SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Havel bol aj slovenským prezidentom. Vajíčka do neho hádzala len hŕstka kriklúňov

Posledný československý prezident zomrel pred desiatimi rokmi.

Václav Havel priletel 20. decembra 1989 do Košíc. (Zdroj: TASR)

„Keby Slováci naozaj chceli žiť s Čechmi v jednom štáte, museli by sa proti rozdeleniu vzbúriť, nemyslím nejakým povstaním, ale aspoň v podobe nejakej petície. Nič také nebolo.“

Takto sa Václav Havel vyjadril v roku 2006 v knihe rozhovorov Prosím stručne.

„Vaše tvrdenie je v priamom rozpore so skutočným dianím na Slovensku v rokoch 1991 – 1992,“ znelo v liste, ktorý ako reakciu zaslali priamo Havlovi pamätníčky na chvíle, keď sa rozpadala republika.

Jedna z jeho autoriek Eva Kováčová dnes hovorí, že list je napísaný dosť tvrdým tónom, ale nemohli mlčať a museli polemizovať s tvrdením, že Slováci nechceli spoločný štát a demokraciu.

Disident komunistického režimu, posledný československý a prvý český prezident Václav Havel zomrel pred desiatimi rokmi, 18. decembra 2011 ako 75-ročný. V zlomovom období novodobých dejín bol tri roky aj prezidentom Slovákov.

Súvisiaci článok Deň, keď dav zaútočil na Havla Čítajte 

Polemika s Havlom

„Mali sme v tej dobe Hnutie československého porozumenia aj Iniciatívu za spoločný štát, vyvíjali sme mnohé aktivity, vyhlásenia, zhromaždenia,“ spomína na časy delenia republiky Kováčová. „Pod vyhlásenie za spoločný štát sa podpísali osobnosti ako Lasica, Satinský, Radičová, Janovic, Markovič, Jakubisko, Žbirka, a mnohí ďalší. Apelovali sme, že vo voľbách sme žiadnej strane nedali mandát na rozbitie spoločného štátu. Pod petíciu sa na Slovensku a v Čechách podpísalo dohromady viac než 1,3 milióna ľudí,“ vymenúva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Inteligencia bola vydesená z toho, čo sa deje. Nebolo to len rozbíjanie republiky, po nástupe Mečiara dostávala demokracia riadne zabrať.“ Kováčová tiež pripomína, že dokonca spolupracovali aj s ľuďmi z Havlovho blízkeho okolia.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu