SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Výber rozhovorov: O kríze cirkvi, kritickom myslení či pracovitých Rómoch

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Fanatické prejavy náboženstva si zaslúžia odmietnutie ateistov

Tomáš Halík. Český kňaz, teológ, filozof a religionista. Tomáš Halík. Český kňaz, teológ, filozof a religionista. (zdroj: MAFRA/ Michal Šváček)

Keď už bola situácia taká zlá, že sa zatvorili aj kostoly a kňazi sa svojim veriacim museli prihovárať online, Tomáš Halík nebol celkom spokojný. Zmysel omše a eucharistie to nenapĺňalo, po pár mesiacoch začal preto zvažovať, že s prenosmi prestane.

Zahrnuli ho však maily, a aj zo Slovenska. Pre mnohých zostal poslednou nádejou, že cirkev ešte dokáže osloviť súčasného človeka a odpovedať na reálne otázky.

Neraz okolo seba videl, ako jeho kolegovia zostávajú necitliví a chladní voči bolesti rozvedených a osamotených ľudí, nerozumejú menšinám a nechcú počúvať obete sexuálneho násilia a radia im, aby šli radšej vypovedať na políciu.

SkryťVypnúť reklamu

Vidí, že na progresívne slová pápeža Františka reagujú panikou.

Tomáš Halík začal vo svojich posledných knihách písať o vyprázdnených kostoloch a epoche zmien. Pomenúva súčasnú krízu cirkvi a potrebu vyviesť kresťanstvo z mentálnych hraníc. Nastáva čas, keď musíme zísť hlbšie, hovorí. Všetci. Aj tí, čo si hovoria neveriaci. Aj tí, čo o svojej viere nepochybujú.

Aj inteligentní ľudia môžu podľahnúť dezinformáciám

Lektorka kritického myslenia Miroslava Kuľková Lektorka kritického myslenia Miroslava Kuľková (zdroj: archív M.K.)

O dôležitosti kritického myslenia sa počas pandémie hovorí nepretržite. Mnohí ho opisujú ako nástroj, ktorý by nám pomohol zvládnuť boj s hoaxmi, dezinformáciami o očkovaní, covide aj opatreniach.

Miroslava Kuľková je lektorkou kritického myslenia. Tvrdí, že hoaxy zdieľame na základe svojich emócií a s vidinou rýchlej úľavy zo strachu z neznámeho.

SkryťVypnúť reklamu

Potom však nastáva opačný efekt. Dezinformácie náš strach a úzkosť prehlbujú. Jedinou cestou von je podľa nej rozmeniť si každú podozrivú informáciu na drobné.

Z násilnej domácnosti by mal odísť násilník, nie obeť

Mária Víteková vedie Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie. Mária Víteková vedie Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie. (zdroj: SME/Marko Erd)

Pandémia aj vianočné sviatky v násilnej domácnosti znamenajú menej možností, keď je obeť sama a môže sa na krízovú linku obrátiť. Keď je rodina stále spolu, násilník ju má stále pod kontrolou.

Počet telefonátov na krízovú linku sa však aj tento rok zvýšil. Častejšie volajú tretí ľudia, susedia či rodina, ktorí sú svedkami násilia v cudzích domácnostiach.

Ako linka fungovala počas Štedrého dňa, hovorí Mária Víteková, ktorá na ministerstve práce vedie Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie.

Niektorí klienti sú tak hlboko zranení, že ich bolí aj môj pohľad

Psychoterapeutka Ivana Ballová pracuje v Prahe v angličtine aj v lese. Psychoterapeutka Ivana Ballová pracuje v Prahe v angličtine aj v lese. (zdroj: Petra Vančová)

Terapeutka Ivana Ballová hovorí, že hoci ako spoločnosť prosperujeme, ešte nikdy sme nekonzumovali toľko antidepresív a liekov proti úzkosti ako dnes. V chorom a nezrelom svete nám chýba bezpečie, že sa môžeme prejaviť takí, akí naozaj sme, niekedy aj neúspešní, nevýkonní, stratení.

SkryťVypnúť reklamu

Dostať sa do bodu, keď sa prestávame hanbiť a začíname sa starať o vlastné potreby, pomáha klientom v ordinácii, ktorú má v útulnom dvore ochránenom pred hlukom a zhonom pulzujúcej Prahy. A keď sú veľmi úzkostní a cítia sa príliš exponovaní, keď sedia oproti nej, využíva na terapiu les.

Často pracuje po anglicky, pretože jej klientmi sú aj cudzinci. Rozumie im. Pred tým, ako prišla do Prahy, žila niekoľko rokov v Luxembursku, kde jej manžel pracoval v Európskej komisii.

Väčšina ľudí sa po pandémii dostane do svojho predkrízového stavu

Psychologička Eva Černičková. Psychologička Eva Černičková. (zdroj: Archív E. Č.)

Máme za sebou tretiu vlnu pandémiu a plynulým krokom prechádzame do ďalšej. Ako spoločnosť prežívame pocit absolútneho vyčerpania a upíname sa na pomyselný koniec.

Psychologička Eva Černičková tvrdí, že vkladať nádeje do konca, ktorý je v nedohľadne, už viac nemá zmysel.

SkryťVypnúť reklamu

Kým na začiatku pandémie to pomáhalo, dnes je to skôr stresujúce. Cesta k plnohodnotnému životu je naučiť sa žiť aktívne v rámci opatrení.

Veľakrát som videl ľudí, ktorí išli na skialp a vôbec nevedeli lyžovať

Lyžiarsky inštruktor Gabriel Špak. Lyžiarsky inštruktor Gabriel Špak. (zdroj: Archív G. Š.)

Lyžiarsky inštruktor Gabriel Špak vyučuje lyžovanie už trinásť rokov. Väčšiu časť jeho klientely v lyžiarskej škole Tatry Motion v Tatranskej Lomnici tvoria deti, no lyžovať naučil už aj osemdesiatročného seniora.

V rozhovore pre SME hovorí, čo pri výučbe platí na deti a čo na dospelých, ako to je tento rok s lyžiarskymi kurzmi, podľa čoho si vybrať správne lyže aj čo treba vedieť a zvážiť predtým, ak chce človek prvýkrát vyskúšať skialp.

Privatizéri pochopili, že v Tatrách tak ľahko nezarobia

Peter Chudý pôsobí vo Vysokých Tatrách od roku 1975. Peter Chudý pôsobí vo Vysokých Tatrách od roku 1975. (zdroj: TASR)

Vo Vysokých Tatrách pôsobí takmer pol storočia. Zmeny, ktoré zažili slovenské veľhory, pozoroval zblízka, niektoré sám ovplyvňoval. Peter Chudý stál dlhé roky na čele Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore pre INDEX spomína, ako Tatry vyzerali za socializmu, aké zmeny priniesla Nežná revolúcia a čo pomohlo, aby sa do Tatier začali vracať turisti.

Na trhu je množstvo šialeností, Tesla nedáva zmysel

Analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Analytik J&T Banky Stanislav Pánis. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Trhy v roku 2021 dopovali centrálne banky i vládne dotácie. Lacné peniaze ležali v každom kúte akciového trhu, čo rozbehlo až iracionálnu párty investorov.

Vďaka "helikoptérovým" peniazom sa napríklad mnohým Američanom neoplatilo pracovať a radšej doma cez tradingové platformy investovali na burze, čím nafukovali aj kurz bezvýznamných a stratových firiem.

Aj tento rok môžu investori očakávať pokračovanie solídnych výnosov na akciovom trhu, ale vlaňajšie rasty by sa už nemali zopakovať. Centrálne banky začnú opatrne uťahovať menovú politiku, vzhľadom na infláciu možno po dlhých rokoch zvýšia úrokové sadzby.

SkryťVypnúť reklamu

"Predpokladám rast ziskov firiem, pretože ekonomika bude stáť na pevnejších nohách a dôjde k rotácii investícií z rastových technologických spoločností do hodnotových tradičných firiem," hovorí pre INDEX analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

To, čo zažívame, nie je problém inflácie, ale zmeny relatívnych cien

Hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides. Hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides. (zdroj: SME/Marko Erd)

Inflácia dosiahne vrchol začiatkom tohto roka a postará sa o to aj zvýšenie regulovaných cien elektriny a plynu. V ďalších mesiacoch by už mal rast spotrebiteľských cien tovarov a služieb spomaľovať.

Aj o spomalenie inflácie sa sčasti pričinia energie, keďže sa očakáva ich zlacňovanie. Z dlhodobého hľadiska však už elektrina nebude nikdy taká lacná ako v roku 2020.

„Nastupujú trendy, ktoré tomu zabránia. Je to elektrifikácia vozového parku či zmeny v štruktúre zdrojov elektriny, ktoré budú drahšie a bude ich menej. Za energie budeme platiť viac, preto sa zmení aj kompozícia spotrebného koša, na ktorú si budeme musieť zvyknúť," upozorňuje v rozhovore pre INDEX hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides.

SkryťVypnúť reklamu

Rómovia robia na každej stavbe v Bratislave, sú pracovití

Výkonný riaditeľ občianskeho združenia Cesta von Pavel Hrica. Výkonný riaditeľ občianskeho združenia Cesta von Pavel Hrica. (zdroj: Archív P.H.)

Dieťa narodené v rodine, ktorá trpí extrémnou chudobou a vylúčením, sa motá v bludnom kruhu. Jeho rodičia riešia existenčné problémy, v rodine vládne toxický stres, ktorý sa negatívne prenáša do vývoja dieťaťa.

Tento osud najčastejšie stretáva deti, ktoré vyrastajú v rómskych osadách. Dve tretiny z nich nenavštevujú predškolskú prípravu a pri nástupe do školy mentálne zaostávajú.

Prvýkrát v živote vidia knihu až v prvom ročníku na základnej škole, nepoznajú farby a tvary, oproti rovesníkom majú sklz vo vedomostiach i v zručnostiach. Zaostávanie často nevymizne. Naopak, prehlbuje sa.

Ľudia vyrastajúci v generačnej chudobe nemajú dostatočné vzdelanie a sú radi, keď dokončia základnú školu.

SkryťVypnúť reklamu

„Vzdelanie nie je pre nich priorita, pretože tá je v prežití a riešení urgentných vecí tu a teraz,” vysvetľuje pre INDEX Pavel Hrica. Je riaditeľom občianskeho združenia Cesta von, ktoré pomáha ľuďom uviaznutým v chudobe postaviť sa na vlastné nohy, získať prácu a dôstojný život.

Knižky na mieru pre deti? Sú populárne, no často zle spravené

Vedkyňu Natáliu Kučírkovú priviedol k čítaniu jej starý otec. Dnes je uznávanou profesorkou, ktorá nielen rodičom vysvetľuje nesmierne výhody čítania.

Po strednej škole Kučírková odišla študovať do Anglicka a v rámci práce sa už na Slovensko nevrátila. Vedela, že špičková psychológia sa robí v zahraničí. Dnes skúma digitálne knižky pre deti, ale aj také, kde sú deti hlavnými postavami.

Pre denník SME porozprávala o tom, aké knižky deťom prospievajú, prečo sú telefóny v rukách detí nie vždy škodlivé a ako by mali vyzerať dobré digitálne a personalizované knižky pre deti.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovory ZKH

Podcasty SME

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 2. Na krásnom, modrom Jadrane
 3. 6 praktických tipov - ako na sušenie potravín v sušičke
 4. Hluk v školských triedach sa dá riešiť izoláciou
 5. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 6. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 2. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 4. Na krásnom, modrom Jadrane
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 7. Nebezpečenstvo používania prekladačov
 8. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 7 533
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 263
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 3 694
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 398
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 809
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 708
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 1 341
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 266
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu