SME

Výber rozhovorov: O deťoch poznačených pandémiou, stravovacích mýtoch či Maradonovi

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovák, ktorý predal aplikáciu Twitteru: Hoaxy nevyrieši magický algoritmus

Spoluzakladateľ spoločnosti Sphere Tomáš Halgaš.Spoluzakladateľ spoločnosti Sphere Tomáš Halgaš. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Slovák Tomáš Halgaš vlani predal sociálnej sieti Twitter četovaciu aplikáciu Sphere, ktorú v roku 2015 založil v Londýne s kamarátom Nickom D'Aloisiom.

Účelom aplikácie je zefektívniť komunikáciu komunít na internete a vrátiť do online priestoru relevantný obsah. Najlepšie riešenia z nej plánuje Twitter zapracovať do svojho systému, hoci samotný Sphere Messenger zanikne.

"Sociálne siete robia to, čo robiť vedia - najímajú tisíce moderátorov a vymýšľajú filtračné algoritmy. Ale tieto riešenia neškálujú dobre. Je jedno, koľko moderátorov najmú, aj tak to nie je nikdy dosť," tvrdí v rozhovore pre INDEX.

SkryťVypnúť reklamu

Pandémia zasiahla deti, pacientov s anorexiou je o 30 percent viac

Psychiatrička Ivana Fuseková z Kliniky detskej psychiatrie v Národnom ústave detských chorôb.Psychiatrička Ivana Fuseková z Kliniky detskej psychiatrie v Národnom ústave detských chorôb. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Pandémia poznačila takmer každého. Nejde len o samotné straty na životoch, ale o obrovské zmeny, ktoré si vynútili rôzne opatrenia. Ľudia prichádzajú o prácu, majú viac stresu i neistoty. A rovnako sú na tom aj deti. Na tie sa v zhone trošku zabúda.

"Je dôležité si uvedomiť, že deťom plynie čas inak ako nám dospelým. Počas lockdownu ostali vo vzduchoprázdne, bez kamarátov a bez krúžkov," hovorí pre SME psychiatrička Ivana Fuseková z Kliniky detskej psychiatrie v Národnom ústave detských chorôb.

A dodáva. "Časť detí začala priberať, pretože zajedala pocity nudy a prázdnoty. Zároveň mali viac času pre seba aj na sebapozorovanie. Niektorí, ktorí si všimli, že sa im zvýšila hmotnosť, to začali riešiť obmedzovaním stravy, až sa prepracovali k poruche príjmu potravy."

SkryťVypnúť reklamu

Deťom máme pomôcť a nie vybrať za nich, vraví o výbere školy psychologička

Čoskoro sa začne podávanie prihlášok na stredné školy.Čoskoro sa začne podávanie prihlášok na stredné školy. (zdroj: SITA)

Deviataci, ale aj niektorí ôsmaci budú o krátky čas podávať prihlášky na stredné školy. Ako im pomôcť s výberom strednej školy, radí Mária Jaššová, psychologička a kariérová poradkyňa Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

Napísala knihu o jedle: vajíčka by sme mali vyberať z kartónu, rajčiny do chladničky nepatria

Karolína Fourová, autorka knihy Jediná kniha o jedle, ktorú potrebujete.Karolína Fourová, autorka knihy Jediná kniha o jedle, ktorú potrebujete. (zdroj: Karolína Holubová)

"Často zabúdame, že aj do chladničky je potrebné všetko dobre zabaliť. Ideálne je používať vzduchotesné škatuľky, sklenené alebo plastové, v ktorých potravina nemá prístup ku kyslíku, ktorý urýchľuje jej kazenie a napomáha oxidáciu a stratu vitamínov," hovorí pre SME Karolína Fourová, autorka knihy Jediná kniha o jedle, ktorú potrebujete.

SkryťVypnúť reklamu

Gastronomická novinárka a foodblogerka vyštudovala odbor výživu a kvalitu potravín. Na sociálnych sieťach sa snaží ľudí naučiť čo najviac o jedle, aj vyvrátiť čo najviac stravovacích mýtov.

Kazašský novinár: V chaose sme nevedeli, či nás niekto nezastrelí. Čakáme na odpovede

Kazašský novinár Vjačeslav Abramov.Kazašský novinár Vjačeslav Abramov. (zdroj: archív V.A.)

Začalo sa to ako menšie protesty proti zvýšeniu cien skvapalneného plynu a skončilo sa to potlačením násilných demonštrácií v najväčšom kazašskom meste Almaty.

Kazašský režim, na ktorého čele dnes stojí prezident Kasym-Žomart Tokajev, zachránila aj pomoc z Ruska. Prečo sa pokojné protesty zvrhli na násilnosti a kto za provokácie môže, dnes nie je jasné ani podľa nezávislých novinárov.

Zakladateľ nezávislého kazašského webu Vlast.kz a bývalý riaditeľ Freedom House Vjačeslav Abramov s reportérmi počas násilných protestov v Almaty posielali správy kolegom v zahraničí cez esemesky, pretože režim úplne vypol internetové pripojenie. Dnes sa obáva, aby potlačenie protestov nevyužila vláda na ďalšie represie.

SkryťVypnúť reklamu

Zatýkanie páchateľov nie je operácia hlavy

Herec Marián Mitaš.Herec Marián Mitaš. (zdroj: TV Joj)

V novom seriáli Kriminálka Kraj sa ho ako otca dvoch dcér najviac dotkol prípad strateného dievčaťa, ktoré zneužíval nevlastný otec.

„S režisérmi sme vždy hľadali práve takéto osobné prieniky, rozmýšľali nad tým, čo by v nás, keby sme boli skutoční vyšetrovatelia, vyvolalo zaangažovanosť, ten zlom, keď to prestáva byť profesionálne a začína to byť osobné,“ vysvetľuje herec Marián Mitaš.

Hovorí aj o tom, prečo ho vyhodili z herectva, aký je rozdiel medzi divadelným a filmovým hraním, aj ako sa dostane slovenský herec do hollywoodskeho filmu. A tiež o tom, že svoj perfekcionizmus považuje za následok toho, že vyrastal v dievčenskom kolektíve.

Po smrti rodičov som sa cítil ako na snobskej večeri

Taliansky režisér Paolo Sorrentino.Taliansky režisér Paolo Sorrentino. (zdroj: NETFLIX)

Nie vždy má náladu. Nie vždy sa mu chce rozprávať. Opatrne nás na rozhovor s talianskym režisérom Paolom Sorrentinom pripravovali kolegovia, ktorí sa s ním už niekedy stretli.

SkryťVypnúť reklamu

S rozhovorom pre denník SME súhlasil na festivale v San Sebastiáne, kde mal premiéru jeho nový film Božia ruka. Všetko bolo prosté, na náš pozdrav Ciao reagoval srdečným úsmevom.

Naozaj nevyzerá ako človek, ktorý potrebuje veľa rozprávať. Ale pri poťahovaní z cigary neodmietol žiadnu otázku, ani keď sa týkala dospievania v Neapole, túžby stratiť panictvo či smrti rodičov, o ktorých prišiel už ako tínedžer.

Mohol zahynúť s nimi. Zachránil ho Maradona.

Horolezkyňa, ktorá zdolala tri najvyššie vrcholy sveta: K2 je iná liga než Everest

Krátko pred svitaním sa vo vysielačke ozval hlas vedúceho základného tábora. Kláre Kolouchovej a ostatným členom expedície na K2 blahoželal k zdolaniu vrcholu technicky najnáročnejšej osemtisícovky. Zároveň im odporučil, aby sa do základného tábora neponáhľali. Nech si to trochu užijú.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi sa im nechcelo. Bola zima, asi mínus 40 stupňov, a fúkalo. Vo výške 8 600 metrov nad morom má telo problém udržať si teplo.

Po chvíli sa však začalo veľké divadlo. Spoza obzoru sa predrali slnečné lúče a z osamoteného vrcholu K2 sa horolezcom naskytol 360-stupňový výhľad na celé okolie.

Od tejto chvíle uplynuli už takmer tri roky. Česká horolezkyňa Klára Kolouchová je jedinou ženou z regiónu strednej Európy, ktorá má v zozname zdolaných vrcholov všetky tri najvyššie hory sveta.

Minulé roky som strácala radosť z lyžovania. Mauro mi ju vrátil

Petra Vlhová skončila v Schladmingu druhá, ale má istotu malého glóbusu za slalom.Petra Vlhová skončila v Schladmingu druhá, ale má istotu malého glóbusu za slalom. (zdroj: TASR)

Tri týždne pred olympiádou v Pekingu mala Petra Vlhová svoj posledný mediálny výstup. Od tohto momentu sa uzatvorí do svojej bubliny, aby splnila ciele, ktoré si v sezóne vytýčila.

„Mám úžasnú sezónu, v slalome mám vyrovnané výkony – prvé či druhé miesta. Je normálne, že očakávania sú od všetkých a najmä odo mňa,“ priznala 26-ročná slovenská lyžiarka na online tlačovej konferencii.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovory ZKH

  • Predsedníčka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová: Neočkovaní by mali platiť časť liečby. Pri cigaretách to neplatí, štát ich zdaňuje
  • Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík: Zvoliť Žilinku bola chyba, robí dankovčinu
  • Minister obrany Jaroslav Naď: O Žilinkovi vážne pochybujem, na vláde sme boli šokovaní z jeho správania

Podcasty SME

  • Všesvet: Martin Navrátil cestoval do najnebezpečnejšej krajiny: Pirátov už je menej, teroristov nie
  • Ľudskosť: Bývalý novinár Juraj Čokyna si skúsil prácu učiteľa, aj robotníka: Takto žijú ľudia, ktorých nevidíme
  • Klímapodcast: Odborník na výživu Boris Bajer: Bryndza je naša superpotravina
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 096
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 685
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 566
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 095
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu