SME
Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má Bohuš

Výber rozhovorov: O kríze cirkvi, kritickom myslení či pracovitých Rómoch

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Fanatické prejavy náboženstva si zaslúžia odmietnutie ateistov

Tomáš Halík. Český kňaz, teológ, filozof a religionista. Tomáš Halík. Český kňaz, teológ, filozof a religionista. (zdroj: MAFRA/ Michal Šváček)

Keď už bola situácia taká zlá, že sa zatvorili aj kostoly a kňazi sa svojim veriacim museli prihovárať online, Tomáš Halík nebol celkom spokojný. Zmysel omše a eucharistie to nenapĺňalo, po pár mesiacoch začal preto zvažovať, že s prenosmi prestane.

Zahrnuli ho však maily, a aj zo Slovenska. Pre mnohých zostal poslednou nádejou, že cirkev ešte dokáže osloviť súčasného človeka a odpovedať na reálne otázky.

Neraz okolo seba videl, ako jeho kolegovia zostávajú necitliví a chladní voči bolesti rozvedených a osamotených ľudí, nerozumejú menšinám a nechcú počúvať obete sexuálneho násilia a radia im, aby šli radšej vypovedať na políciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vidí, že na progresívne slová pápeža Františka reagujú panikou.

Tomáš Halík začal vo svojich posledných knihách písať o vyprázdnených kostoloch a epoche zmien. Pomenúva súčasnú krízu cirkvi a potrebu vyviesť kresťanstvo z mentálnych hraníc. Nastáva čas, keď musíme zísť hlbšie, hovorí. Všetci. Aj tí, čo si hovoria neveriaci. Aj tí, čo o svojej viere nepochybujú.

Aj inteligentní ľudia môžu podľahnúť dezinformáciám

Lektorka kritického myslenia Miroslava Kuľková Lektorka kritického myslenia Miroslava Kuľková (zdroj: archív M.K.)

O dôležitosti kritického myslenia sa počas pandémie hovorí nepretržite. Mnohí ho opisujú ako nástroj, ktorý by nám pomohol zvládnuť boj s hoaxmi, dezinformáciami o očkovaní, covide aj opatreniach.

Miroslava Kuľková je lektorkou kritického myslenia. Tvrdí, že hoaxy zdieľame na základe svojich emócií a s vidinou rýchlej úľavy zo strachu z neznámeho.

Skryť Vypnúť reklamu

Potom však nastáva opačný efekt. Dezinformácie náš strach a úzkosť prehlbujú. Jedinou cestou von je podľa nej rozmeniť si každú podozrivú informáciu na drobné.

Z násilnej domácnosti by mal odísť násilník, nie obeť

Mária Víteková vedie Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie. Mária Víteková vedie Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie. (zdroj: SME/Marko Erd)

Pandémia aj vianočné sviatky v násilnej domácnosti znamenajú menej možností, keď je obeť sama a môže sa na krízovú linku obrátiť. Keď je rodina stále spolu, násilník ju má stále pod kontrolou.

Počet telefonátov na krízovú linku sa však aj tento rok zvýšil. Častejšie volajú tretí ľudia, susedia či rodina, ktorí sú svedkami násilia v cudzích domácnostiach.

Ako linka fungovala počas Štedrého dňa, hovorí Mária Víteková, ktorá na ministerstve práce vedie Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie.

Niektorí klienti sú tak hlboko zranení, že ich bolí aj môj pohľad

Psychoterapeutka Ivana Ballová pracuje v Prahe v angličtine aj v lese. Psychoterapeutka Ivana Ballová pracuje v Prahe v angličtine aj v lese. (zdroj: Petra Vančová)

Terapeutka Ivana Ballová hovorí, že hoci ako spoločnosť prosperujeme, ešte nikdy sme nekonzumovali toľko antidepresív a liekov proti úzkosti ako dnes. V chorom a nezrelom svete nám chýba bezpečie, že sa môžeme prejaviť takí, akí naozaj sme, niekedy aj neúspešní, nevýkonní, stratení.

Skryť Vypnúť reklamu

Dostať sa do bodu, keď sa prestávame hanbiť a začíname sa starať o vlastné potreby, pomáha klientom v ordinácii, ktorú má v útulnom dvore ochránenom pred hlukom a zhonom pulzujúcej Prahy. A keď sú veľmi úzkostní a cítia sa príliš exponovaní, keď sedia oproti nej, využíva na terapiu les.

Často pracuje po anglicky, pretože jej klientmi sú aj cudzinci. Rozumie im. Pred tým, ako prišla do Prahy, žila niekoľko rokov v Luxembursku, kde jej manžel pracoval v Európskej komisii.

Väčšina ľudí sa po pandémii dostane do svojho predkrízového stavu

Psychologička Eva Černičková. Psychologička Eva Černičková. (zdroj: Archív E. Č.)

Máme za sebou tretiu vlnu pandémiu a plynulým krokom prechádzame do ďalšej. Ako spoločnosť prežívame pocit absolútneho vyčerpania a upíname sa na pomyselný koniec.

Psychologička Eva Černičková tvrdí, že vkladať nádeje do konca, ktorý je v nedohľadne, už viac nemá zmysel.

Skryť Vypnúť reklamu

Kým na začiatku pandémie to pomáhalo, dnes je to skôr stresujúce. Cesta k plnohodnotnému životu je naučiť sa žiť aktívne v rámci opatrení.

Veľakrát som videl ľudí, ktorí išli na skialp a vôbec nevedeli lyžovať

Lyžiarsky inštruktor Gabriel Špak. Lyžiarsky inštruktor Gabriel Špak. (zdroj: Archív G. Š.)

Lyžiarsky inštruktor Gabriel Špak vyučuje lyžovanie už trinásť rokov. Väčšiu časť jeho klientely v lyžiarskej škole Tatry Motion v Tatranskej Lomnici tvoria deti, no lyžovať naučil už aj osemdesiatročného seniora.

V rozhovore pre SME hovorí, čo pri výučbe platí na deti a čo na dospelých, ako to je tento rok s lyžiarskymi kurzmi, podľa čoho si vybrať správne lyže aj čo treba vedieť a zvážiť predtým, ak chce človek prvýkrát vyskúšať skialp.

Privatizéri pochopili, že v Tatrách tak ľahko nezarobia

Peter Chudý pôsobí vo Vysokých Tatrách od roku 1975. Peter Chudý pôsobí vo Vysokých Tatrách od roku 1975. (zdroj: TASR)

Vo Vysokých Tatrách pôsobí takmer pol storočia. Zmeny, ktoré zažili slovenské veľhory, pozoroval zblízka, niektoré sám ovplyvňoval. Peter Chudý stál dlhé roky na čele Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry.

Skryť Vypnúť reklamu

V rozhovore pre INDEX spomína, ako Tatry vyzerali za socializmu, aké zmeny priniesla Nežná revolúcia a čo pomohlo, aby sa do Tatier začali vracať turisti.

Na trhu je množstvo šialeností, Tesla nedáva zmysel

Analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Analytik J&T Banky Stanislav Pánis. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Trhy v roku 2021 dopovali centrálne banky i vládne dotácie. Lacné peniaze ležali v každom kúte akciového trhu, čo rozbehlo až iracionálnu párty investorov.

Vďaka "helikoptérovým" peniazom sa napríklad mnohým Američanom neoplatilo pracovať a radšej doma cez tradingové platformy investovali na burze, čím nafukovali aj kurz bezvýznamných a stratových firiem.

Aj tento rok môžu investori očakávať pokračovanie solídnych výnosov na akciovom trhu, ale vlaňajšie rasty by sa už nemali zopakovať. Centrálne banky začnú opatrne uťahovať menovú politiku, vzhľadom na infláciu možno po dlhých rokoch zvýšia úrokové sadzby.

Skryť Vypnúť reklamu

"Predpokladám rast ziskov firiem, pretože ekonomika bude stáť na pevnejších nohách a dôjde k rotácii investícií z rastových technologických spoločností do hodnotových tradičných firiem," hovorí pre INDEX analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

To, čo zažívame, nie je problém inflácie, ale zmeny relatívnych cien

Hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides. Hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides. (zdroj: SME/Marko Erd)

Inflácia dosiahne vrchol začiatkom tohto roka a postará sa o to aj zvýšenie regulovaných cien elektriny a plynu. V ďalších mesiacoch by už mal rast spotrebiteľských cien tovarov a služieb spomaľovať.

Aj o spomalenie inflácie sa sčasti pričinia energie, keďže sa očakáva ich zlacňovanie. Z dlhodobého hľadiska však už elektrina nebude nikdy taká lacná ako v roku 2020.

„Nastupujú trendy, ktoré tomu zabránia. Je to elektrifikácia vozového parku či zmeny v štruktúre zdrojov elektriny, ktoré budú drahšie a bude ich menej. Za energie budeme platiť viac, preto sa zmení aj kompozícia spotrebného koša, na ktorú si budeme musieť zvyknúť," upozorňuje v rozhovore pre INDEX hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides.

Skryť Vypnúť reklamu

Rómovia robia na každej stavbe v Bratislave, sú pracovití

Výkonný riaditeľ občianskeho združenia Cesta von Pavel Hrica. Výkonný riaditeľ občianskeho združenia Cesta von Pavel Hrica. (zdroj: Archív P.H.)

Dieťa narodené v rodine, ktorá trpí extrémnou chudobou a vylúčením, sa motá v bludnom kruhu. Jeho rodičia riešia existenčné problémy, v rodine vládne toxický stres, ktorý sa negatívne prenáša do vývoja dieťaťa.

Tento osud najčastejšie stretáva deti, ktoré vyrastajú v rómskych osadách. Dve tretiny z nich nenavštevujú predškolskú prípravu a pri nástupe do školy mentálne zaostávajú.

Prvýkrát v živote vidia knihu až v prvom ročníku na základnej škole, nepoznajú farby a tvary, oproti rovesníkom majú sklz vo vedomostiach i v zručnostiach. Zaostávanie často nevymizne. Naopak, prehlbuje sa.

Ľudia vyrastajúci v generačnej chudobe nemajú dostatočné vzdelanie a sú radi, keď dokončia základnú školu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vzdelanie nie je pre nich priorita, pretože tá je v prežití a riešení urgentných vecí tu a teraz,” vysvetľuje pre INDEX Pavel Hrica. Je riaditeľom občianskeho združenia Cesta von, ktoré pomáha ľuďom uviaznutým v chudobe postaviť sa na vlastné nohy, získať prácu a dôstojný život.

Knižky na mieru pre deti? Sú populárne, no často zle spravené

Vedkyňu Natáliu Kučírkovú priviedol k čítaniu jej starý otec. Dnes je uznávanou profesorkou, ktorá nielen rodičom vysvetľuje nesmierne výhody čítania.

Po strednej škole Kučírková odišla študovať do Anglicka a v rámci práce sa už na Slovensko nevrátila. Vedela, že špičková psychológia sa robí v zahraničí. Dnes skúma digitálne knižky pre deti, ale aj také, kde sú deti hlavnými postavami.

Pre denník SME porozprávala o tom, aké knižky deťom prospievajú, prečo sú telefóny v rukách detí nie vždy škodlivé a ako by mali vyzerať dobré digitálne a personalizované knižky pre deti.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhovory ZKH

Podcasty SME

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 3. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 9. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 10. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 9 018
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 731
 3. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 600
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 564
 5. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 3 526
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 813
 7. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 2 658
 8. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 542
 9. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 534
 10. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 2 434
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ukrajina žije vo vojne od roku 2014.

Diplomacia zatiaľ neuspela, Rusko môže zaútočiť kedykoľvek.


1 h
Peter Schutz.

Z "razancie" vyjadrení predstaviteľov štátu cítiť obavy z protiútoku populisticko-proruskej opozície.


51m
Rozhovory ZKH: Vladimír Lengvarský.

Nad štvrtou dávkou zatiaľ neuvažujeme.


a 1 ďalší 3 h
Skryť Zatvoriť reklamu