich malou dostupnosťou sú práve zdĺhavé povoľovacie procesy,“ hovorí v rozhovore pre INDEX.

Developeri by nový stavebný zákon nenapísali inak

Starosta mestskej časti Bratislava - Ružinov Martin Chren. Starosta mestskej časti Bratislava - Ružinov Martin Chren. (zdroj: TASR)

Patrí medzi najhlasnejších kritikov nového stavebného zákona z dielne vicepremiéra Štefana Holého, ktorý schválila vláda a poslala ho do parlamentu.

Starosta bratislavskej mestskej časti Ružinova Martin Chren tvrdí, že nová právna úprava výrazne poškodí slovenské mestá a obce a môže negatívnym spôsobom ovplyvniť ich vzhľad.

"Nechcem byť impertinentný a zachádzať do osobných urážok, ale vnímam snahu centralizovať rozhodnutie o výstavbe do rúk jednej jedinej osoby," hovorí v rozhovore pre INDEX.

SkryťVypnúť reklamu

Betón nie je reforma. Zmeniť treba motivácie lekárov a ich šéfov

Riaditeľ INEKO Dušan Zachar Riaditeľ INEKO Dušan Zachar (zdroj: Vladimír Šimíček)

V roku 2020 klesol počet operačných výkonov v nemocniciach takmer o štvrtinu. Ide celkovo o 62-tisíc nerealizovaných operácií. Je možné, že časť pacientov sa ich nikdy nedočká a zomrie.

Pandémia covidu-19 sa v slovenských nemocniciach negatívne podpísala na plošnom zhoršení úrovne všetkých sledovaných indikátorov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, uvádza analýza think tanku INEKO.

Na druhej strane, hospodárenie nemocníc sa podľa nej zlepšilo a zvýšila sa aj spokojnosť pacientov. "Pacient má možno také nízke očakávania, že je potom prekvapený," vraví v rozhovore pre INDEX riaditeľ INEKO Dušan Zachar.

K zlepšeniu situácie podľa neho povedú aj reformy z plánu obnovy, ale z veľkej časti nalievajú milióny eur "do betónu" - teda budov a inej zdravotníckej infraštruktúry - bez dostatočného ohľadu na kvalitu služieb pre pacienta.

SkryťVypnúť reklamu

V sérii rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko prinášame názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností. Projekt pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou FinStat.

Korporátu som mal dosť. Investoval a ostal doma s deťmi

Investor Vladimír Jurík Investor Vladimír Jurík (zdroj: Archív V.J.)

Premýšľali ste nad tým, že začnete investovať? Ako, kde a akú sumu z mesačného príjmu? To sú otázky, ktoré si kladie každý začínajúci drobný investor.

Banky klientov bombardujú klientov reklamami na podielové fondy, brokeri a obchodníci s cennými papiermi ponúkajú pasívne spravované ETF fondy a do hry vstupujú aj zahraničné platformy typu Interactive Brokers, eToro či Trading 212. Investičných nástrojov je veľké množstvo, vybrať si z nich býva náročné.

Vladimír Jurík sa na finančných trhov pohybuje viac ako 25 rokov. Ako maklér u obchodníka s cennými papiermi a neskôr v banke matematicky prepočítal, koľko potrebujete sporiť, ak si chcete zabezpečiť pohodlný dôchodok.

SkryťVypnúť reklamu

„V starobe sila a energia na prácu prirodzene ubúda. Zrejme už nebudete chcieť pracovať desať hodín denne. Je dosť možné, že prejdete na čiastočný úväzok alebo sa budete chcieť venovať tomu, čo vás baví - aj za menej peňazí,“ vraví.

„Je preto dobré mať finančný vankúš, ktorý vám pomôže urobiť dôležité rozhodnutia vo vyššom veku a nebudete pod stresom, že sa musíte nejako uživiť,“ vysvetľuje v rozhovore pre INDEX.

Umenie kultivuje. Arogantné prejavy spôsobuje chudoba ducha

Generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner. Generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner. (zdroj: SME/Marko Erd)

Začínal ako flautista, pôsobil v orchestroch Slovenského rozhlasu aj Slovenskej filharmónie, v Lúčnici aj v SĽUK-u. Študoval cudzie jazyky a v medzinárodnom orchestri sa mu dostalo ponuky vyskúšať si manažment. V polovici 90. rokov dal prednosť manažérskej práci pred aktívnym hraním.

SkryťVypnúť reklamu

Takmer pätnásť rokov šéfoval Lúčnici, od januára je generálnym riaditeľom Slovenskej filharmónie. Marián Turner bol na tento post menovaný na základe výsledku verejného vypočutia.

Tvrdí, že filharmónia má vybudované dobré meno a chce zachovať kontinuitu, súčasne cíti potrebu dať vážnej hudbe sviežu a modernú tvár pre verejnosť.

Na hudbu sa nikto nepýtal, pre bulvár som bola len tá tučná ohava bez vkusu

Katarína Koščová. Katarína Koščová. (zdroj: Vlastimil Slávik)

Dlhé roky ju bulvár šikanoval pre jej vzhľad a váhu. "Naozaj mi to veľmi ničilo sebavedomie. Postupne som o sebe začala uvažovať tak, že som hnusná a že nech urobím čokoľvek, nikdy to nebude dosť,“ vraví v rozhovore speváčka Katarína Koščová.

Otvorene opisuje aj svoj boj s úzkosťami, panickými atakmi a to, ako jej vyriešenie duševného zdravia dalo energiu na riešenie telesného.

SkryťVypnúť reklamu

Začínam sa čoraz viac podobať na otca vo veciach, s ktorými som s ním nesúhlasil

Ján Koleník. Ján Koleník. (zdroj: TASR)

Považujú ho za suveréna, pritom on je dodnes trémista. Hoci má certifikát na práce vo výškach a vedel by podmínovať aj nemocnicu, v skutočnosti má strach z výšok i z veľkej vody.

Tancoval, maľoval, mal obývačkovú kapelu, chcel byť prírodovedcom. Dokonca nakrútil dokument o kačiciach. Dnes je Ján Koleník jedným z najobsadzovanejších slovenských hercov a snaží sa vymaniť z typovej škatuľky svalnatého hrdinu.

Teší sa, že v postave lekára v seriáli Druhá šanca si bude môcť zahrať typovo odlišného človeka, ktorý sa navyše v priebehu času mení.

„Niežeby sa zásadne zmenil, všetko v ňom je, len sa to postupne odkrýva po vrstvách ako cibuľa. A to je herecky zaujímavé. To tajomstvo,“ vysvetľuje a dodáva, že on sám sa vekom začínam stále viac podobať na otca vo veciach, v ktorých s ním nesúhlasil a snažil sa ich v sebe potlačiť.

SkryťVypnúť reklamu

Svadba nie je zmyslom života, preto sme pôvodnú Popolušku zmenili

Nórska herečka a speváčka Astrid S. Nórska herečka a speváčka Astrid S. (zdroj: UNIVERSAL)

V Nórsku asi niet človeka, ktorý by ju nepoznal. Je influencerkou a speváckou hviezdou. Má prax v komunikácii s fanúšikmi. Vie, ako sa im priblížiť a pritom zo seba neurobiť tovar. Zdá sa, že všetko jej vychádza a ide ľahko, aj dobytie americkej hitparády.

Najnovšie si Astrid S trúfla na historický projekt. Tak sa dá nazvať remake, ktorý Nóri nakrútili z československej Popolušky. Nebojácne prebrala rolu po milovanej Libuši Šafránkovej, aj keď s tým polovica krajiny nesúhlasila.

Myslí si, že klasický príbeh potreboval menšiu úpravu. To sa však netýka základnej povahovej črty Popolušky, na ktorú zatiaľ nedorástol ani filmový, ani hudobný priemysel.

Upálila si syna alebo zabila blázna? Kráľovná Margrete je tajomstvom severských dejín

Hviezdna dánska herečka Trine Dyrholm vo filme Margrete - Kráľovná severu. Hviezdna dánska herečka Trine Dyrholm vo filme Margrete - Kráľovná severu. (zdroj: FILM EUROPE)

Pätnásť rokov si myslela, že jej syn je mŕtvy. A potom sa na jej dvore zjavil otrhaný muž, ktorý tvrdil, že bol len v zajatí a nikdy nezomrel - a žiadal späť svoje právo usadnúť na trón ako kráľ Olaf.

SkryťVypnúť reklamu

Za normálnych okolností by si kráľovná Margrete nič viac želať nemohla. No práve v tom čase sa jej podarilo vytvoriť úniu medzi Dánskom, Švédskom a Nórskom a dokonca aj vybaviť pakt o neútočení s Anglickom. Keby na tróne nastala zmena, ťažko vytúžený a ťažko vybojovaný mier by ohrozila.

Muža však ignorovať nemohla. Ak by ho nevyhlásila za syna, musela by ho ako podvodníka popraviť.

Tento príbeh zo 14. storočia dodnes fascinuje historikov, je v ňom veľa tajomstiev, ktoré stále nerozlúskli. Dánska filmárka Charlotte Sieling, ktorá režírovala aj seriály Most, Borgen či Homeland, k nemu pristúpila ako k veľkej dráme, ktorá pripomína mocenské hry zo súčasnej politickej scény.

Rozhovory ZKH

 • Podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka: Jediné vysvetlenie Žilinkovej cesty do Ruska je, že chce byť symbolom antisystému
 • Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský: Prečo by mal Žilinka diskutovať s novinármi, ktorí do neho kopú?
 • Teoretický fyzik Samuel "Vedátor" Kováčik: Webbov teleskop je novodobý div sveta

Podcasty SME

 • Ľudskosť: Novinárka Michaela Žureková hovorí o problémoch s trávením, chce zrušiť tabu
 • Klímapodcast: Startupista Radek Hušek: Chcem raz vyrobiť chutný svrčkový burger
 • Pravidelná dávka: Filozofia športu: Poznanie je o riskovaní a limitoch, hovoria Michal Handzuš a Samo Marec

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hluk v školských triedach sa dá riešiť izoláciou
 2. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 3. Na krásnom, modrom Jadrane
 4. 6 praktických tipov - ako na sušenie potravín v sušičke
 5. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 6. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 2. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 4. Na krásnom, modrom Jadrane
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 7. Nebezpečenstvo používania prekladačov
 8. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 7 298
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 263
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 3 615
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 398
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 817
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 708
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 1 360
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu